Valimised

Erki Savisaar: e-valimiste turvalisemaks muutmiseks peaks hääli dubleerima ja kontrollima eraldi

Erki Savisaar: e-valimiste turvalisemaks muutmiseks peaks hääli dubleerima ja kontrollima eraldi (8)

Keskerakonna volikogu võttis täna vastu otsuse, mille kohaselt peab Eesti inimeste poolt järjest enam kasutatav e-hääletamise võimalus säilima ja arenema, kuid muutuma turvalisemaks ning võtma kasutusele topeltserverid, rääkis Keskerakonna e-valimiste töörühma juht, endine IT-ettevõtja Erki Savisaar. "E-hääled dubleeritakse ja loetakse üle kahes sõltumatus lugemiskeskuses, peavad mõlema valimisjaoskonna tulemused olema identsed."

Valijad toetavad valimislubadustest enim hooldekodu koha tagamist kõigile

Valijad toetavad valimislubadustest enim hooldekodu koha tagamist kõigile

"Valimislubaduste küsitluste teise vooru põhjal võib juba järeldada, et kõige enam koguvad populaarsust ettepanekud, mis lubavad parandada inimeste toimetulekut ja suurendada heaolu," kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paas. "Esimeses voorus toetati enim Keskerakonna pensionitõusu ettepanekut, seekord SDE ettepanekut tagada hooldekodu koht kõigile, seega vähemalt kahe küsitluse põhjal paistab välja inimeste selge toetus heaoluriigi laienemisele," sõnas Paas.

Mainori õppejõud valimistest: uued tulijad võivad kõva tulemuse teha

Mainori õppejõud valimistest: uued tulijad võivad kõva tulemuse teha (2)

Parteidel on kaalul rohkem kui ühelgi varasemal valimisel ja ühtlasi on erakonnad poliitilises turunduses osavamad ja küünilisemad kui kunagi varem, leiab ettevõtluskõrgkooli Mainor turunduskommunikatsiooni õppejõud Aet Kull, kelle hinnangul tuleb peatselt algav riigikogu valimiste turunduskampaania enneolematult agressiivne. "Valik tuleks teha selle järgi, kellel on paremad realistlikud plaanid, kuidas arusaadavalt teha elu Eestis paremaks."

Riigikogu ühtlustab eelhääletamise perioodi

Riigikogu ühtlustab eelhääletamise perioodi

"Eelnõu kohaselt ühtlustatakse valimisseadustes eelhääletamise periood, olenemata sellest, kas hääletamine toimub elektrooniliselt või valimisjaoskonnas," ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Erki Savisaar. "Eelhääletamine hakkab toimuma kuuendast kuni neljanda päevani enne valimispäeva."

Kari Käsper: ka Eesti valimisi saaks Facebookist kogutud andmete kaudu mõjutada
Valimised Eesti

Kari Käsper: ka Eesti valimisi saaks Facebookist kogutud andmete kaudu mõjutada (2)

Väidetavalt kasutati Facebookist saadud andmeid koos teistest allikatest kogutud isikuandmetega, et psühholoogiliselt mõjutada USA valijaid hääletama Donald Trumpi poolt, kirjutab Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper ja tõdeb, et Eestis saaks sama juhtuda. "Tõenäoliselt on suuremal või vähemal määral tegelenud isikuandmete kogumisega kõik Eesti poliitilised jõud, kõik avalikumalt neist IRL oma "rahvaküsitluste" kaudu.

Rein Toomla: Reformierakonna vildakas strateegia pani valija küsima, miks nende poolt hääletada

Rein Toomla: Reformierakonna vildakas strateegia pani valija küsima, miks nende poolt hääletada (1)

"Hoolimata sellest, et Reformierakond oli viimastel valimistel Tallinnas suhteliselt edukas, oli nende strateegia ikkagi küllalt vildakas," rääkis politoloog Rein Toomla, kelle hinnangul Kristen Michal ei vedanud linnapeakandidaadi kohta välja ja tema asemel oleks võinud olla Kaja Kallas. "Ka väga agressiivse vastandumisega Keskerakonnale keerasid nad vinti üle. Sellest tulenevalt oli nende valimiskampaanias selliseid aspekte, mis võtsid valija esialgu õlgu kehitama ja siis küsima, et mis nende poolt ikka hääletada."

