Kuidas tehisintellekt meie elu mõjutama hakkab?

Tuntud uuringufirma International Data Corporation (IDC) mobiilset intelligentsi ja intelligentsete seadmete tulevikku uurinud raporti juhi Francisco Jeronimo sõnul ületas 2016. aastal nutitelefonide müük arvutite müüki lausa 5,6 korda ning nutitelefonide kasutamine ületab pidevalt kõigi teiste elektroonikaseadmete kasutamist.

Pilt: Scanpix

Kuidas tehisintellekt meie elu mõjutama hakkab?

Tuntud uuringufirma International Data Corporation (IDC) mobiilset intelligentsi ja intelligentsete seadmete tulevikku uurinud raporti juhi Francisco Jeronimo sõnul ületas 2016. aastal nutitelefonide müük arvutite müüki lausa 5,6 korda ning nutitelefonide kasutamine ületab pidevalt kõigi teiste elektroonikaseadmete kasutamist.

IDC statistika kohaselt kasutab rohkem kui 60% maailma elanikkonnaks aastaks 2021 nutitelefoni. "Nutitelefon on kõige olulisem elektroonikaseade ning seega ka mugav platvorm tehisintellektile," sõnas Jeronimo – see tõendab, et tehisintellektist on kiiresti saanud elektroonika kui üha kiiremini kasvava tööstusharu osa.

"Nutikad seadmed on lapsekingadest välja kasvanud ja nüüd on nende kord areneda. Tavalised nutitelefonid kaotavad populaarsust ning nende asemele tuleb tehnoloogia, millest me varem unistadagi ei osanud," tõdes Huawei tarbijatoodete äri Baltimaade juht Yanfei.

Ulmest on saanud reaalsus

Andmeteadlase ja inseneri Taivo Pungase sõnul saab tehisintellekti all mõista kahte asja - uurimisharu, mis uurib, kuidas intelligentseid agente teha ning teiseks see süsteem ise, mis on intelligente. "Intelligentsi all mõeldakse eelkõige süsteemi, mis on võimeline õppima ja eriti selliseid, mis on võimelised õppima mitut asja. Näiteks, kui inimene on võimeline õppima korvpalli mängima ja pannkooke tegema, siis enamik arvutisüsteeme, mis meil seni on, on väga head ainult ühes asjas ja tavaliselt ei suuda paljusid eri asju ära õppida," selgitas Pungas.

Tehisintellekti kõige põnevama näitena toob arvutiteadlane esile mängud, kus tehisintellekt on võitnud inimesi, mille puhul alles 5 aastat tagasi arvati, et masinad on väga kaugel inimese tasemest. Nüüd aga võidavad arvutid kõige paremaid mängijaid maailmas.

"Teine hea näide on isejuhtivad autod, kus on vaja palju töötlust teha – kaamerapildile tuginedes on vaja aru saada, kus asuvad jalakäijad, teised autod, ratturid. Antud piltide ja muude sensorite tuvastamiseks kasutatakse selliseid süsteeme, mida peetakse intelligentseteks," tõi Pungas esile.

Olemasolevate isiklike nutitelefonide assistentidega nagu Siri ja Alexa saame suhelda inimkeeles - nad saavad aru, mida mõtleme ja ütleme. "Tavalise arvuti puhul peame kunstlikult tegema neid asju - klikkima ja klaviatuuri klõbistama ning arvuti ei saa ka siis võib-olla aru, mida me tahame."

Lisaks on nutitelefonidesse integreeritud intelligentne tehnoloogia kaasa toonud uut sorti tehnoloogia laine. Kui möödunud aasta lõpus tuli Huawei välja tehisintellektipõhise Mate 10 Pro mudeliga, tõi see kaasa veelgi rohkem arenenud nutiseadmete ajastu. Tehisintellekti kasutavad mobiilseadmed tunnevad kasutajat paremini ja pakuvad automaatselt isikustatud teenuseid ja kogemusi.

Tulevik on helge

Pungase sõnul mõjutavad just isejuhtivad autod järgmise 10 aasta jooksul meie igapäeva elu. "Pole mõtet omada isiklikku autot, kuna isejuhtiva takso hind on palju soodsam. Seega muutub transport odavamaks, mugavamaks ning inimesed muutuvad asukohast vähem sõltuvaks," lausus teadlane.

Samuti on oodata robotite suuremat rolli tööstuses, kuna robotid suudavad teha standardsemat tööd vähemate defektidega, nõuavad vähem raha ning võivad teha 24/7 tööd, mis toob omakorda kaasa paljude toodete odavnemise.

Tehisintellekti kaasamisest nutitelefonide tootjad ei pääse. "Tehisintellekti tehnoloogia rahvusvahelised investeeringud kasvavad kiiresti. Tänased tehnoloogiahiiud nagu Huawei on valdkonnas domineerivad. Üksnes 2016. aastal investeerisid suurettevõtted tehisintellekti tehnoloogia arendamisesse 27 miljardit eurot, millest 90% oli mõeldud tehisintellekti uuringuteks ning arendamiseks," ütles Yanfei.

Laadimine...Laadimine...