Valimised

Erakondade keskkonnalubadustes on esikohal metsanduse areng ja kliima

Erakondade keskkonnalubadustes on esikohal metsanduse areng ja kliima

"Aeg näitab, kas adekvaatne tegevuskava kliimamuutuste ja elurikkuse kao pidurdamiseks kujuneb ka osaks uue valitsuse koalitsioonileppest," sõnas Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Kärt Vaarmari. Ekspertide hinnangul paigutuvad keskkonna suhtes kõige vastutustundlikumale poolele ootuspäraselt Eestimaa Rohelised ja Elurikkuse Erakond, kuid skaala teise äärde paigutus kõige selgemalt EKRE.

Homsest saab Riigikogu valida

Homsest saab Riigikogu valida

21.-24. veebruarini toimub maakonnakeskustes Riigikogu valimiste eelhääletus, mille kestel saavad Tallinnas hääletada kõik valijad kaheksas jaoskonnas.

Suurimad erakonnad boikoteerivad Kanal 2 debatti

Suurimad erakonnad boikoteerivad Kanal 2 debatti

Kuna Kanal 2 on otsustanud valimiseelses teledebatis loobuda usaldusväärsetest saatejuhtidest ja selle asemel kutsutakse erakondade juhte meelelahutussaadetesse, ei kavatse kuus Eesti suurimas erakonda Kanal 2 teledebatis osaleda, teatasid erakonnad ühispöördumises.

Sikkut TTV valimisdebatis: peame lastetoetuste maksmiselt liikuma edasi pereelu terviklikule toetamisele

Sikkut TTV valimisdebatis: peame lastetoetuste maksmiselt liikuma edasi pereelu terviklikule toetamisele

Eelmisel aastal kasvasid oluliselt kolmandate ja neljandate laste sünnid ning Eestis on palju peresid, kes soovivadki rohkem lapsi, tõdes tervise- ja tööminister Riina Sikkut TTV debatis. Tema sõnul on lapsetoetused ja vanemahüvitis aidanud laste vaesust vähendada märkimisväärselt, kuid nüüd tuleb liikuda toetuste maksmiselt edasi ja tagada kõigile lastele võrdväärne ligipääs nii alusharidusele kui ka huviharidusele.

Kas Reformierakond saab Siim Kallase intervjuu eest arve? ERJK hakkab asja menetlema

Kas Reformierakond saab Siim Kallase intervjuu eest arve? ERJK hakkab asja menetlema (2)

"Kõige probleemsem on pigem intervjuu, sest seal on väga selgelt loetletud vallajuhi saavutusi üsna kriitikavabal ja mahukal moel," kritiseerib valimiste valvur Andrei Liimets viimast Viimsi Teataja numbrit, kus ilmus pikk intervjuu ja seitse fotot riigikokku kandideeriva ja Viimsi valla esimehe kohalt lahkuva Siim Kallasega. Ka Erakondade Järelevalve Rahastamise Komisjoni ERJK aseesimehe Kaarel Tarandi sõnul hakatakse komisjonis Kallasega seotud Viimsi Teataja küsimust menetlema.

Keskerakond rebis end taas liidriks

Keskerakond rebis end taas liidriks (1)

Parteide reitingutabeli juhtpositsiooni vallutas möödunud nädala lõpu seisuga taas Keskerakond, möödudes tihedas rebimises Reformierakonnast, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud ning Kantar Emori läbiviidud uuringust. Kantar Emori uuringujuhi Aivar Voogi sõnul otsustab valimisvõitja kahe suurpartei lõpuspurt.

Simson ja Michal näevad koostöövõimalust

Simson ja Michal näevad koostöövõimalust

Majandusminister Kadri Simson Keskerakonnast ja Kristen Michal Reformierakonnast tunnistasid, et mõlema erakonna valimisplatvormis on ühiseid seisukohti ning nad ei välistanud kahe erakonna võimuliitu. Samas ei jõua nad ühele nõule astmelise tulumaksu osas.

