IT-spetsialist Tarmo Kaldma: e-valimiste mudel põhineb korraldajatesse uskumisel

"E-valimiste üheks suurimaks turvariskiks ongi see, et üks inimene saab kogu süsteemile ligi ja vahetab välja võimalikult palju hääli. Paberhääletamisel poleks selline asi võimalik," ütles  IT-spetsialist Tarmo Kaldma. "Praegu oleks vaja korralikku kontrollsüsteemi, hetkel ei ole meil midagi selles osas tehtud."

Pilt: Scanpix
Valimised Eesti

IT-spetsialist Tarmo Kaldma: e-valimiste mudel põhineb korraldajatesse uskumisel (2)

Kairi Ervald

"E-valimiste üheks suurimaks turvariskiks ongi see, et üks inimene saab kogu süsteemile ligi ja vahetab välja võimalikult palju hääli. Paberhääletamisel poleks selline asi võimalik," ütles  IT-spetsialist Tarmo Kaldma. "Praegu oleks vaja korralikku kontrollsüsteemi, hetkel ei ole meil midagi selles osas tehtud."

IT-spetsialist Tarmo Kaldma sõnul on e-valimiste turvalisus endiselt kõikuv, olenemata sellest, et ID kaardi probleemile on üldjoontes lahendus leitud.
"Praegu on raske aru saada, mida see spetsiaalselt väljatöötatud tarkvara endas sisaldama peaks," nentis Kaldma

Turvalisus küsimärgi all

E-valimiste turvalisus ja põhiseaduslikkus on Kaldma sõnul aga endiselt tõestamata, sest mitmekesi arvutitaga hääletamine võib tõsiselt mõjutada inimese tegelikke valimiseelistusi.

"Sellised küsimused on loomulikult üleval aga siin on juba küsimus ka erinevate juristide tõlgendustes," sõnas Kaldma.
Kaldma hinnangul on aga e-valimiste turvaohud siiski sisemiste süsteemirünnakute näol võimalikud ilmnema.

"Kui tahetakse paberhääletust rünnata, peaks igas jaoskonnas olema oma agendid, kes teevad kõvasti kohapeal tööd ja saavad lõpuks mõnikümmend häält aga e-hääletusel võib üks inimene süsteemile ligi saada ja kas või kõik hääled välja vahetada," selgitas Kaldma.
Kõige loogilisem võimalus, mida praegu Kaldma sõnul veel ette võtta saaks, oleks infosüsteemi jälgimine. "Võrrelda võiks hääletanute nimekirju, sest hääletaja info ei ole saladus vaid hääl on saladus. Lisaks võiks pärast hääletamist anda kogu serveri spetsialistidele uurimiseks," lisas Kaldma ja selgitas, et häälte fail on nagunii krüptitud ja see inimeste põhiõigusi ei rikuks.
"Praegu oleks vaja korralikku kontrollsüsteemi aga hetkel ei ole meil midagi selles osas tehtud," nentis Kaldma.

Inimesed eelistavad paberhääletust

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Jüri Ratas kolmapäeval Martin Helme esitatud küsimusele e-valimiste kohta, rõhutades, et erinevad ametkonnad on tegutsenud probleemi kõrvaldamisel operatiivselt ja oskuslikult. 

Peaministri hinnangul on ametkond tegutsetud operatiivselt, professionaalselt ja teinud väga tõsise analüüsiga koostööd ametkondade vahel. Ratase sõnul tuleb e-valimiste üle otsustamisel lähtuda seadusandja tahtest. "Seadusandja on öelnud ju väga konkreetselt, et kohalike omavalitsuste volikogude valimise seaduse paragrahv 12 lõige 2 punkt 4 ütleb, et kohalike omavalitsuste volikogude valimiste korraldamine, e-valimiste läbiviimine, see on Vabariigi Valimiskomisjoni pädevuses. Nemad teevad selle lõppotsuse," ütles Ratas.

Ta lisas, et RIA-lt ametlikku soovitust e-valimiste ärajätmise osas kindlasti olnud ei ole, kuid tõele vastab, et on olnud erinevad kaalumised.
"Ma tean seda, et väga paljud Eesti inimesed soovivad hääletada e-teel, aga veel rohkem inimesi soovivad minna valimispäeval või eelvalimistel valimisjaoskonda ja seda teha traditsioonilisel teel, anda oma toetus paberhääletuse teel," lausus Ratas.

Praegune viga e-valimisi ei mõjuta

Kaldma sõnul pole täpsemalt teada olnud, mis on ID-kaartide põhiprobleemiks aga liikuvast infost  on aru saada, et kaardi peal on programmijupp, mis kodeerib avalikke ja salajasi võtmeid ja teatud olukordades genereerib neid kehvasti.

"Uude tarkvarasse peaks sisse kirjutama täiesti uue koodigeneraatori ja see võib väga suur töö olla," lisas Kaldma.

ID-kaardi ümber toimuvat ei saa aga Kaldma sõnul kuidagi ära kasutada valimiste võltsimiseks.
"See saaks olema väga raske ja ilmselt jääks sellega ka vahele. Lisaks sellele saab võltsida vaid üksikuid kaarte ja suure vaevaga saaks kokku vaid paar häält," lisas Kaldma.

Kaldma sõnul ilmselt miljonites hääli võltsida pole võimalik ja ID kaardi süsteemgi on enam-vähem vettpidav.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...