Räpinas hakkab robot külvama ja kastma

"Hetkel on ta võimeline külvama, kastma, rohima, kuid hiljem tahame funktsioone juurde lisada," tutvustas Farmboti oskusi Räpina aianduskooli IT-spetsialist Aleksei Raud.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv foto

Räpinas hakkab robot külvama ja kastma

Toimetaja: Moonika Tuul

"Hetkel on ta võimeline külvama, kastma, rohima, kuid hiljem tahame funktsioone juurde lisada," tutvustas Farmboti oskusi Räpina aianduskooli IT-spetsialist Aleksei Raud.

Räpina aianduskoolis katsetatakse hiljuti soetatud kolme uut "kasvuhoonetöölist", mis kõik kannavad sama nime Farmbot ja mis oma kummalise heli saatel hakkavad peagi kooli kasvuhoones nii külvama, kastma kui ka rohima, vahendas BNS Lõuna-Eesti Postimeest.

Teisipäeval aianduskoolis esitletud Farmbot on Eestis ainulaadne seadeldis. See annab aimu, kuidas tulevikus kasvuhoonetes aiakultuuride kasvatamine võiks käia. Higistama paneva töö võib usaldada robotile, kes väsimust tundmata salati- ja tomatitaimed maha külvab, neid kastab, vajadusel umbrohu välja kitkub ja muul moel kultuurtaimede eest hoolt kannab.

"Hetkel on ta võimeline külvama, kastma, rohima, kuid hiljem tahame funktsioone juurde lisada," tutvustas Farmboti oskusi Räpina aianduskooli IT-spetsialist Aleksei Raud. Robotile on plaanis lisaks õpetada näiteks kasvuhoonetaimede varjutamist lõõskava päikese eest. "Farmbot on esiteks robot," jätkas Raud, "teiseks on ta õppevahend ja kolmandaks me veel ei tea tema kõiki võimalusi – seda me alles uurime ja vaatame."

Idee soetada koolile kasvuhoonerobotid sündis juba paar aastat tagasi. "Uurisin õpilastelt, milliseid uudseid lahendusi nad koolile sooviksid," rääkis Raud Lõuna-Eesti Postimehele. "Sooviti näiteks veebi suhtluskeskkonda, aga üks praeguseks juba meie kooli vilistlane saatis videolingi Farmboti kohta, et vaat selline asi võiks koolil olla."

Nüüd on koolil kolm sellist robotit olemas ning üks neist näitas oma oskusi ka ajakirjanikele. Rediseseemnete külvamiseks kastis robot kõigepealt mullapinnast ning seejärel liikus tema "käsi" võtma seemet. Paraku jäi ta just esitluskatsel seemne kättesaamisega jänni. Robot peaks seemne vaakumiga spetsiaalsesse istutustorusse tõmbama, kuid mingil põhjusel hakkas toru vaakumi tekitamise asemel hoopis õhku välja puhuma. Seevastu tomatitaimede kastmisega tuli Farmbot suurepäraselt toime, hoidudes vett taime lehtedele valamast, nagu aednikud soovitavad.

Laadimine...Laadimine...