Valimistel osales 53,2 protsenti valijatest
Valimised Eesti

Valimistel osales 53,2 protsenti valijatest

Tänavu osales kohalike omavalitsuste valimistel 53,2 protsenti valimisõiguslikest elanikest, möödunud valimiste ajal oli see näitaja 57,6 ja 2009. aastal 60,4 protsenti. Vaid Võru maakonnas ületas valimisprotsent 60 piiri, ulatudes 60,1-ni, mujal jäi see alla 50.

Enim e-hääli kogus skandaalne Taavi Rõivas

Enim e-hääli kogus skandaalne Taavi Rõivas (1)

Enim e-hääli kogus reformierakondlane Taavi Rõivas - kokku 2711, järgnesid Kaja Kallas Reformierakonnast 2181 hääle, Hanno Pevkur Reformierakonnast 1844, Urmas Paet Reformierakonnast 1793 ja Mihhail Kõlvart Keskerakonnast 1502.

VIDEO! TÄNAVAKÜSITLUS: kas tallinlased leidsid tee valimisjaoskonda ja mida arvatakse lõppenud valimiskampaaniast?

VIDEO! TÄNAVAKÜSITLUS: kas tallinlased leidsid tee valimisjaoskonda ja mida arvatakse lõppenud valimiskampaaniast?

"Tallinn on siiamaani arenenud väga ägedalt, need asjad on olnud kihvtid, mis on tehtud," ütles Pealinna tänavaküsitluses tallinlane Sven, kes koos kahe võluva kaaslannaga Roosikrantsi tänaval juhtus jalutama. "Ma ei näe probleeme, et midagi peaks tingimata teistmoodi tegema või tagurpidi keerama või tõsiselt muutma." Veel soovis mõni küsitletav, et valimisnimekirjades olnuks rohkem tuntud poliitikuid.

Hea valimistava valvurid: kandidaadid pakkusid inimestele häälte eest raha ja õlut

Hea valimistava valvurid: kandidaadid pakkusid inimestele häälte eest raha ja õlut (2)

Hea valimistava valvurite viimane tegutsemisnädal tõi kaasa rekordarvu rikkumisi, millest räigemad olid häälte ostmised. Teiste seas pakkuvat üks Reformierakonna kandidaat pensionäridele hääle eest 40 eurot, Lääne-Virumaa kandidaat seevastu kostitavat hoopis õllega."Ma ootaks mingitki reaktsiooni kohalike parteikaaslaste tegutsemisele erakondade keskkontoritelt," ütles ERRi Ida-Virumaa korrespondent Jüri Nikolajev. "Mõtteviis, et kuniks pole vahele jäänud, pole süüdi, sobib kriminaalidele, mitte demokraatliku riigi poliitikutele."

Prokuratuur uurib valimistega seotud väidetavat võltsimist

Prokuratuur uurib valimistega seotud väidetavat võltsimist

Lõuna ringkonnaprokuratuur käivitas kriminaaluurimise keskerakondlasest riigikogu liikme Peeter Ernitsa avalduse alusel, milles ta palub uurida, kes ja mis põhjustel allkirjastas Kambja elaniku vallavolikokku kandideerimisest loobumise avalduse ja kas tegemist võis olla allkirja võltsimisega.

NIMEKIRI: Kus ja millal kandidaadid omavahel väitlevad?

NIMEKIRI: Kus ja millal kandidaadid omavahel väitlevad? (1)

Valimised lõppevad pühapäeval ning sel päeval on võimalik oma eevalimiste ajal antud häält muuta või minna esimest ja viimast korda hääletama. Kui sa ei ole veel leidnud oma lemmikkandidaati, siis iga päev on võimalik tutvuda nende seisukohtadega nii raadio- kui ka telesaadetes ja vaadata, kui hästi nad paistavad silma võrreldes konkurentidega.

