Anti Poolamets: terrorirünnakud peegeldavad Euroopa vanade eliitide täielikku läbikukkumist oma kodanikele turvalise elu tagamisel

"Võime hakata Facebookis Briti lippe lehvitama, kaasa tundma, nii nagu see on kümnete rünnakute puhul toimunud, kord Prantusmaa, kord Rootsi lipu värvides. Siis aetakse paar tuhat relvastatud sõdurit tänavatele, valvatakse spordivõistlust, aga mis on selle tegevuse kasutegur?" küsib jurist ja ajaloolane Anti Poolamets. "Külmrelvadega rünnakut või kaubikutega rahva sekka sõitmist ei ole see mingil moel takistanud."

Pilt: Scanpix

Anti Poolamets: terrorirünnakud peegeldavad Euroopa vanade eliitide täielikku läbikukkumist oma kodanikele turvalise elu tagamisel (2)

"Võime hakata Facebookis Briti lippe lehvitama, kaasa tundma, nii nagu see on kümnete rünnakute puhul toimunud, kord Prantusmaa, kord Rootsi lipu värvides. Siis aetakse paar tuhat relvastatud sõdurit tänavatele, valvatakse spordivõistlust, aga mis on selle tegevuse kasutegur?" küsib jurist ja ajaloolane Anti Poolamets. "Külmrelvadega rünnakut või kaubikutega rahva sekka sõitmist ei ole see mingil moel takistanud."

"Näen täielikku julgeolekualast abitust ja mõnedes riikides tahtliku pagulas- ja immigratsioonipoliitika kaudu meeletute julgeolekuriskide loomist," sõnas Poolamets.

Poolamets nentis Tallinna TV saates "Nädal+", et seda tõestab ka laupäevane terrorirünnak Londonis. "Kõik see sündmustik peegeldab Euroopa vanade eliitide täielikku läbikukkumist oma enda kodanikele turvalise elu tagamisel. Võime hakata Facebookis Briti lippe lehvitama, kaasa tundma, nii nagu see on kümnete rünnakute puhul toimunud, kord Prantusmaa, kord Rootsi lipu värvides. Siis aetakse paar tuhat relvastatud sõdurit tänavatele, valvatakse spordivõistlust, aga mis on selle tegevuse kasutegur? Külmrelvadega rünnakut või kaubikutega rahva sekka sõitmist ei ole see mingil moel takistanud."

Poolametsa hinnangul ei pea väide, nagu ei saaks inimesed terrorismi vastu ise mitte midagi teha, paika. "Briti valimised on käeulatuses. Praegu on valimiskampaania viimased hetked. Miks ei hääleta inimesed normaalsete parteide poolt, kes tagaks nende julgeoleku ja ütleks, et me ei too kuskilt Prantsusmaalt ära põgenikke, kes võivad olla ohtlikud?  Lapsemeelsus oma rahva julgeoleku löögi alla panekuga on kestnud aastaid. Ja pange tähele, Merkel on toonud praktiliselt miljon inimest, kelle taust on hämar, Saksamaale. Sisuliselt käib illegaalide kaubandus. Mis siis Prantsusmaal ja Rootsis parem on? Valitsused söövad omaenda poliitika vilju. Mulle tundub, et inimesed on uimastatud."

Poolamets kinnitusel saavad inimesed ise terrorsimi peatamiseks midagi teha. "Saame kontrollida piire, lõpetada pagulaste sisseveo, radikaalseid islamiste välja saata. Kas siiani on midagi tehtud? Ei, pigem on Lääne-Euroopa juhtkondades pagulaste sissetoomist stimuleeritud. Probleemi autorit otsige omaenda valitsustest ja araabia terrorismi pesadest."

Jurist ja ajaloolane usub, et terrorirünnak Londonis mõjub kasulikult Theresa May pooldajatele. "Konservatiivid on igal juhul rangema pagulas- ja immigratsioonipoliitika poolt kui leiboristrid või muud vasakpoolsemad. Eks siis ole näha, kui palju hääli seetõttu Briti iseseisvuspartei saab. Terrorirünnakud mõjutavad psühholoogiliselt valimisi ka teistes riikides. Poola, Ungari jt on hakanud sellele ülirumalale ja kahjulikule terrorismi impordile vastu sõdima. See kindlustab omamoodi Ida-Euroopa valitsuste positsiooni ja tee mis tahad, toetab ka Eestis immigratsioonivastaste parteide positsiooni. Ärgake kartelliparteid, hakake ka vastu!"

