Marek Strandberg: 5G puhul tuleks täiendavalt uurida ka terviseriske, mitte ainult luuramisohtu

"Uurimisväli on tõepoolest suur ja lai," tõdes teadlane Marek Strandberg, kes kiidab heaks euroliidu juhtkonna äsjase ettepaneku tõmmata 5G arendamisele pidurit, et seda täiendavalt uurida. Ülikiire andmeside 5G, mille pilootvõrk Eestis juba rajatud, kätkeb endas endiselt palju küsimusi ja varju surutud hüpoteese. Näiteks on vastuseta, mida võib 5G kaasa tuua inimeste tervisele.

Pilt: Scanpix
Eesti Teadus

Marek Strandberg: 5G puhul tuleks täiendavalt uurida ka terviseriske, mitte ainult luuramisohtu

Virkko Lepassalu

"Uurimisväli on tõepoolest suur ja lai," tõdes teadlane Marek Strandberg, kes kiidab heaks euroliidu juhtkonna äsjase ettepaneku tõmmata 5G arendamisele pidurit, et seda täiendavalt uurida. Ülikiire andmeside 5G, mille pilootvõrk Eestis juba rajatud, kätkeb endas endiselt palju küsimusi ja varju surutud hüpoteese. Näiteks on vastuseta, mida võib 5G kaasa tuua inimeste tervisele.

5G võrk peaks teiste riikide kõrval Eestilegi andma veelgi kiirema andmeside ning senisest hoopiski tehnoloogiapõhisema majanduse. Samas peaks aga uus valitsus korraldama vastavalt Brüsseli äsjasele tungivale üleskutsele 5G side veelgi põhjalikuma uurimise.

Euroliidu juhtkonna suunistest tänavu märtsis järeldub, et 5G näol juurutame väga paljude küsimärkidega tehnoloogiat. Samas mullu enne jõule avasid Telia, TalTech ja Ericsson TalTechi ülikoolilinnakus Eesti esimese 5G pilootvõrgu, mis mõeldud teadusuuringuteks ja innovatsiooniks. Lisaks on Eestis, nõnda nagu teistes Euroopa riikides, juba kuulutatud välja 5G sagedusalade konkurss, mis küll praegu ühe osalise kohtuliku vaidlustuse tõttu on peatunud.

Äsja levitasid mitmed väljaanded, sealhulgas Financial Times (FT) uudist, et euroliidu juhtkond kutsub liikmesriike tungivalt üles juuni lõpuks koostama riskihinnanguid, mida toob 5G tehnoloogia kaasa, kui kasutatakse Huawei jt Hiina gigantide seadmeid.

Uurimine pärast juurutamist

FT tsiteeris ka Euroopa komisjoni asepresidenti Andrus Ansipit, kelle arvates tuleks võimalikesse 5Gga seotud riskidesse tõsiselt suhtuda ja analüüsiga kiirustada. Vastavalt euroliidu juhtkonna suunistele tuleb seejuures pöörata tähelepanu kolmandatest riikidest ehk väljastpoolt euroliitu pärit operaatoritele ja turuosalistele. 5G võrku ehitatakse ikkagi aastakümneteks, mistõttu kõik detailid peavad selged olema, on rõhutanud USA saadik euroliidu juures Gordon Sondland.

Liikmesriikide hinnangute alusel peaks omakorda oktoobris 5G asjus valmis saama üle-euroliiduline riskihinnang ja selle alusel detsembris omakorda soovitused, kuidas võimalikke riske maandada. Huawei jt Hiina kompaniidega seotud võimalikele turvariskidele on euroliidu tähelepanu, üsna käskivas vormis juhtinud USA. Näiteks Eesti ei kasutata riigivõrkudes Huawei seadmeid: Riigi Infosüsteemi Ameti on väitnud, et nõnda on turvalisem.