TULINE DEBATT: Kuidas lõpetada energia raiskamine, tervisesse hooletult suhtumine ja perede lagunemine

TULINE DEBATT: Kuidas lõpetada energia raiskamine, tervisesse hooletult suhtumine ja perede lagunemine

Kui inimene jätab suitsetamise maha, teeb trenni ning elab tervislikult, siis ta peaks saama osa sotsiaalmaksust tagasi, kuulutab Eesti 200 üks juhte Liina Normet. Peame taas jõudma arusaamani, et perekond on püha – meie suurim probleem on ebakindlad peresuhted, lausub Vabaerakonna juht Kaul Nurm. Leo Kunnas EKRE-st leiab, et Eesti pole praegu hästi kaitstud, ning roheliste liige Aleksander Laane sõnul vajab Eesti majandus tõelist mahepööret, sest vaid nii saab hoida rahva tervist.

Politoloog valimistest: kes ei luba pensionit tõsta, kaotab valimised automaatselt

Politoloog valimistest: kes ei luba pensionit tõsta, kaotab valimised automaatselt

"Kõige jaburam on kogu EKRE poliitika ehk vastutustundetu propaganda. See on süüdimatu ja küüniline, nad võimendavad üle probleeme, mis ei ole probleemid," analüüsis erinevaid valimislubadusi politoloog Rein Ruutsoo. Ta lisas, et Isamaa täieliku maksurahu lubadus pole ka õige samm. "Tahes-tahtmata muutub maailm meie ümber ning ka meie peame sellega kohanema." Üheks olulisemaks lubaduseks, mis mõjutab valimistulemusi ning ilmselt saab ka ellu viidud, on pensionitõus.

Jüri Ratas: Maksukoormus tuleb hoida 33-34 protsendi juures

Jüri Ratas: Maksukoormus tuleb hoida 33-34 protsendi juures

"Eesti vajab kindlasti terviklikku ettevõtluspoliitikat, kus oleks käsitletud erinevad ettevõtlusvormid – suured ja väikesed," rääkis erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. "Kui meil ei oleks rahvasporti, ei oleks meil Veerpalusid, kui meil ei oleks, ei oleks meil ettevõtjaid, kes tänaseks on suureks kasvanud," sekundeeris Eesti Vabaerakonna esimees Kaul Nurm.

FOTOD: Eesti 200 avalikustas oma valimisprogrammi

FOTOD: Eesti 200 avalikustas oma valimisprogrammi

Suurem osa Eesti valikuid ja samme on olnud Eesti 200 esimehe Kristina Kallase sõnul õiged. "Meil on väga lahe riik, kuid see mis tõi meid siia, ei vii meid edasi. Meie programmis ei ole ainult lubadused, vaid pikalt ette vaatavad lahendused. Me ju soovime, et Eesti lööks läbi ja oleks edukas kõiges, mis ta ette võtab."  

VIDEO JA GALERII: Keskerakond lubas õiglast riiki kõigile

VIDEO JA GALERII: Keskerakond lubas õiglast riiki kõigile

"Ühiselt pingutades ja üksteist toetades saame valimisõhtul kogu erakonna ja Eesti eest uhkust tunda," usub Eesti peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas erakonna edusse ja eesmärkidesse. Valimisplatvorm näeb ette kütuseaktsiisi ja elektriaktsiisi langetamist, maksurahu alkoholiaktsiisi osas, kaasava riigieelarve rakendamist, presidendi otsevalimisi, tasuta ühistranspordi laiendamist ning põhimaanteede neljarealiseks ehitamist. 

Tallinn kehtestas linnalehtedes valimiste kajastamise reeglid

Tallinn kehtestas linnalehtedes valimiste kajastamise reeglid

"Kirjutamata reeglid on kehtinud ka varasemalt, nüüd said need selgelt ja üheselt kirja pandud, et tagada valimiste eel aus ja väärikas konkurents," ütles Tallinna linnapea Taavi Aas. Ajalehtedes ei avaldata Riigikogu valimistel kandideerijate juhtkirju ja arvamuslugusid, fotosid ega muid isikustatavaid kujunduselemente.

