Prokuratuur uurib TTÜ projektirahastamisi kriminaalmenetluses

"Tänaseks on prokuratuur tutvunud lisaks avalikes allikates avaldatud infole ka täiendavate dokumentidega ning leidnud, et eelmisel nädalal Postimehes avaldatud väidete kontrollimiseks on vajalik kriminaalmenetluse alustamine," ütles prokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas BNS-ile.

Pilt: Scanpix

Prokuratuur uurib TTÜ projektirahastamisi kriminaalmenetluses (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Tänaseks on prokuratuur tutvunud lisaks avalikes allikates avaldatud infole ka täiendavate dokumentidega ning leidnud, et eelmisel nädalal Postimehes avaldatud väidete kontrollimiseks on vajalik kriminaalmenetluse alustamine," ütles prokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas BNS-ile.

Põhja ringkonnaprokuratuur käivitas Tallinna Tehnikaülikkolis (TTÜ) Ragnar Nurkse instituudi projektirahastamiste uurimiseks kriminaalmenetluse.

"Esitatud väiteid, et Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudis on vähemalt ühes projektis esitatud Euroopa Komisjonile tehtud tööd ning töö tegijate arvu tegelikkusest suuremana eesmärgil seeläbi saada suuremaid tegevustoetusi, viitavad sellele, et TTÜ Ragnar Nurkse instituudis võib olla toime pandud soodustuskelmus," märkis ta.

22. juuli Postimehe artiklis avaldati konkreetsed süüdistused Ragnar Nurkse instituudis läbiviidud projektide, sealhulgas OpenGovIntelligence kulude arvestuse kohta.

Karis TTÜ juhtumist: see võib hirmutada noore inimese teaduse teelt ära

"Kas Jaak Aaviksoo peaks selle eksimuse tõttu tagasi astuma? Selleks on meil ju olemas ka mehhanismid ja Tallinna Tehnikaülikoolil on kuratoorium, kes on rektori valinud. Väljastpoolt seda öelda, ilma et kõik faktid oleksid laual, on väga raske," rääkis Tartu Ülikooli endine rektor ja endine riigikontrolör Alar Karis. 

Karis leiab, et kui TTÜ Ragnar Nurkse instituudis maksti tõesti palka inimestele, kes tegelikult tööd ei teinud, siis on tegemist pettuse ja vargusega ning rektor Jaak Aaviksoo pidanud vilepuhujalt info saamise järel otsekohe tegutsema, vahendas BNS Postimeest. 

"Ma teadlikult ei võtnud enne siia tulekut ühendust ühegi rektoriga, seega on minu teave selle juhtumi kohta pärit meediast. Kui vastab tõele, et teadlased said palka selle eest, et ei teinud selle projekti raames mitte midagi, siis on selge, et tegemist on pettusega. Üldiselt on sellised pettused karistatavad," rääkis Karis. 

Karise sõnul on tal raske hinnata, kas tegemist oli üksikjuhtumiga või laiemalt levinud petuskeemiga. "Minu rektoriajal selliseid avastusi ei olnud, mis ei tähenda seda, et neid ei võinud olla. Aga siin tuleks kahte asja lahus hoida: üks on konkreetne juhtum, kus on tegemist pättusega, aga laiem küsimus on meie teaduse üldise rahastamisega. Ja kas sellised teguviisid tulevadki välja alarahastamise puhul või on see probleem mõnes mõttes laiem. Olen ka välismaal ise töötades pannud tähele, et töörühmades, kus on üle maailma tuntud tippteadlased ja rahvusvaheline surve suur, on kiusatus natukene nurki maha lõigata," rääkis Karis. 

Aaviksoo käitumisest rääkides märkis Karis, et on ise väga arg inimene. "Kui vahele jään, siis mina tunnistan selle kohe üles, ütlen, et tegin, läks halvasti ja püüame nii, et järgmine kord enam nii ei juhtu. Ma ei raiska aega õigustamise peale. Kui viga on tehtud, siis tuleb viga tunnistada. Iseasi, kas see kõik on nii, nagu täna meedia kajastab, sest minul faktid puuduvad," rääkis Karis. 

Tema hinnangul polnud õige, et Aaviksoo hakkas meedia sekkimise järel ennast õigustama. "Kuigi inimlikult on see ju arusaadav, sest igal juhul on see ülikoolile mainekahju. Aga mina ei karda, et nüüd kuskil rahastajad leiavad, et tehnikaülikool või Eesti teadus üldse on kõik hobusevargad ega vääri rahastamist. Selliseid väärkasutusi on ju igas eluvaldkonnas," selgitas Karis.

"Ma pigem muretsen teise asja pärast: kui sellised asjad kerkivad üles, siis noored inimesed mõtlevad enne sügavalt, kas tahavad valida teadlasetee. Seda enam, et taustal on ju ka veel selline arusaam, et mitte kõige paremad ei saa teadlaseks, vaid kõige visamad, kes suudavad kogu sellest masinavärgist esiteks sinna doktorantuuri kuidagi saada, siis seal kõigi nende raamatupidamislike finessidega hakkama saada," rääkis Karis.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...