Politsei kontrollib vihjeid häälte ostmise kohta

Politsei kontrollib vihjeid häälte ostmise kohta

Näiteks laekus läinud nädalavahetusel keskkriminaalpolitseile (KKP) vihje, et ühes hooldekodus kogub hooldekodu juht hooldealuste ID-kaarte koos PIN-koodidega, et anda valimistel hääl enda poolt valitud kandidaadile. Politseile on teada antud kahtlastest autodest, mille juhid väidetavalt toovad inimesi valima või pakuvad valimisjaoskondade lähedal hääletajatele alkoholi. Meeleheana on varasematel aastatel hääle ostmiseks kasutatud nii suitsupakke, alkoholi kui ka sularaha.

Analüütik: Keskerakond võib säilitada Tallinnas ainuvõimu, Kõlvart võib Savisaart edukalt asendada

Analüütik: Keskerakond võib säilitada Tallinnas ainuvõimu, Kõlvart võib Savisaart edukalt asendada (3)

Tallinna elanike seas läbi viidud küsitlus näitab, et Keskerakonda toetab 47 protsenti vastajatest. "Küsitluse tulemused Tallinna juhtimises valimiste järgselt märkimisväärset muutust ei ennusta, enamikus ringkondades on teistel erakondadel raske Keskerakonna kandidaatidele vastu saada," ütles Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paas. "Samuti ei ole Keskerakonnal probleemi Savisaare "asendamisega" Lasnamäel, kus väga edukaks häälemagnetiks tõotab kujuneda Mihhail Kõlvart."

Ratas ja Aas mõistavad hukka: Reformierakond süvendab rahvuslikku lõhet

Ratas ja Aas mõistavad hukka: Reformierakond süvendab rahvuslikku lõhet (1)

"Loodan, et kandidaadid teavad, et linnapea tuleb olla rohkem kui 446 000 erinevast rahvusest, vanusest ja soost inimesele," sõnas Keskerakonna linnapeakandidaat Taavi Aas, kelle sõnul konkurendid keskenduvad vaid eestikeelsetele valijatele. "Eestimaa on turvalisem ühtses ja kokkuhoidvas ühiskonnas," ütles peaminister Jüri Ratas. "Mul on siiralt kurb, et Reformierakond arvab ja tegutseb risti vastupidi."

Valimiste keskkonnalubaduste keskmes on bussisõit ja veloteed

Valimiste keskkonnalubaduste keskmes on bussisõit ja veloteed (1)

"On tunnustust väärt, et erakondade ja valimisliitude valimisplatvormides on võrreldes eelmiste valimistega palju rohkem keskkonnaga seotud lubadusi," kommenteeris analüüsi juhendanud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse vanemekspert Kaja Peterson. "Kuid selleks, et linnad muutuksid ka praktikas rohelisteks linnadeks, on vaja julgemaid otsuseid autostumise piiramiseks. Selleks tuleb näha ühistransporti, kergliiklust ja rohealasid mitte eraldiseisvalt, vaid ühtse tervikliku süsteemina, mis suudaks pakkuda linnaelanikele tervislikumat elukeskkonda," märkis Peterson.

Solvak: e-valimiste usaldus kaob ilmselt alles siis, kui midagi päriselt juhtub

Solvak: e-valimiste usaldus kaob ilmselt alles siis, kui midagi päriselt juhtub (1)

"E-valimiste puhul on nii, et suur seltskond usaldabki ja kõrgelt, ja siis on väiksem seltskond, kes ei usalda absoluutselt. Vahepealseid inimesi on vähe," rääkis Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute vanemteadur Mihkel Solvak. Need, kellel on kõrge usaldus, selekteerisid ID-kaardi turvariski puudutavaid uudiseid lugedes tema hinnangul välja, et probleemiga tegeletakse ning mastaapse rünnaku korraldamine oleks ülikeeruline. "Neid mõjutaks see, kui midagi reaalselt juhtuks," hindas Solvak.