Erki Savisaar: e-valimiste turvalisemaks muutmiseks peaks hääli dubleerima ja kontrollima eraldi

Erki Savisaar: e-valimiste turvalisemaks muutmiseks peaks hääli dubleerima ja kontrollima eraldi (8)

Keskerakonna volikogu võttis täna vastu otsuse, mille kohaselt peab Eesti inimeste poolt järjest enam kasutatav e-hääletamise võimalus säilima ja arenema, kuid muutuma turvalisemaks ning võtma kasutusele topeltserverid, rääkis Keskerakonna e-valimiste töörühma juht, endine IT-ettevõtja Erki Savisaar. "E-hääled dubleeritakse ja loetakse üle kahes sõltumatus lugemiskeskuses, peavad mõlema valimisjaoskonna tulemused olema identsed."

Valijad toetavad valimislubadustest enim hooldekodu koha tagamist kõigile

Valijad toetavad valimislubadustest enim hooldekodu koha tagamist kõigile

"Valimislubaduste küsitluste teise vooru põhjal võib juba järeldada, et kõige enam koguvad populaarsust ettepanekud, mis lubavad parandada inimeste toimetulekut ja suurendada heaolu," kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paas. "Esimeses voorus toetati enim Keskerakonna pensionitõusu ettepanekut, seekord SDE ettepanekut tagada hooldekodu koht kõigile, seega vähemalt kahe küsitluse põhjal paistab välja inimeste selge toetus heaoluriigi laienemisele," sõnas Paas.

Mainori õppejõud valimistest: uued tulijad võivad kõva tulemuse teha

Mainori õppejõud valimistest: uued tulijad võivad kõva tulemuse teha (2)

Parteidel on kaalul rohkem kui ühelgi varasemal valimisel ja ühtlasi on erakonnad poliitilises turunduses osavamad ja küünilisemad kui kunagi varem, leiab ettevõtluskõrgkooli Mainor turunduskommunikatsiooni õppejõud Aet Kull, kelle hinnangul tuleb peatselt algav riigikogu valimiste turunduskampaania enneolematult agressiivne. "Valik tuleks teha selle järgi, kellel on paremad realistlikud plaanid, kuidas arusaadavalt teha elu Eestis paremaks."

Riigikogu ühtlustab eelhääletamise perioodi

Riigikogu ühtlustab eelhääletamise perioodi

"Eelnõu kohaselt ühtlustatakse valimisseadustes eelhääletamise periood, olenemata sellest, kas hääletamine toimub elektrooniliselt või valimisjaoskonnas," ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Erki Savisaar. "Eelhääletamine hakkab toimuma kuuendast kuni neljanda päevani enne valimispäeva."

Kari Käsper: ka Eesti valimisi saaks Facebookist kogutud andmete kaudu mõjutada
Valimised Eesti

Kari Käsper: ka Eesti valimisi saaks Facebookist kogutud andmete kaudu mõjutada (2)

Väidetavalt kasutati Facebookist saadud andmeid koos teistest allikatest kogutud isikuandmetega, et psühholoogiliselt mõjutada USA valijaid hääletama Donald Trumpi poolt, kirjutab Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper ja tõdeb, et Eestis saaks sama juhtuda. "Tõenäoliselt on suuremal või vähemal määral tegelenud isikuandmete kogumisega kõik Eesti poliitilised jõud, kõik avalikumalt neist IRL oma "rahvaküsitluste" kaudu.

Rein Toomla: Reformierakonna vildakas strateegia pani valija küsima, miks nende poolt hääletada

Rein Toomla: Reformierakonna vildakas strateegia pani valija küsima, miks nende poolt hääletada (1)

"Hoolimata sellest, et Reformierakond oli viimastel valimistel Tallinnas suhteliselt edukas, oli nende strateegia ikkagi küllalt vildakas," rääkis politoloog Rein Toomla, kelle hinnangul Kristen Michal ei vedanud linnapeakandidaadi kohta välja ja tema asemel oleks võinud olla Kaja Kallas. "Ka väga agressiivse vastandumisega Keskerakonnale keerasid nad vinti üle. Sellest tulenevalt oli nende valimiskampaanias selliseid aspekte, mis võtsid valija esialgu õlgu kehitama ja siis küsima, et mis nende poolt ikka hääletada."

Valimistel osales 53,2 protsenti valijatest
Valimised Eesti

Valimistel osales 53,2 protsenti valijatest

Tänavu osales kohalike omavalitsuste valimistel 53,2 protsenti valimisõiguslikest elanikest, möödunud valimiste ajal oli see näitaja 57,6 ja 2009. aastal 60,4 protsenti. Vaid Võru maakonnas ületas valimisprotsent 60 piiri, ulatudes 60,1-ni, mujal jäi see alla 50.

