KESKERAKOND JÄTKAB! Taavi Aas: võit on hinnaline, sest see tuli ilma Jüri Rataseta ja Savisaare vastuseisust hoolimata

"Töö selles suunas, et kokku saada ja rääkida, juba käib," sõnas Taavi Aas ja lisas, et Keskerakond on varemgi ühehäälse enamusega linna juhtinud, mistõttu koostööd tehakse vaid selle erakonnaga, kellega leitakse ühisosa. "Tallinnat on vaja arendada, mitte kinni panna."

Pilt: Svetlana Aleksejeva

KESKERAKOND JÄTKAB! Taavi Aas: võit on hinnaline, sest see tuli ilma Jüri Rataseta ja Savisaare vastuseisust hoolimata (12)

"Töö selles suunas, et kokku saada ja rääkida, juba käib," sõnas Taavi Aas ja lisas, et Keskerakond on varemgi ühehäälse enamusega linna juhtinud, mistõttu koostööd tehakse vaid selle erakonnaga, kellega leitakse ühisosa. "Tallinnat on vaja arendada, mitte kinni panna."

Tallinna tegevlinnapea ja tõenäoliselt tulevane linnapea Taavi Aas rääkis Postimehe otsestuudios, et sai öösel magada vaid ühe tunni. Pärast tulemuste teada saamist mõeldi, kuidas edasi minna.

Keskerakond kohtub kõigi volikokku saanud erakondadega, et uurida, kas leidub ühisosa, et kellegagi koos edasi minna. "Töö selles suunas juba käib," lausus Aas. "Tahame kõigiga kohtuda ja kõigiga rääkida. Tallinna on vaja arendada, mitte sulgeda, kinni panna."

Keskerakonna lõhe võis hirmutada valijaid

Tulemusi kommenteerides leidis Aas, et Savisaare valimisliidu tekkimine ning selle ühinemine Tegusa Tallinnaga pärast nn Kolme Õe lagunemist oli suur viga. "Kui me oleks olnud üks, oleks meie tulemus olnud vähemalt sama ehk 46 mandaadikohta," sõnas Aas.

Kahes nimekirjas - Keskerakonnas ja Savisaare valimisliidus - näeb Aas ka põhjust madalamale valimisaktiivsusele. Ilmselt selle tõttu ei tulnud paljud Keskerakonna valijad hääletama.

"Kaotasime sellest teisest nimekirjas ka meie, aga Savisaare liit ja Tegus Tallinn kaotas loomulikult rohkem."

Aas ennustas, et isegi kui see liit oleks volikokku sisse saanud, oleks sellega olnud keeruline koostööd teha, sest liit tuli kokku vaid selleks, et valimiskünnis 5% ületada.

Mihhail Kõlvarti pea 25-tuhandelist häältesaaki nimetas Aas "väga kõvaks tulemuseks". Ta lisas, et tulemuste puhul tuleb jälgia ka, mis piirkonnaga on tegu ja palju seal valijaid on.

Savisaare hääled tõi varem erakonna töö

Edgar Savisaare kesise valimistulemuse kohta võrreldes eelmiste aastatega sõnas Aas, et enne sai ta suure hulga hääli kokku koos Keskerakonnaga. "Erakond tegi tohutult tööd, et Savisaar saaks palju hääli. Seekord seda tööd ju ei olnud. Olga Ivanova muretses pigem enda pärast. Välismeeskonnad tegiv Ivanovale tööd."

Aasa sõnul on seekordne Keskerakonna võit eriti hinnaline, sest Savisaart polnud ja kandideeris lausa nende vastu. "Mustamäel Mart Viisitamm saatis Savisaare nimel kirju, et inimesed ei valiks Keskerakonda."

Samuti ei kandideerinud sel korral Jüri Ratas, et sellest hoolimata sai erakond volikokku 40 mandaati.

Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaiu häältesaaksi nimetas Aas samuti supertulemuseks. 2Ta ütles, et võtab rohkem hääli kui Yana Toom. Kõik pidasid seda naljaks."

Ratas: see on kõigi tallinlaste linnavalitsus

"See suur usaldus nõuab ka suurt tööd ja selleks oleme valmis," ütles Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas erakonna võidu kohta Tallinnas. "See linnavalitsus ja volikogu fraktsioon, mis astuvad ametisse, on kõigi tallinlaste linnavalitsus ja fraktsioon."

