Janek Mäggi presidendivalimistest: olge valmis üllatuseks!

"Meie oleme läbi sõitnud peaaegu kõik Eesti maakonnad. See, mida peegeldab meedia, ja see, mis tegelikult toimub valijameeste mõtetes, need lahknevad märkimisväärselt," ütles meediaekspert ja Siim Kallase presidendikampaania nõustaja Janek Mäggi, kelle sõnul võivad viie kandidaadi vahel jaguneda hääled üsna võrdselt, seega on kõigil võimalik teise vooru pääseda.

Pilt: Scanpix

Janek Mäggi presidendivalimistest: olge valmis üllatuseks!

Kairi Ervald

"Meie oleme läbi sõitnud peaaegu kõik Eesti maakonnad. See, mida peegeldab meedia, ja see, mis tegelikult toimub valijameeste mõtetes, need lahknevad märkimisväärselt," ütles meediaekspert ja Siim Kallase presidendikampaania nõustaja Janek Mäggi, kelle sõnul võivad viie kandidaadi vahel jaguneda hääled üsna võrdselt, seega on kõigil võimalik teise vooru pääseda.

Presidendivalimised saavad loodetavasti laupäeval läbi, kui valimiskogu enamus suudab jõuda presidendikandidaatide osad ühisele meelele.

Janek Mäggi hinnangul on reaalne võimalus võita Siim Kallasel. Samas on kõigil võimalus võita, sest see sõltub sellest, kes on need kaks kes pääsevad teise vooru. Viie kandidaadi vahel häälte jagunemine võib Mäggi hinnangul minna väga napiks.

Mäggi arvates jaotuvad kandidaadid oma tulevikus lubatud tegude poolest kolme gruppi. Avaliku arvamuse küsitlused lähtuvad aga Mäggi hinnangul palju sellest, mida rahvas ühe või teise kandidaadi kohta teab. Mõne kandidaat on pikema ajalooga ja teise kohta teatakse jällegi oluliselt vähem. Avalikku toetust mõjutab ka meedia.

Valijameestega suheldes on Mäggi arvates selge, et tulemused võivad tulla kardinaalselt erinevad sellest, mida meedias on kajastatud.
"Näiteks Keila-Joal valijamehede ütlesid, et ei saa aru, kust selline kandidaatide jaotus tuleb, sest nendele pole mitte keegi helistanud," selgitas Mäggi.

Praeguse presidendi tööd hindas Mäggi heaks ja selgitas, et ühel ametimehel pole võimalik muuta kogu Eesti käekäiku. Ilves on lähtunud põhiseadusest oma käe järgi.

"Kui presidendiks saab inimene, kellel on hea visioon, siis kindlasti üritatakse olla eelkäijatest parem," lisas Mäggi. "Meil on ka praegu vaja presidenti, kes suhtleks maailmaga, aga samuti Eesti rahvaga. Need mõlemad dimensioonid on erakordselt tähtsad," lisas Mäggi.

Politoloog Rein Ruutsoo arvates on paljude inimeste jaoks küsimus hoopis see, keda nad presidendiks ei taha. "Mina olen kindel, et see, keda ei taheta praegusel hetkel presidendiks, on Siim Kallas, ja see on avalik arvamus," selgitas Ruutsoo.

Küsimus Ruutsoo hinnangul on ka see, kas hääletatakse selle poolt, kellega maailmavaade ühtib, või hoopis strateegiliselt. Sotsiaaldemokraadid on andnud väga tugeva signaali, et nemad toetavad demokraatlikku, tsentristlikku poliitikat ja selle ümber võivad koonduda paljud, sest see on meeldiv poliitika, selgitas Ruutsoo ja lisas, et peaaegu samasuguseid nüansse esindab ka Mailis Reps. Praegune prokuratuuri ründav käitumine Keskerakonna suunal on aga Ruutsoo arvates selge presidendivalimiste eel võetud taktika.

"See näitab selgelt, keda toetab prokuratuur ja kelle käsilased nad on, see ei saa olla juhus ja antakse selge noot, et Keskerakonnaga ei maksa tegeleda," selgitas Ruutsoo.

Ruutsoo arvates tegutsevad ka erinevad meediaväljaanded selle nimel, et ühte või teist kandidaati paremaks pidada või teistest ettepoole tõsta.
"Selgelt on näha seda, et Siim Kallase fotod on teatud väljaandes pidevalt teda naeruvääristavad," tõi Ruutsoo näiteks.

Venekeelsete valijate hulgas toimub Ruutsoo hinnangul aga hoopiski teistsugune võitlus. Suur osa vene kanalitest püüavad Marina Kaljuranda USA saatkonna käsilaseks tembeldada.

Praegusel hetkel tundub Ruutsoole, et Rõivas seisab arvatavasti Kallase taga ja see, et Marina Kaljurand kogemata märtriks tehti, ei olnud planeeritud.

Ruutsoo arvates ei ole väga reaalne, et presidendiks saades ükski kandidaat midagi väga muudaks, küll tahaksid peaaegu kõik ilmselt minna ajalukku oma moodi. "Siim Kallas on ilmselt väga auahne ja tegus inimene. Repsil on samuti oma arusaam ja nägemus poliitika mõjutamisest."

Presidendi osa kindlasti on mõjutusvahendite poolest ka põhiseaduses väga väike, aga ta võib inimesi emotsionaalselt mõjutada. "See hoiakute ja väärtuste suunamise roll on see, mis presidendil on ja mida ta täitma peaks ja mida minu meelest Ilves üldse ei teinud," selgitas Ruutsoo.

"Kaljurand võiks olla inimene, kes kujundaks vaimset atmosfääri Eestis, mis oleks koostöölisem ja inimlikum ja sallivam ja pingeid maandavam," ütles Ruutsoo. "Kaljurannal tundub olema mitmeid identiteete, erinevalt Ilvesest, kes ei saanud üldse aru, kuhu ta saabus," selgitas Ruutsoo.

Laadimine...Laadimine...