Terrorism

Anti Poolamets: terrorirünnakud peegeldavad Euroopa vanade eliitide täielikku läbikukkumist oma kodanikele turvalise elu tagamisel

Anti Poolamets: terrorirünnakud peegeldavad Euroopa vanade eliitide täielikku läbikukkumist oma kodanikele turvalise elu tagamisel (2)

"Võime hakata Facebookis Briti lippe lehvitama, kaasa tundma, nii nagu see on kümnete rünnakute puhul toimunud, kord Prantusmaa, kord Rootsi lipu värvides. Siis aetakse paar tuhat relvastatud sõdurit tänavatele, valvatakse spordivõistlust, aga mis on selle tegevuse kasutegur?" küsib jurist ja ajaloolane Anti Poolamets. "Külmrelvadega rünnakut või kaubikutega rahva sekka sõitmist ei ole see mingil moel takistanud."

Ratas: Eesti on valmis suurendama panust võitlusesse Islamiriigiga

Ratas: Eesti on valmis suurendama panust võitlusesse Islamiriigiga (3)

"Süütute laste argpükslik mõrvamine Manchesteris tuletas meile veel kord meelde, kui oluline on võitlus rahvusvahelise terrorismiga," sõnas peaminister Jüri Ratas, kelle kinnitusel Eesti toetab NATO otsust ühineda koalitsiooniga võitluses Islamiriigi vastu ning Eesti on valmis suurendama oma panust terrorismivastasesse võitlusesse.

Liibüa luure pidas kinni Manchesteri arvatava ründaja venna ja isa

Liibüa luure pidas kinni Manchesteri arvatava ründaja venna ja isa (1)

Liibüa luureteenistused on pidanud kinni Manchesteri esmaspäevase terrorirünnaku arvatava enesetapja venna ja isa, ütlesid nii mehe sugulane kui julgeolekuallikad. Politseiteenistuse pressiesindaja sõnul vanem vend teadlik noorema rünnakukavast. Ta lisas, et mõlemad noormehed olid äärmusrühmituse Islamiriik liikmed.

NATO keskus: valeinfo tungib üha rohkem inimeste ellu

NATO keskus: valeinfo tungib üha rohkem inimeste ellu

Järjest enam puutuvad inimesed kokku moonutatud info või libauudistega, mille koostamine ja levitamine on nii Islamiriigi terroristide kui ka Venemaa propaganda järjest suurenev osa. Riias asuv NATO strateegilise kommunikatsiooni keskus näeb selle mõju kasvu ka riikides, kus seni on mõjutustegevus olnud väike.

Ahto Lobjakas terroriaktidest: sõjakonfliktis osalemise järgi oleme Rootsist ees

Ahto Lobjakas terroriaktidest: sõjakonfliktis osalemise järgi oleme Rootsist ees (4)

"Rootsi ei ole otseselt osalenud islamimaailma üheski sõjas, ta oli sõduritega Afganistanis kohal, aga selgelt neutraalsena, mitte NATO riigina. Eesti on olnud nendes konfliktides osaline ka aktiivselt," sõnas poliitanalüütik Ahto Lobjakas. "Rootsi on ennast meist islamimaailma vastu tegelikult aste või kaks vähem vaenulikuna näidanud. Ma ei taha ka seda öelda, et selline asi nagu vaenulikkus islamimaailma vastu ühelgi tasandil olemas on, aga mingisuguses hierarhias, mis võib tekkida mõne revolutsioonilise rakukese juhi peas, me kindlasti Rootsi ees juhime."

Stockholmis rammis veok rahvahulka, hukkus vähemalt kolm inimest

Stockholmis rammis veok rahvahulka, hukkus vähemalt kolm inimest (1)

Rootsi pealinna Stockholmi keskuses sõitis veok rahva hulka, politsei andmeil sai surma vähemalt kolm ja vigastada kaheksa inimest. Politsei nimetas toimunut terroriaktiks ja hoiatas, et sündmuskohal on endiselt ohtlik viibida. Välisministeerium ei ole andmeid rünnakus kannatada saanud eestlaste kohta.

Schengeni piiri karmim kontroll muudab Euroopa turvalisemaks

Schengeni piiri karmim kontroll muudab Euroopa turvalisemaks

"See on suuresti seotud toimepandud terrorirünnakutega. Pole saladus, et inimesed, kes tulevad Schengeni viisaruumi halva kavatsusega, ei ole kõik kolmandate riikide kodanikud, vaid neist väga suur hulk on Euroopa Liidu kodanikud," ütles siseministeeriumi piirivalvepoliitika osakonna juht Janek Mägi.

Karmo Tüür: Peterburi plahvatuste taga võib olla Venemaa ise

Karmo Tüür: Peterburi plahvatuste taga võib olla Venemaa ise (2)

"See, et noored inimesed olid tänavatel, see oli tõeline hämming võimudele. "Nüüd on üüratult lihtne seda kõike hakata jälle uuesti kinni keerama. Paralleel Minskiga, kus 2011 toimus plahvatus ja selle järel keelati täpselt samamoodi ära kõikvõimalikud rahvakogunemised," rääkis Eesti Välispoliitika Instituudi uurija  Karmo Tüür.

TOOMAS ALATALU: Praeguse sõja rahukonverentsist ei ole kahjuks kuulda

TOOMAS ALATALU: Praeguse sõja rahukonverentsist ei ole kahjuks kuulda (2)

"Sõna otseses mõttes rahukõnelused ja nende toimumine peaksid juba päevakorras olema, aga seda päeva me paraku ei näe, me näeme ainult, et on vaja võidelda terrorismi vastu. On aeg rääkida järgmisest sammust, mis on rahu kehtestamine ja rahu tagamine," rääkis Pealinnale ajaloolane ja välispoliitika ekspert Toomas Alatalu Peterburi pommiplahvatuse tõenäolisest taustast.