"Aitäh kõigile valijatele, kes meid toetasid," rääkis linnapeaks tõusev Taavi Aas Keskerakonna valimispeol restoranis Manna La Roosa. "Ainult tänu teile ja sellele, et tegime ära tohutu töö, on meil taas võimalik nautida 40 mandaati absoluutset enamust."

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas Tallinna valimisvõidu puhul peetud kõnes, et Keskerakond võitis valimised terves Eestis ja Tallinnas. "Me peame olema tasakaalukad ja jääma kahe jalaga maa peale. See suur usaldus nõuab ka suurt tööd ja selleks oleme ka valmis," ütles Ratas.

"2003 oli viimane kord, kui Keskerakond võitis Riigikogu valimised. Tänane võit tähendab, et me jätkame tööd toomaks võit koju 2019. aasta Riigikogu valimistel. Me läheme siit, et kuulata kõikide tallinlaste häält. See linnavalitsus ja volikogu fraktsioon, mis astuvad ametisse, on kõigi tallinlaste linnavalitsus ja fraktsioon."

Ratas tunnistas, et sai seekord valimiskampaaniat korraldades tuleristsed. "Vedasin esimest korda Keskerakonna esimehena valimiskampaaniat," ütles Ratas. "Meie kandidaadid on olnud väga hoogsad ja aktiivsed."

Teiste erakondade kampaaniate kohta ütles Ratas, et mantrat "Keskerakond tuleb võimult kõrvaldada" korrati kogu aeg. "Ideid oli vähe, neid oleks võinud olla rohkem," tähendas Ratas. "Inimestele on meeldinud tasuta ühistransport ja teised erakonnad tahavad ka nüüd ühistranspordi arendamisega välja tulla. Ummikute vähendamine ja ühistransport on väga tugevalt seotud."

Erakordselt suure häältesaagi - üle 24 tuhande hääle saanud Keskerakonna liige Mihhail Kõlvart rääkis, et hea tulemuse taga on alati ka erakond. "Arusaadav, et kõige suuremas linnaosas pidigi Keskerakonna esinumber saama kõige rohkem hääli," selgitas Kõlvart. "See on eelkõige erakonna tulemus. Keskerakonnal oli kõige aktiivsem valimiskampaania ja see kindlasti tõi meile hääli juurde. Konkurendid pakkusid väga vähe sisulisi debatte, pigem vastandamist."

Reformierakond oli reserveerinud Rottermanni kvartalis restorani R14. Reformierakonna valimispidu väisas peale pikka viivitust ka hiljuti ahistamisskandaali sattunud riigikogu liige Taavi Rõivas. "Nädal on olnud väga raske, olen tänulik igale Eesti inimesele, kes on otsustanud Reformierakonda toetada," lausus Rõivas.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond ootas tulemusi Balti jaama lähistel restoranis Humalakoda. "Ühegi valimisega õnneks elu ei lõpe, vaid läheb edasi," märkis sotside linnapeakandidaat Rainer Vakra. "Meil on mitme erakonna programmiga kattuvusi, oleks kohalikke valimisi tihedamalt, saaks palju rohkem tehtud." 

Isamaa ja Res Publica Liit kogunes pärast valimisi kohvik-restoranis Wabadus. "Sisetunne ütleb, et IRL ületab valimiskünnise," kinnitas erakonna linnapeakandidaat Raivo Aeg. "Ma olen saanud Riigikogus kaks aastat tegevpoliitiku elukutset maitsta. Aktiivsuse poolest on see (linnapeaks kandideerimine - toim.) esmakordne, kuid väga meeldiv kogemus."

Eesti Konsevatiivse Rahvaerakonna (EKRE) valimsipidu peeti Reval Cafes aadressil Rävala puiestee 3. "Me peame sotse tänama, et üks nende kampaaniakeskne intriig olime meie," selgitas EKRE aseesimees Martin Helme. "See vastandumine pole välja mõeldud, vaid selgelt sotside poolt initsieeritud. Vaevalt nüüd sotsid endale sellega suuri teeneid tegid. Sotside valija on lumehelbeke, kellele taoline agressiivsus ei meeldi."

Savisaare Valimisliidu ja Tegusa Tallinna ühisnimekiri kogunes kohvikus Komeet Solarise keskuses. Liidu üks esinumbreid Edgar Savisaar ei kinnitanud, nagu kavatseks ta pärast valimisi uut erakonda asutada. "Mina ei ole sellest rääkinud," ütles Savisaar. "Eks aeg annab arutust."

Ka riigikogu valimistele veel Savisaar ei mõtle. "Vara veel, tegeleme kõigepealt ühtede valimistega ära," selgitas ta.

12 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...