VIDEO! Taavi Aas: peame leidma viisi valmistada noori ette võimalikult edukaks eluks

VIDEO! Taavi Aas: peame leidma viisi valmistada noori ette võimalikult edukaks eluks

Suurimate erakondade linnapeakandidaadi vastasid Nõmme Majas noorte küsimustele. Keskerakonna linnapeakandidaat ja praegune tegevlinnapea Taavi Aas rõhutas, et gümnaasiumilävendi kehtestamise asemel tuleb leida viis noortele tööturule sisenedes ka töökoht garanteerida. "Peame leidma viisi valmistada noori ette võimalikult edukaks eluks. Peame välja mõtlema, kuidas me saame nii oma noori ette valmistada, et noored saaksid tööturule sisenedes ka tööd," rääkis Aas.

Vaid veerand noori kavatseb kindlasti valima minna

Vaid veerand noori kavatseb kindlasti valima minna

Tänavu saavad kohalikke volikogusid valida ka kõik vähemalt 16-aastased noored, kuid seda võimalust kavatseb noortest valijatest kasutada igal juhul vaid veerand. 16–20-aastaste hulgas on kindlasti valima minejate osakaal vaid 23 protsenti. Koguni 45 protsenti kõhkleb veel.

EKRE vaidlustas e-valimiste korraldamise

EKRE vaidlustas e-valimiste korraldamise

"E-valimiste ärajätmisel ei oma tähtsust, kui suur on tõenäosus, et turvariski ära kasutatakse, sest seda ei suuda keegi prognoosida," sõnas EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

IT-spetsialist: ID-kaardi turvaaugu parandamine ei anna ikkagi kontrollimise võimalust

IT-spetsialist: ID-kaardi turvaaugu parandamine ei anna ikkagi kontrollimise võimalust (3)

Kõige tavalisem turvarisk on IT-spetsialisti Tarmo Kaldma sõnul nii-öelda jalutavate kaartide probleem, kus paljudes peredes on tavaliseks saanud see, et vanuri kaart on perekonnaliikme käes koos paroolidega, millega saab ka pangatehinguid teha. "Kui inimesel varastatakse pangakaardilt raha ära, tuleb asi kiiresti välja ja saab raha tagasi nõuda, aga kaduma läinud hääli ei oska keegi taga nõuda," ütles Kaldma.

Mart Helme: e-valimised tuleb ära jätta

Mart Helme: e-valimised tuleb ära jätta (2)

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe ja riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimehe Mart Helme hinnangul on Riigi Infosüsteemide Ametis (RIA) avastatud ID-kaardi kiibiviga piisavalt tõsine, et sügistele kohalike omavalitsuste valimistel e-valimised ära jätta.

Kui Keskerakonna toetus Tallinnas on 43%, siis IRL-il vaid 2%

Kui Keskerakonna toetus Tallinnas on 43%, siis IRL-il vaid 2% (4)

Kui homme toimuksid kohalikud valimised, siis võidaks need augustikuu seisuga sarnaselt juulile kogu Eesti arvestuses Keskerakond, kogudes ligi 30 protsenti häältest. Kui Tallinnas võidaks Keskerakond valimised lausa 43%, siis IRL koguks valimistel Tallinnas vaid veidi üle 2 protsendi häältest.

Kohus keelas paralleelvalimiste korraldamise

Kohus keelas paralleelvalimiste korraldamise (1)

Kui Koeru vald otsustas juunis minna sügisel kohalike omavalitsuste volikogude valimistele vastu praeguse haldusjaotuse järgi ja hakata valima Koeru vallavolikogu, siis nii Tallinna halduskohus kui ka Tallinna ringkonnakohus leiavad, et vallal pole õigust paralleelvalimisi korraldada.

Poliitikud ei tohi koolides valimiskampaaniat teha

Poliitikud ei tohi koolides valimiskampaaniat teha

"Maailmavaadete ning poliitika üle arutlemine on koolis igati teretulnud, kui see on kooskõlas õppekava ning neutraalsuse põhimõttega," sõnas haridus- ja teadusminister Mailis Reps. "Reeglid kehtivad kogu kooliperele õpilasest direktorini."