Mõnda aega tagasi langetati Suurbritannias ohutaset kriitiliselt tõsisele. Poolametsa hinnangul see tark otsus ei olnud. "Trump irvitas Twitteris avalikult Londoni linnapea üle, kes on ise moslem ja ütleb, et harjuge terrorismiga ära. Kas see on siis see, mida peaks üks linnapea ütlema? Tema ütlus oli umbes selline, et asi pole nii hull ja rahuneme maha. Tuletades meelde Postimehe kolumnisti Ahto Lobjaka öeldut, tahaksid islamistid nagu vägisi, et eurooplased harjuvad terroriga. Harjuvad selle õudusega. Ükski normaalne inimene ei tohi sellega harjuda. Kui nad sellist juttu edasi räägivad, loodan siiralt, et nad lihtsalt vahetatakse tuimalt välja parteide vastu, mis pühenduvad julgeolekule ja oma rahva kaitsmisele."

Poolamets nõustus EKRE avaldusega, mille kohaselt peaks kõikjal Eesti piiridel hoidma korralikult kontroll peal. "Loomulikult. Nii on olnud muide ka mujal Euroopa riikides. Kui Prantsusmaal käis suur terroritegu automaatidega, Pariisi keskel, pandi ka seal piirid kinni ja kehtestati lausa erakorraline seisukord. On elementaarne, et ka meie hakkaksime harjutama seda, et meil on olemas Euroopa Liidus sisepiirid. Sellest ei piisa, et paneme Tallinna sadamasse paar passikontrolöri. Peab ka Läti piiri jaoks lahenduse välja mõtlema. See on nii elementaarne asi. Praegu võivad terroristid reisida vabalt valepasside ja mitmete identiteetidega Euroopa ühest otsast teise ja ainult püüa tuult väljal. Varem või hiljem lõpeb see vaba seiklemine ära, kui selline terror jätkub."

Terrorismi ärahoidmise peamine eeldus Poolametsa sõnul selles,et ei loodaks islamikogukondi, getosid ja ei toodaks Euroopasse miljoneid immigrante sisse. "Euroopa istub selle pommi otsas ja see ei kao mitte kuskile. Nagu näha, teine-kolmas põlvkond radikaliseerub rohkem kui nende vanemad. Seni, kuni põhimõttelist poliitikamuudatust ei tule, ei olegi lahendust. Rahvuslike, oma rahva huvide ja julgeolekut kaitsvate parteide tulek on lahendus."

Londoni elanik Lagle Moik rääkis Tallinna TV-le, et kui ta laupäeval kuulis meediast, et midagi on juhtunud London Bridge'il, mõtles ta esimese, et kas on jälle terrorirünnak. "Sain aru, et seal pole juhtunud lihtsalt niisama õnnetus. Hakkasin kodu poole tulema ja kahjuks ma enam London Bridge'ilt välja ei saanud, tee oli kinni pandud. Tundus, et kõik need kiirabiautod ja helikopterid, et see oli nagu filmis. Inimesed olid šokeeritud, jooksid ringi, paanika."

Moik jätkas: "Saime aru, et on tegemist ei ole mingi õnnetusega. Öeldi, et jookse, jookse, piirkond piirati ümber. Tulin koju, panin teleka käima, samas vaatasin aknast, et helikopterid sõitsid üle majade, keegi ei saanud täpselt aru, mis toimub. Peagi hakkasid tulema uudised, et inimesed on õnnetuses hukkunud ja anti teada, et hoidke ennast. Siis hakkasid tuttavad mulle sõnumeid saatma, et kas kõik on ikka korras. Sain esimest korda aru, et inimesed muretsevad minu pärast. Tänapäeval liigub sotsiaalmeedia väga kiiresti ja andsin teada, et minuga on kõik hästi. Kuni pühapäeva hommikuni ma ei teadnudki, mis täpselt oli toimunud, aga siis nägin meediast, kui jube see tegelikult oli olnud. Kõige hullem ongi see, et õnnetuse piirkond on see, kus käin ka ise väljas ja shoppamas.  Ma üldse ei kujuta ette, mida need inimesed võisid tunda. Nad läksid laupäeva õhtul oma sõprade ja peredega välja, siis tuleb keegi, vibutab oma nuga ja hakkab inimesi tapma. See on päris kurb ja šokeeriv."

Moik nentis, et laupäevane terrorirünnak on juba kolmas intsident viimase mitme nädala jooksul, ent elu läheb Londonis edasi. "London hoiab kokku. Isegi kui siin ongi kõrge terrorismi risk, hoiame lihtsalt toimuva osas silmad rohkem lahti. Olengi märganud, et inimesed on enam tähelepanelikud ja vaatavad üksteist rohkem. Kui midagi kahtlast näevad, teatavad sellest kohe. Kahjuks ei saa me mitte midagi rohkemat teha. Mida me teha saame, on lihtsalt edasi elada ja terroristidele mitte alla anda."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...