Keskerakonna fraktsioon kaalub Kersti Kaljulaidi kandidatuuri toetamist

Kõik Riigikogu fraktsioonid peale EKRE on teatanud, et toetavad või kaaluvad Kersti Kaljulaidi toetamist presidendikandidaadina ning nende taha valimine kindlasti ei jää.

Pilt: Scanpix

Keskerakonna fraktsioon kaalub Kersti Kaljulaidi kandidatuuri toetamist

Kõik Riigikogu fraktsioonid peale EKRE on teatanud, et toetavad või kaaluvad Kersti Kaljulaidi toetamist presidendikandidaadina ning nende taha valimine kindlasti ei jää.

20images

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon kohtus täna lõunal presidendikandidaat Kersti Kaljulaidiga. Fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul kulges kohtumine konstruktiivses õhkkonnas ning keskfraktsiooni liikmed said esitada erinevate eluvaldkondade küsimusi. Simson lisas, et enamus keskfraktsiooni liikmeid toetab kompromisskandidaadi esitamisena Kaljulaidi kandidatuuri presidendi ametipostile.

"Kersti Kaljulaid on väärikas kandidaat, kes on igati kompetentne ning täidab mitmeid kriteeriumeid, mida me tulevaselt presidendilt ootame. Meile meeldib tema tugev majandusalane taust ning sõltumatus erakondadest. Me vajame erakondade ülest kandidaati ning Kersti Kaljulaid võiks selleks sobida. Kui riigikogulased esitavad Kaljulaidi kandidaadiks, siis Keskerakonna taha tema ära valimine kindlasti ei jää," rääkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Simson jätkas: "On selge, et meie esimene valik on endiselt Mailis Reps, kuid ka meie oleme valmis tegema kompromisse. Mailis on sõnanud, et kui me leiame erakondade ülese kandidaadi, siis ta on valmis ka ise sellise inimese esitamist allkirjaga toetama."

"Mailis Reps tegi väga tugeva kampaania ning oleks olnud igati sobilik kandidaat presidendi positsioonile. Paraku ei näe ma täna võimalust ühelgi juba valimistest osa võtnud kandidaadil end taas üles seada ning osutuda erakondade üleseks valikuks. Seega tuleb leida uusi nimesid ning Kersti Kaljulaid on meie hinnangul selleks igati sobiv valik," lõpetas Kadri Simson.

Sotsiaaldemokraadid toetavad Kaljulaiu valimist presidendiks

Sotsiaaldemokraadid toetavad Kersti Kaljulaiu valimist Eesti presideniks, teatas sotside meediajuht kolmapäeval pärast erakonna riigikogu fraktsiooni kohtumist Kaljulaiuga.

"Kersti Kaljulaid on avatud meele ja laia silmaringiga naine. Ta on inimene, kellel on oma arvamus ja julgus seda välja öelda, tugev analüüsivõime ning oskus oma seisukohti argumentidega toetada. Me näeme Kersti Kaljulaiu oluliste tugevustena kogemust nii avalikust sektorist kui ettevõtlusest, samuti on ta panustanud mõttekoja Praxis juhtimisse nõukogu esimehena," teatas SDE meediajuht Heidi Ojamaa.

"Kaljulaid on osalenud paljude Eestile vajalike otsuste langetamisel, olgu siinkohal näiteks toodud vaid sajandivahetuse perioodi jäävad olulised sotsiaalvaldkonna reformid," lisas Ojamaa.

"Selgelt tema kasuks räägivad ka rahvusvaheline kogemus Euroopa Kontrollikoja liikmena ja panus akadeemilise elu arengusse Tartu ülikooli nõukogu esimehe kohuseid täites. Tema panust on märgatud ja hinnatud nii Eestis kui Euroopas, mida tõendavad ka talle omistatud Aasta eurooplase tiitel ja Koosmeele auhind," märkis Ojamaa.

"Eesti vajab innustavat eeskuju. Sotsiaaldemokraatidena on meil hea meel, et Eesti Vabariik võib veel enne sajandat sünnipäeva saada oma esimese naispresidendi. Sotsiaaldemokraadid toetavad Kersti Kaljulaidu!" lõpetas Ojamaa pressiteate.