EKSPERT: Enesetapuvest maksab vaid 150 eurot

EKSPERT: Enesetapuvest maksab vaid 150 eurot

"Terrorism on odav – enesetapuvesti valmistamiseks kulub vaid 150 eurot," ütles Rootsi kaitseülikooli vanemteadur Hans Brun. "Göteborgist saate osta käsigranaadi 40 euroga, Kalašnikovi 1500 euroga, see võtab Stockholmis umbes 45 minutit, kui teate, kellele helistada."

Andres Anvelt: radikaliseerumine algab alati sotsiaalprobleemina

Andres Anvelt: radikaliseerumine algab alati sotsiaalprobleemina (1)

"Muidugi peab terrorivastases võitluses andmete kogumine olema tasakaalus inimeste õigusega privaatsusele, kuid me ei tohi unustada inimeste tähtsaimat õigust - õigust elule," rõhutas siseminister Andres Anvelt. "Eesti piirist saab kõige tehnoloogiliselt arenenum piir Ida-Euroopas, meie droonide ja sensorite üle oleks isegi president Donald Trump kade."

Antwerpenis vahistati rahvahulka rammida üritanud mees

Antwerpenis vahistati rahvahulka rammida üritanud mees

Belgia politsei vahistas neljapäeval mehe, kes oli üritanud Antwerpeni ostupiirkonnas autoga rahva hulka kihutada, teatas politsei kõneisik. Rahvahulka rammida üritanud prantslase autost leidis politsei vintpüssi ja terariistu teatas neljapäeval prokuratuur."Kahtlusalune on 1977. aasta 8. mail sündinud Prantsusmaa kodanik ja Prantsusmaa elanik Mohamed R.," lisas prokuratuur.

May: Londoni ründaja oli Suurbritannias sündinud ja MI5-le tuttav

May: Londoni ründaja oli Suurbritannias sündinud ja MI5-le tuttav

Londonis kolmapäeval rünnaku teinud mees oli Suurbritannias sündinud ja mõne aasta eest vägivaldse ekstremismi tõttu sisejulgeolekuagentuuri MI5 huviorbiidis, ütles peaminister Theresa May neljapäeval. "See mees oli Suurbritannias sündinud ja mõne aasta eest uuris MI5 korra teda seoses vägivaldse ekstremismi kahtlusega," ütles peaminister parlamendis. "Ta ei kuulunud praegusesse luurepilti."

ÜRO: Islamiriik on kaitses

ÜRO: Islamiriik on kaitses (3)

Äärmusrühmitus Islamiriik (IS) on sõjaliselt kaitses, silmitsi naftatulude kahanemise ning väheneva võimekusega meelitada uusi toetajaid, märkis ÜRO esmaspäeval avaldatud raportis.

Paavst: jumala nimel ei tohi tappa

Paavst: jumala nimel ei tohi tappa (1)

"Fundamentalismist ajendatud terrorism on jõledus, mis kasutab tapatööks lapsi, ründab palvetavaid inimesi, reisijaid, töölisi ja juhuslikke möödujaid," ütles paavst. "Tegemist on mõrvahullusega, mis kasutab kurjasti Jumala nime, et külvata surma."

ERKKI BAHOVSKI: Terrorirünnakud on Lääne tegemata töö tulemus

ERKKI BAHOVSKI: Terrorirünnakud on Lääne tegemata töö tulemus (4)

"Kindlasti ei saa terrorismi tule all olla vaid suuremad riigid, hiljutised rünnakud Brüsselis tõestavad seda. Paar aastat tagasi plahvatasid ka Stockholmi kesklinnas pommid," ütles Kaitseuuringute Keskuse spetsialist ja ajakirjanik Erkki Bahovski. Bahovski hinnangul ei ole terrorismi jõudmine Põhjamaadesse alles hiljuti tekkinud nähtus. "Me oleme näinud seda, kuidas autodega sõidetakse rahvamassi ja lennukid muutuvad relvadeks ja seda kõike võib ka edaspidi juhtuda."

Kari Käsper: radikaliseerumise vastu võitlemine on  tänasel, kiirete uudiste ja sotsiaalmeedia ajastul üha raskem

Kari Käsper: radikaliseerumise vastu võitlemine on tänasel, kiirete uudiste ja sotsiaalmeedia ajastul üha raskem (2)

"On üpris keeriline võtta samm tagasi ja mõelda, kust sellised asjad nagu terrorirünnak Berliinis, Venemaa suursaadiku tapmine Ankaras või mošeerünnak Zürichis alguse saavad ja kuidas üldisesse konteksti asetuvad. Hästi lihtne on kiiresti jõuda väga radikaalsetele seiskohtadele või neid emotsionaalselt väljendada," ütles Eesti inimõiguskeskuse juhataja Kari Käsper, kelle sõnul oleme sattunud vägivalla ringi.

Toomas Alatalu: tragöödiat Berliini jõuluturul tuleks võtta kui viimast hoiatussignaali

Toomas Alatalu: tragöödiat Berliini jõuluturul tuleks võtta kui viimast hoiatussignaali

"Prantsusmaa ja Saksamaa on Euroopa Liidu juhtivad riigid ja kui nende juhtimisel tehakse tõsiseid vigu, kerkib küsimus, kuidas niimoodi üldse edasi saab ja millal hakatakse järeldusi tegema," sõnas välispoliitika asjatundja Toomas Alatalu. "Terroristidele ei kehti reeglid, seadused ega moraalinormid ja jõulurahu on nende jaoks vaid aeg, mida saab ära kasutada inimsusevastaste kuritegude ja terrorirünnakute toimepanekuks," lisas assürioloog Vladimir Sazonov.