OTSE! Neljas teaduspoliitika konverents arutab, kuidas targalt riiki juhtida

Kell 10 algab Riigikogu konverentsisaalis traditsiooniline teaduspoliitika konverents sarjast "Teadus kui Eesti arengumootor". Seekord keskendub arutelu teaduse ja riigijuhtimise ühisosa suurendamisele. 

Pilt: Scanpix

OTSE! Neljas teaduspoliitika konverents arutab, kuidas targalt riiki juhtida

Kell 10 algab Riigikogu konverentsisaalis traditsiooniline teaduspoliitika konverents sarjast "Teadus kui Eesti arengumootor". Seekord keskendub arutelu teaduse ja riigijuhtimise ühisosa suurendamisele. 

Konverentsil arutatakse, kuidas ühiskonna tegelikud probleemid jõuaksid paremini teadlasteni ja teadlaste uuringud leiaksid praktilistes lahendustes kasutust? Mida poliitikud, riigijuhid ja ametnikud ootavad teadlastelt, mida teadlased riigilt. Kuidas saaks seda suhtlust veelgi paremini toimima panna?

Konverentsi moderaatori, Tallinna Ülikooli rektori  Tiit Landi sõnul eeldab tänapäevane ühiskond oluliste teemade arutamisel ning küsimuste lahendamisel järjest enam teaduslikku analüüsi ja teadlase ja poliitikakujundaja senisest sisukamat dialoogi. "Loodan, et tänane konverents annab sellele uue hoo ning usun, et teaduspõhisus saab edaspidiste otsustusprotsesside igapäevaseks osaks," märkis Tiit Land.

Konverentsi peaesinejatena astuvad üles Euroopa Komisjoni teadusuuringute ühiskeskuse (JRC) peadirektori asetäitja Maive Rute, Riigikogu liige Maris Lauri, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, Helsingi Ülikooli endine rektor Kari Raivio ja  Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm.

Teaduse rolli riigi targal juhtimisel mõtestavad poliitikakujundaja (Indrek Reimand, Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler), strateegiline analüütik (Tea Danilov, Riigikogu Arenguseire Keskuse juhataja), teadlane (Ülle Jaakma, Eesti Maaülikooli teadusprorektor) ja uuringute läbiviija (Tarmo Jüristo, Mõttekoja Praxis juhatuse esimees).

KAVA:

10.00 – 10.20 Konverentsi avamine
Mailis Reps, haridus- ja teadusminister
Aadu Must, Riigikogu kultuurikomisjoni esimees
Andres Koppel, Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees
Tarmo Soomere, Eesti Teaduste Akadeemia president

10.20 – 10.55 Uued vürtsid Euroopa Komisjoni poliitikapotis - Maive Rute, Euroopa Komisjoni teadusuuringute ühiskeskuse (JRC) peadirektori asetäitja.
10.55 – 11.15 Seadusandja ja teadus - Maris Lauri, Riigikogu liige.

11.15 – 11.35 Emotsioonid versus faktid poliitikaloomes - Jevgeni Ossinovski, tervise- ja tööminister.

11.35 – 11.50 The social responsibility of academic research - Kari Raivio, Helsingi Ülikooli emeriitrektor.

11.50 – 12.30 kohvipaus

12.30 – 13.50 Teaduse roll riigi targal juhtimisel. Osapoolte vaated.

Volli Kalm, Tartu Ülikooli rektor – ülikoolide vaade. Ülevaade Eesti ülikoolide majandusliku mõju rahvusvahelise analüüsi tulemustest.
Indrek Reimand, Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler - poliitikakujundaja vaade.
Tea Danilov, Riigikogu Arenguseire Keskuse juhataja - strateegilise analüütiku vaade.
Ülle Jaakma, Eesti Maaülikooli teadusprorektor - teadlase vaade.
Tarmo Jüristo, Mõttekoja Praxis juhatuse esimees - uuringute läbiviija vaade.

13.50 – 14.50 Arutelu: Teaduse ühiskondliku rolli ja mõju suurendamine.
Kuidas jõuda selleni, et teadlaste nõu riigi juhtimises senisest enam küsitakse ja kuulda võetakse? Millised on poliitikute/poliitikakujundajate ja teadusasutuste ning teadlaste vastastikused ootused? Kuidas saaksime ühiselt suurendada teaduse ühiskondlikku rolli ja mõju otsustusprotsessides?
Panelistid: Maive Rute, Maris Lauri, Jevgeni Ossinovski, Volli Kalm, Ülle Jaakma, Indrek Reimand

14.50 – 15.00 Kokkuvõte

Laadimine...Laadimine...