TTÜ professor sai esimese eestlasena maailma keemiahiiu DuPonti medali

Esmaspäeval 99. aastapäeva tähistava Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) professor Raivo Vilu pälvis esimese eestlasena maailma ühe suurima keemiaettevõtte DuPonti medali.

Pilt: Scanpix

TTÜ professor sai esimese eestlasena maailma keemiahiiu DuPonti medali

Esmaspäeval 99. aastapäeva tähistava Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) professor Raivo Vilu pälvis esimese eestlasena maailma ühe suurima keemiaettevõtte DuPonti medali.

TTÜ biotehnoloogiaprofessor ning toidu- ja fermentatsioonitehnoloogia arenduskeskuse (TFTAK) teadus- ja arendusdirektor Raivo Vilu pälvis maailma ühe suurima keemiaettevõtte DuPonti medali kõrgetasemeliste toitumis- ja terviseuuringute eest, teatas teadusasutus. Vilu on esimene eestlane, kes selle kõrge tunnustuse pälvis, ja seda teadustöö eest, mis ühendab mikroobifüsioloogiat, fermentatsiooni, analüütikat, proteoomikat ja metaboloomikat.

"Teadustöö fookus, kus mikroobiprotsesside optimeerimisel ja uute bakterirakkude loomisel kombineeritakse klassikalisi rakkude metaboolsete radade mudeleid uudsete üherakumudelite ja kultiveerimismeetoditega, on bio- ja toiduainetööstustele väga oluline," ütles DuPont’i autasu välja andva mittetulundusühingu Danisco Foundationi juhatuse esimees Mathias Heinzel.

"Selle tunnustuse taga on pikaajaline ja järjepidev töö, kus teadusuuringud on tihedalt seotud kommertsiaalsete väljunditega," selgitas Vilu töö tagamaid. Koostöö DuPont’i ja TFTAK-i vahel sai alguse seitse aastat tagasi ja on aasta-aastalt kasvanud nii sisult kui ka projektide mahult.

TFTAK on kaasaegsetele analüütikameetoditele ning süsteemide- ja sünteetilise bioloogia põhimõtetele toetuv uurimis- ja arendusasutus, mille eesmärk on uudsete toidu- ja biotehnoloogiate ning toodete väljatöötamine ja kasutuselevõtmine. Arenduskeskusel on kaasaegne labor, millele uurimis- ja arendusprojektide läbiviimisel toetutakse. Tuntuimad TFTAK-i kliendid on DuPont, Lallemand, Santa Maria, Valio, Muhu Leib, Siidrikoda, Sagro, Linda Nektar ja Värska Vesi.

DuPont on rahvusvaheline ettevõte, mis asutati 1802. aastal. DuPont Nutrition & Health on nüüdseks üks suuremaid ja juhtivaid toidu- ja biotehnoloogia alal tegutsevaid ettevõtteid maailmas. DuPonti medalit antakse välja alates 2002. aastast ning selle eesmärk on tunnustada silmapaistvat teadus- ja arendustööd toitumis- ja terviseuuringute vallas.

Esmaspäeval 99. aastapäeva tähistav TTÜ on kaasaegne tehnoloogiaülikool, mille tugevus on tehnika-, loodus-, täppis-, sotsiaal- ja terviseteaduste sünergias. TTÜ vastutab eelkõige inseneride ja tehnikateadlaste järelkasvu tagamise eest Eestis. Ülikoolis on 700 õppejõudu ja rohkem kui 500 teadustöötajat, TTÜ vilistlaste arv ulatub 70 000-ni.

Laadimine...Laadimine...