Kallas ähvardab Järvikut ametisse jäämise korral umbusaldusega

"Seekord on lugu tõsine, sest ministri nõustajal on selge huvide konflikt ja riik peab sekkuma lausa kriminaalmenetlusega," kirjutas Reformierakonna juht Kaja Kallas. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Kallas ähvardab Järvikut ametisse jäämise korral umbusaldusega

Toimetaja: Sandra Lepik

"Seekord on lugu tõsine, sest ministri nõustajal on selge huvide konflikt ja riik peab sekkuma lausa kriminaalmenetlusega," kirjutas Reformierakonna juht Kaja Kallas. 

Kallas annab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) maaeluministrile Mart Järvikule esmaspäevani aega ametist lahkuda ja kui too seda ei tee, algab allkirjade kogumise talle umbusalduse avaldamiseks, vahendas BNS. 

"ERR kirjutab, et maaeluministri nõunik [Urmas] Arumäe annab ministrile nõu, mis viib selleni, et minister ei aita mitte riiki, vaid hoopis tema nõunikust advokaadi kaitsealuseid," kirjutas Kallas sotsiaalvõrgustikus Facebook.

"Seekord on lugu tõsine, sest ministri nõustajal on selge huvide konflikt ja riik peab sekkuma lausa kriminaalmenetlusega," kirjutas Kallas. "Üks on selge - ei maaeluminister ega tema nõunik ei seisa selles loos riigi huvide eest, vaid tegelevad rahvakeeles öelduna sahkerdamisega. Sisuliselt takistab minister oma nõunikuga õigusemõistmist, kui ta ei anna volitustele allkirju, et PRIA saaks Arumäe kaitsealuste kohtuasju ajada. Minister Järvik on juba kuid teadlik huvide konfliktist, kuid pole oma nõunikuga töösuhet lõpetanud. Võttes arvesse ka Mart Järviku äärmiselt kahtlast tegutsemist listeeriabakteri skandaalis, siis ei ole kahtlust, et selline minister ei saa ametis jätkata."

Põhja ringkonnaprokuratuur alustas kolmapäeval maaeluminister Mart Järviku nõuniku Urmas Arumäe osas kriminaalmenetlust, et selgitada välja, kas Arumäel on huvide konflikt või mitte, kirjutab Postimees.

Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Saskia Kask ütles lehele, et prokuratuur kontrollib, kas advokaat Arumäe on rikkunud seadust, kui ta ministri nõunikuna andis ministrile nõu tema haldusalas oleva põllumajanduse registrite ja infosüsteemi (PRIA) tegevuse osas, olles samal ajal süüdistatava kaitsjaks kriminaalmenetluses, kus PRIA peab kannatanuna seisma avaliku raha kasutamise eest.

"Pärast välja küsitud dokumentatsiooniga tutvumist otsustame edasise menetluse käigu üle. Hetkel ei ole kellelegi kuriteokahtlustust esitatud," lisas Kask.

Rahvusringhäälingu uudisteportaal vahendab, et ETV saate "Pealtnägija" käsutuses olevate dokumentide kohaselt küpseb maaeluministeeriumi ja PRIA vahel terav vastasseis. Sisuliselt kaebab PRIA, et Arumäe takistab neil menetleda firmasid, keda ta varem advokaadina esindas.

ERR-i teatel on vastasseisu keskmes viimaste aastate üks suurem eurotoetuste pettus, kus prokuratuur esitas kaheksale juriidilisele isikule kahtlustuse soodustuskelmuses, mis seisnes PRIA-le teadlikult valeandmete esitamises, et saada suuremat investeeringutoetust. PRIA tagasinõude suurus on ERR-i andmetel üle 1,1 miljoni euro. Kahtlusaluseid kaitses vandeadvokaat Urmas Arumäe.

3. mail sai aga Arumäest Järviku mittekoosseisuline õigusnõustaja, palgaga 3100 eurot kuus. Arumäe jätkas nõuniku toolil ka PRIA petmises kahtlustatavate ettevõtjate esindamist. Ehkki Arumäe väidab, et taandas end juba kevadel ja kliente esindab teine tema büroo advokaat, siis tegelikult ajas ta sama asja edasi ministri nõustajana.

10. septembril saatis PRIA peadirektor Jaan Kallas maaeluministeeriumisse kirja, kus teatas otsesõnu, et Arumäel on nende hinnangul võimalik huvide konflikti oht.

Laadimine...Laadimine...