Kabuli autopommirünnakus hukkus 90 ja sai viga üle 400 inimese

Afganistani pealinna Kabuli saatkondade piirkonda raputas kolmapäeva hommikul tipptunni ajal võimas plahvatus, ametnike teatel oli tegemist autopommirünnakuga, milles sai surma vähemalt 90 ja kannatada üle 400 inimese.

Pilt: Scanpix

Kabuli autopommirünnakus hukkus 90 ja sai viga üle 400 inimese (1)

BNS

Afganistani pealinna Kabuli saatkondade piirkonda raputas kolmapäeva hommikul tipptunni ajal võimas plahvatus, ametnike teatel oli tegemist autopommirünnakuga, milles sai surma vähemalt 90 ja kannatada üle 400 inimese.

Valitsuse meediakeskuse teatel ei ole seni ükski rühmitus vastutust terrorirünnaku eest võtnud.

Keskus tõi viimaste ohvrite kohta käivate andmete allikana Afganistani uleemanõukogu, mis on riigi kõrgeim vaimulikekogu, kuhu kuuluvad moslemivaimulikud, õpetlased ning religiooni ja õigusega seotud riigiametnikud.

Nõukogu mõistis rünnaku jõuliselt hukka, öeldes, et "taoliste rünnakute korraldamine püha kuu ramadaani eel on täielikus vastuolus inimsusega".

Enesetapuvõitleja õhkis lõhkeainelaadungiga tsisternveoki Wazir Akbar Khani piirkonnas Zanqabi väljakul kell 8.30, hommikuse tipptunni ajal, kui tänavad olid tulvil sõidukitest ja tööle ruttavatest inimestest, ütles siseministeeriumi kõneisik Najib Danish.

Ühe lääneriigi diplomaatilise allika sõnul põhjustas plahvatuse veeauto tsisterni paigutatud 1500 kilogrammi lõhkeainet.

Rünnakukoht on rangete julgeolekumeetmetega ala, kus asuvad mitmed välisriikide saatkonnad.

Vaid mõne päeva kestnud moslemite püha kuu ramadaani ajal korraldatud rünnakust jäi sündmuspaika kümneid laipu ja õhku tõusis tohutu suitsupilv. Plahvatusest jäi maasse hiiglaslik kraater, majade aknad purunesid mitme kilomeetri raadiuses.

Rünnaku sihtmärk ei ole veel selgunud, kuid selle edukas läbiviimine osutab julgeolekumeetmete ebapiisavusele ja näitab, et vägivald Afganistanis hoogustub, ehkki sõjavägi püüab NATO toel islamimässulistest jagu saada.

Üle kolmandiku riigist ei allu valitsuse võimule.

President Ashraf Ghani nimetas rünnakut sõjakuriteoks.

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ütles, et Prantsuse saatkond Kabulis sai varalist kahju ning tema valitsusel ei ole teateid prantslastest ohvrite kohta. Rünnaku hukka mõistnud Le Driani sõnul seisab Prantsusmaa Afganistani kõrval võitluses terrorismiga.

Saksa liidukantsler Angela Merkel mõistis rünnaku hukka, öeldes, et "terrorism ei tunne piire".

Parasjagu Nürnbergis viibinud kantsleri sõnul võtab terrorism "meid kõiki sihikule - kas siis Manchesteris, Berliinis, Pariisis, Istanbulis, Peterburis või täna Kabulis". Plahvatuses sai üks Saksa diplomaat kergelt vigastada, üks afganistanlasest saatkonnatöötaja sai tõsisemalt kannatada ja teine surma.

Ohvritele kaastunnet avaldanud Merkel lubas, et "me juhime võitlust terrorismi vastu ning me võidame".

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles, et Türgi kavatseb osa oma saatkonnatöötajaist Kabulist minema viia, kuna plahvatuses sai saatkonnahoone kahjustada. Ükski saatkonnatöötaja tema sõnul vigastada ei saanud ning suursaadik viibis Türgis.

Jaapani välisministeeriumi teatel sai kaks nende jaapanlasest saatkonnatöötajat plahvatuses kergeid vigastusi ning saatkonnahoone kergelt kahjustada.

India teatas "mõningasest kahjust" oma suursaatkonna akendele. India suursaatkond asub Saksa, Iraani ja Suurbritannia saatkondade vahetus läheduses.

Hiina välisministeeriumi teatel sai nende saatkonnahoone kergeid kahjustusi, ükski saatkonnatöötaja viga ei saanud.

Pakistani välisministeeriumi teatel said nende saatkonnatöötajad vigastada.

Afganistani islamiliikumine Taliban teatas Twitteris, et nemad ei ole autopommirünnakus süüdi. Rünnakul "pole midagi pistmist Islamiemiraadi Mudžaheedidega (Taliban)", ütles Talibani pressiesindaja ja mõistis toimunu karmilt hukka.

Taliban võtab haruharva vastutuse rünnakute eest, millel on palju tsiviilohvreid.

Samas on mitme viimase aja pommiplahvatuse eest Kabulis võtnud vastutuse äärmusrühmitus Islamiriik (IS), nende kätetöö oli muu hulgas NATO konvoi vastu suunatud pommiplahvatus mai algul, milles hukkus kaheksa inimest.

Kabuli elanike sõnul meenutas plahvatus maavärinat. Suurem osa ohvreist on tsiviilelanikud.

Siseministeerium kutsus Kabuli elanikke verd loovutama.

USA kaitseminister Jim Mattis hoiatas, et võõrsõdureid ja kohalikke vägesid ootab Afganistanis ees "järjekordne raske aasta".

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...