Neli nippi, kuidas ka Sinust võiks saada kuulus leiutaja

Thomas Alva Edison, vennad Wrightid ja Alexander Bell – nende meeste leiutised on veel tänagi kõigi meie ümber. Unistus olla maailmakuulus leiutaja ja oma leiutistega ajaloo kulgu muuta on köitnud paljusid, kuid edu saadab väheseid.

Pilt: Scanpix

Neli nippi, kuidas ka Sinust võiks saada kuulus leiutaja

Thomas Alva Edison, vennad Wrightid ja Alexander Bell – nende meeste leiutised on veel tänagi kõigi meie ümber. Unistus olla maailmakuulus leiutaja ja oma leiutistega ajaloo kulgu muuta on köitnud paljusid, kuid edu saadab väheseid.

Miks ühtesid leiutajaid saadab edu ja teisi mitte? Siin on mõned nipid, mida meeles pidada.

Kõige tähtsam: prototüübid, prototüübid ja veel prototüüpe

Paljud leiutajad veedavad pikki tunde joonistades visandeid ning üritades seeläbi uusi ideid leida või olemasolevaid paremaks muuta. Selle lähenemise peamine nõrkus on, et visand on kõigest kahemõõtmeline ning eksisteerib ainult paberil, mistõttu tuleb ise ette kujutada, kuidas tulevane leiutis võiks üldsegi töötada. Loomulikult on tänapäeval võimalik ka kolmemõõtmelisi visandeid teha, kuid sageli on neid keeruline pärismaailma tingimustesse modelleerida.

Eduka leiutamise aluseks on prototüüpide ehitamine, mis võimaldab oma leiutistel juba päris varajastes etapis ellu ärgata. Sisuliselt on prototüüp kolmemõõtmeline visand, mis on loodud päris keskkonda, tänu millele tekib leiutajal palju parem ettekujutus oma leiutisest. Väga suur eelis visandi ees on ka see, et on võimalik katsetada, kuidas prototüüp reaalselt toimib ning selle põhjal parandusi ja täiendusi teha.

Eduka leiutamise saladus võib välja näha miskit sellist: visanda joonis, ehita prototüüp, katseta, täienda algset joonist ning ehita uus prototüüp.

Leia probleem, mis vajab lahendamist

Tõeliselt menukad on olnud need leiutised, mis on lahendanud inimeste probleeme ning muutnud tarbijate elu mugavamaks. Edison leiutas hõõgpirni, mis asendas tüütuid küünlaid. Wrighti vennad leiutasid lennuki, mis muutis reisimise mugavamaks ning kiiremaks. Bell leiutas telefoni, et inimesed saaksid paremini suhelda.

Leia midagi, mida sa saaksid paremaks muuta ning vii see ellu!

Inspiratsioon võib tabada iga hetk

Vanasti soovitati alati hoida käe pärast märkmikku ja pliiatsit, kui mõni hea mõte peaks pähe kargama. Tänapäeval on küllap kõigil taskus olemas nutitelefon, kuhu saab käigu pealt mõtted kirja panna.

Kõik leiutajad on pidanud pakse märkmikke oma leiutamisest ning täheldanud muutuseid täpselt üles. Selles valdkonnas on küllap kõige kurikuulsam Leonardo da Vinci, kellest on säilinud üle 7 000 lehe ta märkmikke. Da Vinci kirjutas kõik üles peegelpildis ja teksti kirjutas paremalt vasakule.

Märkmikusse tuleb kirja panna uued ideed ning ka erinevad katsetamised – aeg, tegevus ja tulemus. Niimoodi näeb pika aja peale, kuidas protsess on kulgenud ja aeg-ajalt võivad märkmikut lehitsedes tekkida hoopis uued ideed. Eksperimentide puhul tuleks kõik muutuvad tegurid kirja panna, et oleks täpsem ülevaade toimuvast ning vajadusel saaks eksperimente samamoodi läbi viia.

Ole alati avatud uutele ideedele ning kui mõni mõte tekib, siis pane see kirja. Kunagi ei tea, mis võib sellest hiljem sündida.

Kuidas rahastada oma ideed?

Sul on peas hea mõte, mida tuleks leiutada ning kuidas see peaks välja nägema. Või veelgi parem – sa oled juba valmis ehitanud toimiva prototüübi. Nüüd oleks vaja rahastust, et su idee saaks kasvada ning leiutis jõuaks kaugemale ja rohkemate inimesteni.

Eestis on ettevõtteid soosiv ärikeskkond ning raha on võimalik taotleda paljudest erinevatest kanalitest. Näiteks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) annab alustavale ettevõtjale starditoetust kuni 15 000 eurot. Eesti Arengufond investeerib käivitamisjärgus olevatesse idufirmadesse ning toetab nende äri arendamist ja uute koostöövõrgustike loomist. Väga sarnane Eesti Arengufondiga on veel näiteks Prototron, Horizon 2020, Funderbeam, Ajujaht, Bright Minds, Garage 48 ja Hackathon. Nagu näha, siis võimalusi toetuse saamiseks on palju.

Toetusi jagatakse ka valdkondade kaupa ning sõltuvalt sellest, mis tegevusalasse leiutis kuulub, tuleb valida ka vastav organisatsioon, kust toetust otsida. Näiteks SA Archimedes struktuuritoetuste agentuur vahendab eurotoetusi, mille on riik suunanud teaduse ja kõrghariduse valdkonna arenguks. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) toetab põllumehi ja loomapidajaid. Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) toetab projekte, mis edendavad Eestis infoühiskonna arengut.

Artikkel on valminud koostöös Prototroniga. Prototron on Swedbanki, TTÜ ja Tehnopoli asutatud üle-eestiline ideevõistlus, mis pakub rahastust ja nõustamist nutikate ideede, leiutiste, vidinate ja lahenduste teostamiseks, et teha meie igapäevane elu lihtsamaks, paremaks, mugavamaks.

Laadimine...Laadimine...