Tartu Ülikool sai loa lasta uurida geeniproove välismaal

Valitsus andis tänasel istungil Tartu Ülikoolile loa lasta Eesti Geenivaramusse kogutud geeniproove välismaal.

Pilt: Scanpix/ pilt on illustreeriv

Tartu Ülikool sai loa lasta uurida geeniproove välismaal

Valitsus andis tänasel istungil Tartu Ülikoolile loa lasta Eesti Geenivaramusse kogutud geeniproove välismaal.

Valitsus andis tänasel istungil Tartu Ülikoolile loa säilitada ja uurida Eesti Geenivaramusse kogutud kuni 152 000 geenidoonori koeproovi Soome ettevõttes Nightingale Health Ltd teadusuuringu "Vereplasmade süvauuring metaboliitide profiilide koostamiseks Eesti Geenivaramu kohordis" läbiviimise tarvis, edastas valitsuse pressiesindaja, vahendas BNS.

Teadlased uurivad geenidoonorite vereplasmat tuumamagnetresonantsi meetodil, millega tehakse kindlaks vereplasmas sisalduvad ainevahetussaadused ja nende kontsentratsioon. Uuringu tulemused võimaldavad hinnata südame ja veresoonkonna haiguste riske, teha teadustööd nende haiguste ennetamiseks ning arendada personaalmeditsiini.

Eestis pole võimalik tuumamagnetresonantsi meetodit kasutada. Eesti Geenivaramu on varem koostöös sama Soome ettevõttega tuumamagnetresonantsi meetodil analüüsinud 10 000 geenidoonori vereplasmat. Kuna geenivaramus on käimas mitu teadusprojekti südame ja veresoonkonna haiguste riski hindamisel, jääb olemasolev valimisuurus 10 000 geenidoonori andmestik ebapiisavaks.

Teadusuuringut rahastatakse Nightingale Health Ltd teadusgrandist.

Ka andis valitsus Tartu Ülikoolile loa säilitada ja uurida Eesti Geenivaramusse kogutud kuni 750 geenidoonori bioloogilist materjali Šveitsi ja Norra teadusuuringu "Geneetiliste variantide ning ainevahetusproduktide analüüs leidmaks inimese kaalutõusu pärssivaid faktoreid" läbiviimiseks.

Teadlased uurivad alakaalulisi inimesi, kellel ei ole toitumisprobleeme. Selline probleemipüstitus aitab leida geneetilisi variante, mis on seotud kiire ainevahetusega või aitavad muul moel pärssida kaalutõusu. Eestis ei ole võimalik sellises ulatuses uuringut läbi viia, kuna puudub vajalik aparatuur ja taristu.

Valitsus on sama uuringu raames andnud varem kolmel korral Tartu Ülikoolile loa kuni 5000 geenidoonori koeproovide uurimiseks ja säilitamiseks Šveitsi Nestlé terviseteaduste instituudis.

Teadusuuringu läbiviimist rahastatakse Nestlé terviseteaduste instituudi teadusgrandist.

Laadimine...Laadimine...