Ratas: keemiarünnak on räige rahvusvahelise õiguse rikkumine

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Süüria režiimi keemiarünnak oma inimeste vastu räige rahvusvahelise õiguse rikkumine ning näitab selgelt, et senine kurss ei ole Süüria konfliktile lahendust toonud.

Pilt: Scanpix

Ratas: keemiarünnak on räige rahvusvahelise õiguse rikkumine (1)

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Süüria režiimi keemiarünnak oma inimeste vastu räige rahvusvahelise õiguse rikkumine ning näitab selgelt, et senine kurss ei ole Süüria konfliktile lahendust toonud.

"Süürias toimunud keemiarünnak tsiviilelanike vastu on räige rahvusvahelise õiguse rikkumine. Rahvusvaheline üldsus ei saa loomulikult jätta siin reageerimata. Samal ajal kõik katsed leida Süüria konfliktile rahumeelne lahendus ÜRO Julgeolekunõukogus on Venemaa vastuseisu tõttu paraku ebaõnnestunud," lausus Ratas valitsuse pressiesindaja vahendusel. "USA sekkumine lähtus meie info põhjal eelkõige eesmärgist tõkestada sõjalise infrastruktuuri kasutamine [Süüria presidendi Bashar al-] Assadi režiimi inimsusevastasteks- ja sõjakuritegudeks."

Peaministri sõnul on USA administratsioon kinnitanud, et tegemist oli ühekordse aktsiooniga. "Nüüd on küsimus selles, mis on Assadi järgmine samm ning kuidas käitub Venemaa. Keemiarünnak näitab, et katsed keemiarelva täielikuks väljaviimiseks Süüriast on ebaõnnestunud," sõnas Ratas.

Kommenteerides Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi väljaütlemisi rõhutas Ratas, et kogu valitsus kannab koos vastutust Eesti riigi juhtimisel. "Valitsuse liikmete pädevuses pole alust kahelda. Tunnustan välisminister Sven Mikseri tegevust Eesti välispoliitiliste huvide kaitsmisel ja edendamisel."

"Süüria konflikt on kestnud lubamatult kaua ning humanitaarkriis võtnud tohutud mõõtmed. Hukkunud on ligi pool miljonit inimest, üle viie miljoni inimese on paguluses teistes riikides, riigis on 13,5 miljonit sisepõgenikku. Rahvusvaheline üldsus peab otsustavalt töötama Süüria kriisi lahenduse nimel ning jõudma lõpuks reaalse tulemuseni," lausus Ratas.

"Vajame lahendust ilma keemiarünnakuteta, kus süütud inimesed, sealhulgas lapsed hukkuvad ning sõjakurjategijad tuleb võtta vastutusele," ütles Ratas.

Ratase erakonnakaaslasest Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom taunis välisminister Sven Mikseri väljaütlemisi, mis õigustasid USA öist rünnakut Süüria õhujõudude baasi vastu. "Mida kuradit? Eesti välisminister kiidab heaks ameeriklaste rünnaku Süüria vastu? Ilma ÜRO resolutsioonita?," kirjutas Toom Facebookis.

Toom nimetas USA rünnakut sõjaks teise riigi vastu. ""Asjakohane ja vajalik", "Poliitiline pööre" - see pole mingi pööre, see on läbikukkumine ja rahvusvahelise õiguse rikkumine. Mine räägi nüüd, kuidas keegi teine seda rikub ja kuidas see on vastuvõetamatu," kirjutas Toom ja lisas "Mikser on loll."

Ameerika Ühendriigid tulistasid ööl vastu reedet enam kui poolsada tiibraketti Süüriasse, kättemaksuks arvatava keemiarünnaku eest tavakodanike vastu, ütlesid USA ametnikud; tegemist oli Washingtoni esimese otsese sõjalise rünnakuga Süüria valitsuse vastu ning president Donald Trumpi kõige jõulisema sõjalise käsuga riigipeaks saamise järel.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...