IRL-i fraktsioon toetab Kaljulaidu presidendina

"Kohtumine presidendikandidaadiga kinnitas, et maailmavaateliselt on meil suur ühisosa. Kersti näol saab Eesti endale riigipea, kellel on vajalik kogemustepagas välispoliitikas, visioonikus Eesti ja Euroopa kontekstis ning hoolivus meie riigi tuleviku suhtes," tõi IRL-i fraktsiooni esimees Priit Sibul pressiteate vahendusel esile Kaljulaiu tugevaid külgi.

Vabaerakond toetab Kaljulaiu valimist presidendiks

Võimaliku presidendikandidaadi Kersti Kaljulaiuga kohtunud Vabaerakonna riigikogu fraktsioon jäi kohtumisega rahule ja toetab Kaljulaidu, ütles fraktsiooni esimees Andres Herkel.

"Vabaerakonna poolt toetus - kui esmaspäeval läheb hääletamiseks - on olemas nii nagu ma ka eile ütlesin," ütles Herkel kolmapäeval pärast kohtumist BNS-ile.

"Meile oli algusest saati selline tunne, et Kersti Kaljulaid on täiesti arvestatav kandidaat ja see mulje sai kinnitust," lisas Herkel ning lisas, "tegemist on väga kompetentse ja kiire mõtlemisega inimesega."

Reformierakond toetab presidendikandidaadina Kaljulaidu

Kolmapäeval kogunenud Reformierakonna juhatus ja riigikogu fraktsioon toetavad konsensuslikult presidendikandidaadina Kersti Kaljulaidu.

"Kersti Kaljulaid on laia silmaringiga, pikaajalise rahvusvahelise suhtluse kogemusega väärikas presidendikandidaat ning vastab nendele ootustele, mis Reformierakonnal presidendi suhtes on," ütles Reformierakonna esimees ja peaminister Taavi Rõivas partei teatel.

"Kutsume kõiki parlamendierakondi leidma üksmeelt ja valima president ära riigikogus 3. oktoobril. See on kõigi kuue parlamendifraktsiooni ühine vastutus," sõnas Rõivas.

---

Riigikogu vanematekogu, mis koosneb riigikogu juhatusest ja fraktsioonide juhtidest, tegi teisipäeval Euroopa Kontrollikoja liikmele Kersti Kaljulaiule ettepaneku kandideerida Eesti presidendiks.

Kersti Kaljulaid on sündinud 1969. aastal Tartus. Ta lõpetas 1987. aastal Tallinna 44. Keskkooli, praeguse nimega Tallinna Mustamäe gümnaasium, ja aastal 1992 Tartu Ülikooli (TÜ) bioloogina. 2001. aastal omandas ta ärijuhtimise erialal samas ülikoolis kutsemagistri kraadi.

Aastatel 1998-1999 töötas Kaljulaid Hansapank Marketsis investeerimispanganduse osakonnas projektijuhina. 1999. aastal asus Kaljulaid tööle toonase peaministri Mart Laari majandusnõunikuna.

2002. aasta veebruaris asus Kaljulaid tööle Eesti Energia AS-i Iru elektrijaama juhtimisarvestuse osakonna juhataja ametikohal, sama aasta septembris nimetati ta sama ettevõtte direktoriks.

Alates 2004. aasta maist töötab Kaljulaid Euroopa Kontrollikojas. Kaljulaid vastutas aastatel 2010-2014 kontrollikoja aastaaruande metoodika ja koostamise eest. Viimasel aastal on ta kontrollikojas juhtinud põllumajandusauditi koostamist ja koja struktuurireformi.

Kaljulaid on olnud ka Eesti Geenivaramu nõukogu liige ja TÜ kuratooriumi liige. Alates 2012. aastast on ta olnud TÜ nõukogu juht. Aastatel 2001-2004 kuulus Kaljulaid erakonda Isamaaliit.

 

Laadimine...Laadimine...