Enim e-hääli kogus skandaalne Taavi Rõivas

Enim e-hääli kogus skandaalne Taavi Rõivas (1)

Enim e-hääli kogus reformierakondlane Taavi Rõivas - kokku 2711, järgnesid Kaja Kallas Reformierakonnast 2181 hääle, Hanno Pevkur Reformierakonnast 1844, Urmas Paet Reformierakonnast 1793 ja Mihhail Kõlvart Keskerakonnast 1502.

VIDEO! TÄNAVAKÜSITLUS: kas tallinlased leidsid tee valimisjaoskonda ja mida arvatakse lõppenud valimiskampaaniast?

VIDEO! TÄNAVAKÜSITLUS: kas tallinlased leidsid tee valimisjaoskonda ja mida arvatakse lõppenud valimiskampaaniast?

"Tallinn on siiamaani arenenud väga ägedalt, need asjad on olnud kihvtid, mis on tehtud," ütles Pealinna tänavaküsitluses tallinlane Sven, kes koos kahe võluva kaaslannaga Roosikrantsi tänaval juhtus jalutama. "Ma ei näe probleeme, et midagi peaks tingimata teistmoodi tegema või tagurpidi keerama või tõsiselt muutma." Veel soovis mõni küsitletav, et valimisnimekirjades olnuks rohkem tuntud poliitikuid.

Hea valimistava valvurid: kandidaadid pakkusid inimestele häälte eest raha ja õlut

Hea valimistava valvurid: kandidaadid pakkusid inimestele häälte eest raha ja õlut (2)

Hea valimistava valvurite viimane tegutsemisnädal tõi kaasa rekordarvu rikkumisi, millest räigemad olid häälte ostmised. Teiste seas pakkuvat üks Reformierakonna kandidaat pensionäridele hääle eest 40 eurot, Lääne-Virumaa kandidaat seevastu kostitavat hoopis õllega."Ma ootaks mingitki reaktsiooni kohalike parteikaaslaste tegutsemisele erakondade keskkontoritelt," ütles ERRi Ida-Virumaa korrespondent Jüri Nikolajev. "Mõtteviis, et kuniks pole vahele jäänud, pole süüdi, sobib kriminaalidele, mitte demokraatliku riigi poliitikutele."

Prokuratuur uurib valimistega seotud väidetavat võltsimist

Prokuratuur uurib valimistega seotud väidetavat võltsimist

Lõuna ringkonnaprokuratuur käivitas kriminaaluurimise keskerakondlasest riigikogu liikme Peeter Ernitsa avalduse alusel, milles ta palub uurida, kes ja mis põhjustel allkirjastas Kambja elaniku vallavolikokku kandideerimisest loobumise avalduse ja kas tegemist võis olla allkirja võltsimisega.

NIMEKIRI: Kus ja millal kandidaadid omavahel väitlevad?

NIMEKIRI: Kus ja millal kandidaadid omavahel väitlevad? (1)

Valimised lõppevad pühapäeval ning sel päeval on võimalik oma eevalimiste ajal antud häält muuta või minna esimest ja viimast korda hääletama. Kui sa ei ole veel leidnud oma lemmikkandidaati, siis iga päev on võimalik tutvuda nende seisukohtadega nii raadio- kui ka telesaadetes ja vaadata, kui hästi nad paistavad silma võrreldes konkurentidega.

Politsei kontrollib vihjeid häälte ostmise kohta

Politsei kontrollib vihjeid häälte ostmise kohta

Näiteks laekus läinud nädalavahetusel keskkriminaalpolitseile (KKP) vihje, et ühes hooldekodus kogub hooldekodu juht hooldealuste ID-kaarte koos PIN-koodidega, et anda valimistel hääl enda poolt valitud kandidaadile. Politseile on teada antud kahtlastest autodest, mille juhid väidetavalt toovad inimesi valima või pakuvad valimisjaoskondade lähedal hääletajatele alkoholi. Meeleheana on varasematel aastatel hääle ostmiseks kasutatud nii suitsupakke, alkoholi kui ka sularaha.

Laadimine...Laadimine...