Lasnamäe arutab neljapäeval ühiselt turvalisuse üle

Lasnamäe arutab neljapäeval ühiselt turvalisuse üle

"Paljud mured on muidugi sellised nagu mujalgi – tegeleda tuleb nii omavalitsusel kui ka elanikel vandaalidega, avaliku korra rikkujatega ja teistegi sarnaste teemadega," ütles Olga Ivanova. Samas tõdes ta, et Lasnamäel on ka omad erisused, näiteks ebaseaduslikud ärid kortermajades.

JUHTKIRI: Uhkus või mõistus

JUHTKIRI: Uhkus või mõistus

"Kui ma kuulan e-valimiste fanaatiliste jüngrite juttu, meenub mulle nõukogude aeg. Aeg, mil pidi teadma, mida peab andunult kiitma ja mida ei tohi kunagi mitte grammigi laita. Kus kahtlemine süsteemi vääramatus progressis oli keelatud," kirjutab peatoimetaja Maarja-Liis Arujärv värske Pealinna juhtkirjas.

IT-EKSPERDID ÜLISTATUD E-HÄÄLETUSEST: Valijate hääli saab võltsida ühe näpuliigutusega, süsteem on kui katkine linnamüür!
Valimised Eesti

IT-EKSPERDID ÜLISTATUD E-HÄÄLETUSEST: Valijate hääli saab võltsida ühe näpuliigutusega, süsteem on kui katkine linnamüür! (38)

"Ühe liigutusega on võimalik välja vahetada kõik hääled – ja seda saab teha süsteemi käitaja," kirjeldab IT-asjatundja Tarmo Kaldma e-valimiste nõrgimat kohta. Tema sõnul tekitab erilist kahtlust ka e-hääletuse kõvaketaste hävitamine. Küsimusele, miks suhtutakse e-valimiste kriitikutesse üleolevalt, vastab Kaldma lakooniliselt: "Ei välista ka võltsimisvõimaluse kaotuse kartust."  IT-spetsialisti Märt Põderi sõnul on e-valimised kui poolik ehk kaitsmata linnamüür. 

E-valimiste probleemid võivad korduda ka 2017. aastal

E-valimiste probleemid võivad korduda ka 2017. aastal

"See ei ole normaalne, et tsaar Nikolai II ajal sündinud ja Eesti Wabariigis Konstantin Pätsi ajal valimisõiguse saanud inimesed on e-valimistel nobenäpud, kes tegutsevad vähemalt minuti kiiremini neist 60 aastat noorematest," kirjutab e-valimiste vaatleja Virgo Kruve.

Ando Leps: ühe kandidaadiga presidendivalimised näitasid riigijuhtide nõrkust

Ando Leps: ühe kandidaadiga presidendivalimised näitasid riigijuhtide nõrkust

Mõned viiest eelmisest suurt kampaaniat teinud presidendikandidaadist oleksid võinud Kersti Kaljulaidi kõrval kandideerida, leiab õigusteadlane Ando Leps. "Asi olnuks natukenegi demokraatia moodi. Kahjuks seda ei tehtud. See jätab väga kehva mulje ja näitab, et meie õigussüsteem, riigikogu, valitsus ja istuv president on nõrgad. Näitab peataolekut." Riigikogulane Jüri Adams kahtleb, et valimiskord muutub, sest häälteeenamus riigikogus on valitsuskoalitsiooni käes.

Riigikogu valis Eesti presidendiks Kersti Kaljulaidi

Riigikogu valis Eesti presidendiks Kersti Kaljulaidi

Riigikogu valis Kersti Kaljulaidi 81 poolthäälega Eesti uueks riigipeaks. Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni hinnangul võib Kersti Kaljulaiust saada presidendina valitsusele ebamugav partner. "Tema kõige suurem tugevus - majanduskompetents - ilmselt ei lase ka valitsusel olla nii mugavas positsioonis kui meil neljandat aastat on majandusseisak.

Laadimine...Laadimine...