"Tänapäeval on riistvara üle valvamine ääretult keeruline töö," nentis Marek Strandberg, et teoreetiliselt on tõepoolest võimalik 5G telefone panna täitma mingeid funktsioone, millest kasutajal aimugi ei pruugi olla. "Antakse näiteks korraldus, et nad koguksid mingit laadi infot. Aga tänapäeva tehnoloogia on juba selline, et tõestamine, et telefonid töötavad salaja lisaks mõne suurriigi kasuks, nõuab tohutult nutti ja tööpanust. Kuid tõsi on muidugi, et tänaseks ollakse aru saanud, et lihtsam kui sõdida, on püüda kontrollida vastasriigi andmeid ja rahavooge. On odavam ja valutum."

Praegu paistab euroliidu juhtkonna uute juhiste taustal toimuvat kõik vastupidi: kui tavaliselt on uued tehnoloogiad ja nende mõju inimestele või ühiskonnale enne rakendamist põhjalikult läbi uuritud, siis nüüd võetakse 5G tehnoloogia sisuliselt käibesse, ja alles siis uuritakse mõjusid. Kui võimalik spioneerimine jätab tõenäoliselt tavainimese ükskõikseks, sest tema tavaelu see kuidagi ei riiva, siis peatne 5G jõudmine masstarbimisse puudutab võimalike terviseriskide seisukohalt igaühte.

Marek Strandbergi arvates ei peaks täiendavates uuringutes, mida euroliit nõuab, seega ei keskenduma vaid riigi seisukohalt olulisele, ehk spionaaziohule, vaid uurima ka tervisemõjusid.

"Uurimisväli on siin tõepoolest suur ja lai," ütles Strandberg. "See, et Brüssel alles nüüd ütleb, et asja tuleb uurida, viitab ikka tõsistele puudujääkidele EL innovatsioonipoliitikas. Seda on ju räägitud väga pikalt, et tehnoloogiliste sageduste järsk kasv sunnib seda väga põhjalikult uurima, mida see inimese jaoks endaga kaasa toob."

Uue majanduse vähetuntud alus

5G puhul kui me räägime sagedusest üle 20 gigahertsi, siis praeguse, 4G põlvkonna puhul saame rääkida riba laiusest vaid 5-20 megahertsi. Ühe kahtluse momendi, et kuidas see mõjub tervisele,  tekitab Strandbergi sõnul ainuüksi 5G telefoni kõrva ääres hoidmine. Üks küsimusi on tema sõnul seega, kuidas mõjutab inimese tervist sisuline asumine mikrolainelises keskkonnas, mis 5G-ga kaasneb, ja kas mitte see ei too kaasa immuunsüsteemi nõrgenemist.

"Mõju tervisele võib avalduda selliselt, et aeglustada paranemist," nentis Strandberg. Praegu ei saa tema sõnul seega vastata, et jah, see on tervisele ohutu, või vastupidi, et ei, see toob kaasa suuremaid või väiksemaid terviseriske. Strandberg on enda sõnul küll otsinud mingeid uuringuid, kuid midagi põhjapanevat pole leidnud. "Neid on vähe – kui üldse," nentis ta. "Pole näiteks uuringut, kuidas inimene paraneb mikrolainelises keskkonnas võrrelduna inimesega, kes paraneb väljaspool seda. See oleks üks hüpotees - uurimise mõttes."  

5G pole mitte ainult kiire andmeside, vaid uue majanduse alus. Gert Siniloo on LHV portaalis mullu detsembris kirjutanud, et saabuv 5G pole aga mitte üksnes järgmine sidepõlvkond, vaid ka platvorm uutele teenustele, nagu näiteks telemeditsiin, liitreaalsus, isesõitvad autod või tehisintelligents. Tavatarbija jaoks peaks 5G tähendama tulevikus veelgi kõrgemat andmesidekiirust ning paremat kasutajamugavust, rääkimata paremast katvusest, mis toob kiire interneti ka sügavaima metsa alla. Siniloo sõnul 5G võib olla ühel hetkel kuni 100 korda kiirem kui 4G, võimaldades edastada ühes sekundis 10 gigabiti jagu andmeid.

Laadimine...Laadimine...