EL-is peeti mullu džihadistliku terrorismiga seoses kinni 718 inimest

Euroopa Liidus on viimase kahe aastaga džihadismi ja sellega seotud tegevuste tõttu kinni peetud kahtlusaluste arv pea kahekordistunud, teatas ühenduse politseiagentuur Europol.

Pilt: Scanpix

EL-is peeti mullu džihadistliku terrorismiga seoses kinni 718 inimest

Euroopa Liidus on viimase kahe aastaga džihadismi ja sellega seotud tegevuste tõttu kinni peetud kahtlusaluste arv pea kahekordistunud, teatas ühenduse politseiagentuur Europol.

Möödunud aastal peeti džihadistliku terrorismiga seotud kuritegudega kinni 718 kahtlusalust, 2014. aastal oli sama näitaja 395, öeldi Europoli iga-aastases Euroopa Liidu terrorismiolukorra ja -trendide raportis, vahendas BNS.

Kuigi kinni peetud kahtlusaluste arv suurenes, siis aset leidnud terrorirünnakute arv langes 2014. aasta 17 rünnakult 2016. aasta 13-le. Viimastest kuute seostatakse äärmusrühmitusega Islamiriik (IS).

62-leheküljelises raportis toodi esile, et aina suuremat rolli etendavad rünnakutes naised, lapsed ja noored.

"Lääneriikides tegutsevad naisdžihadistid tunnetavad, et terrorirünnakutes operatiivrolli täitmisel on neil meestest vähem takistusi ning et edukad või ennetatud rünnakud, mille sooritajad on lääneriikide naised, võivad olla inspiratsiooniks ka teistele," öeldi dokumendis.

Suurbritannias džihadismiga seoses kinni peetutest oli iga neljas naine. Võrreldes 2015. aastaga tõusis näitaja 18 protsenti, lisas Europol.

Džihadismiga seoses peeti 2016. aastal enim kahtlusaluseid kinni Prantsusmaal. Riigis kinni peetud 456 kahtlusalusest pea kolmandik olid 25-aastased või nooremad.

Kokku oli Euroopas 142 "ebaõnnestunud, nurjatud või aset leidnud terrorirünnakut", mille sisse on arvutatud ka pühasõdalaste toime pandud rünnakud, ütles Europol. Üle pooled neist leidsid aset Suurbritannias.

Möödunud aastal hukkus Euroopas terrorirünnakutes 142 inimest, neist 135 said surma pühasõdalaste rünnakutes, öeldi raportis.

See suurendas Euroopa riikides arusaama, et valitsused peavad tegema rohkem koostööd luureandmete jagamises, ütlesid julgeolekuametnikud.

Samas rõhutati raportis, et kõik terrorirünnakud pole inspireeritud džihaadist. Enamuse teistest rünnakutest sooritasid "etnorahvuslased" ja separatistlikud äärmuslased.

"Dissidentlikud vabariiklikud rühmitused Põhja-Iirimaal olid seotud 76 rünnakuga," mis päädisid kokku 123 kinnipidamisega, öeldi dokumendis.

Briti võimud tõstsid mullu mais ohutaset Põhja-Iirimaal aset leidnud terroristlike vahejuhtumite tõttu "mõõdukalt" tasemele "märkimisväärne". See "tähendab, et rünnak on vägagi võimalik", lisas Europol.

Kokku peeti 2016. aastal terroristlike tegevustega seoses kinni 1002 inimest.

Laadimine...Laadimine...