ÜRO: IS suudab jätkuvalt teha rünnakuid ning Al-Qaeda püsib elujõuline

Äärmusrühmitus Islamiriik (IS) suudab jätkuvalt rahastada toetajaid ja innustada rünnakuid Euroopas ning Al-Qaeda püsib elujõulisena, eriti Araabia poolsaarel ning Ida- ja Lääne-Aafrikas, ütlesid ÜRO eksperdid raportis.

Pilt: Scanpix

ÜRO: IS suudab jätkuvalt teha rünnakuid ning Al-Qaeda püsib elujõuline

Äärmusrühmitus Islamiriik (IS) suudab jätkuvalt rahastada toetajaid ja innustada rünnakuid Euroopas ning Al-Qaeda püsib elujõulisena, eriti Araabia poolsaarel ning Ida- ja Lääne-Aafrikas, ütlesid ÜRO eksperdid raportis.

IS-ile ja Al-Qaedale kehtestatud sanktsioonide mõju jälgivate ekspertide sõnul IS-i ja Al-Qaeda omavaheline võistlus ressursside pärast jätkub, kuid võitlejate "muutuvad alliansid" ning "taktikaline koostöö mitmes regioonis lubab neil liikuda erinevate gruppide vahel", vahendas BNS.

Äärmusluse oht suureneb Kagu-Aasias, kus IS tahab kanda kinnitada, kirjutatakse raportis.

Ekspertide hinnangul kohaneb IS-i "tuumik" sõjalise survega Iraagis ja Süürias. Liidrid andsid kohalikele komandöridele suurema otsustamisõiguse ja kasutavad aina rohkem krüpteeritud suhtlusvahendeid.

Mitu eksperti tõid esile, et IS "kasutab aina loovamalt droone", peamiselt Iraagis ja Süürias. Ekspertide andmeil arendab rühmitus võimekust disainida ja ehitada suuri droone, mis lubab rühmitusel "kasutada droone relvadena, seekaudu suurendades võimekust rünnata distantsilt".

IS "jätkuvalt saadab raha oma harudele maailmas" ning tõenäoliselt jätkab seda, kuniks vahendeid jätkub. IS-i liidrid on saatnud raha ka kohtadesse, kus rühmitusel harusid ei ole. Raportis tsiteeriti anonüümseks jäänud ÜRO liikmesriiki, mis ütles, et tõenäoliselt valmistatakse sellega ette pinnast kaotuseks Iraagis ja Süürias.

Eksperdid tsiteerisid mitut liikmesriiki, mis ütlesid, et koduriiki naasnud IS-i võitlejad jagunevad laias laastus kolmeks: "terrorismis kui ideoloogias" ja IS-is pettunud võitlejad, keda on võimalik deradikaliseerida ja ühiskonda tagasi tuua; palju väiksem grupp ohtlikke üksikisikuid, kes naasid koduriiki eesmärgiga sooritada "terrorirünnakuid"; üksikisikud, kes lõikasid läbi sidemed IS-iga, kuid kes "on jätkuvalt radikaliseerunud ning võimaluse avanemisel valmis liituma uue terrorirühmitusega".

Eksperdid tõid regiooniti välja ka äärmuslustest lähtuvate ohtude trendid.

Tänavu aasta esimeses poolest Euroopas toimunud rünnakud näitavad, et "Euroopa on jätkuvalt prioriteet" IS-ile. Samas polnud rühmituse "tuumik" esimese poolaasta rünnakute planeerimise ja otsuste langetamisega üksikasjalikult seotud, saates raha ja enda asemel tegutsema tavavõitlejaid. Mõned liikmesriigid teatasid "usu- ja vägivaldse äärmusluse suurenemisest" IS-iga seotud võrgustike tõttu.

Iraagi kohta öeldi, et IS-i liidrid lahkusid Mosulist enne USA toetatud Iraagi valitsusvägede pealetungi linnale. IS-i osutatud vastupanu Mosulis "annab mõista, et selle juhtimisstruktuur pole täielikult lagunenud ning et rühmitus on jätkuvalt märkimisväärne sõjaline oht".

Süüria kohta öeldi raportis, et IS-i võtmefiguurid lahkusid Raqqa linnast enne USA toetatud kurdimässuliste pealetungi ja õhulööke.

Araabia poolsaar seisab Jeemenis silmitsi Al-Qaedast ja IS-ist lähtuva "märkimisväärse ohuga". Üks ÜRO liikmesriik ütles, et regioonis on nurjatud 30 IS-iga seotud "terroriplaani".

Põhja-Aafrikas toodi esile Liibüa, kus pärast IS-i väljatõrjumist Sirte linnast suutis rühmitus aasta esimeses pooles sooritada mitu rünnakut. Raportis tsiteeriti ühte ÜRO riiki, kes ütles, et Liibüas on 400-700 IS-i võitlejat. Tuneesias on IS-i ja Al-Qaeda oht "mureallikas".

Lääne-Aafrikas "püsivad Al-Qaeda harud elujõulistena ning on märkimisväärne oht Malile ja väiksemal määral Saheli regioonile". Liikmesriikide sõnul jätkuvad Al-Qaedaga seotud rühmituste rünnakud sõjaväelastele, rühmitused suudavad jälgida julgeolekujõudude ja sõjaväe patrulle ning "sooritada kompleksseid rünnakuid".

Ida-Aafrika seisab silmitsi "terroristlike ohtudega" nii Al-Qaeda harust Al-Shabaab, millel on 6000-9000 liiget, kui ka IS-i harudest, mis tegutsevad Somaalia lõunaosas ja riigi poolautonoomses regioonis Puntlandis.

Afganistanis ägeneb IS-i heitlus Talibaniga ning IS "tahab laieneda", kuid kolm aastat kestnud värbamine on ebaõnnestunud. "Rühmitus (IS) pole veel suutnud seal luua võitlusvõimelist jõudu." Talibanil on "jätkuvalt märkimisväärne mõju Al-Qaeda piirkondlike harude üle". Ühe ÜRO riigi sõnul võitleb Talibani ja Al-Qaeda ridades Afganistanis üle 7000 välismaalase.

Olukord Kagu-Aasias "püsib ebakindlana". Kuigi "terrorirühmitused" on IS-i suhtes eri meelt, siis rühmituse propaganda ja selle niinimetatud kalifaat on leidnud poolehoidu regiooni äärmuslaste seas. Raporti sõnul saab 2016. aastal toimunud rünnakutest omistada IS-ile seitse. Rünnakud toimusid Indoneesias, Filipiinidel ja Malaisias.

Laadimine...Laadimine...