LAURI LEESI VALIMISLUBADUSTEST: Pole mõtet hakata haridust kastreerima

"Lubage meelde tuletada, et omavalitsus ja kogukond ongi sünonüümid," ütles kauaaegne haridustegelane Lauri Leesi kommenteerides erakonna Eesti200 valmislubadust koolid omavalitsustelt ära võtta ja anda juhtimine kogukondadele. "Selline lubadus on nonsenss."

Pilt: Albert Truuväärt
Valimised Haridus

LAURI LEESI VALIMISLUBADUSTEST: Pole mõtet hakata haridust kastreerima (2)

Marika Metsala

"Lubage meelde tuletada, et omavalitsus ja kogukond ongi sünonüümid," ütles kauaaegne haridustegelane Lauri Leesi kommenteerides erakonna Eesti200 valmislubadust koolid omavalitsustelt ära võtta ja anda juhtimine kogukondadele. "Selline lubadus on nonsenss."

Seoses lähenevate valimistega on erinevad erakonnad oma valimisprogrammides andnud välja erinevaid lubadusi, muuhulgas ka hariduse kohta. Näiteks on peaaegu kõik suuremad erakonnad on öelnud, et eestikeelne haridus peaks olema kõikides koolides ja kooliastmetes.

Kõigepealt peab ju hakkama õpetajaid tootma.

Leesi sõnul ei ole praegu leida ka eestikeelsetesse koolidessegi õpetajaid. "Ma otsisin poolteist aastat endale kooli füüsikaõpetajat Tallinna kesklinna kooli ja te räägite üle Eesti. See ajab mind naerma. Kõigepealt peab ju hakkama õpetajaid tootma. See ei ole lihtsalt võimalik, sest õpetajaid ei ole," arvab Leesi.

Keskerakond lubab tasuta koolieinet kõikidele kooliastmetele. "Tasuta koolitoit on juba olemas, ka gümnaasiumi osas, esimesest kuni 12nda klassini juba teist aastat üle Eesti. See lubadus on juba täidetud," sõnas Leesi.

Reformierakonna väitega, et põhiharidust peaks diferentseerima vastavalt õpilaste eeldustele, ei ole Leesi nõus. "Seda ei ole võimalik teha, sest selleks vanuseks ei ole eeldused veel välja kujunenud. Minu pedagoogiliste oskustega ei ole see võimalik. Minu elu jooksul ei ole selliseid õpilasi kusagilt tulnud, kes nii vara oleks väljakujunenud."

Head asja ei tasu põhimõtte pärast muutma hakata

Ka Reformierakonna lubadusega, et kohustuslikke õppeaineid võiks vähendada, ei ole Leesi nõus. "Milleks seda emakeelt ja matemaatikat ja kehalist kasvatust õpitakse? Tuletage neile meelde, et meie Eesti pedagoogika on üks parimaid maailmas. Kui me hakkame seda praegu kastreerima, siis on ainult üks võimalus, et see muutub halvemaks. Ega me ei saa ju Antarktikast ka mööda minna. Kui me oleme niigi praegu üks maailma parimaid, koos soomlastega kõige paremad, milleks siis seda puudutada?"

Sotsiaaldemokraatide valimisprogrammist võib lugeda, et koolides võiks olla abiõpetajad. Leesi nõustub: "Vähe sellest, kõikides koolides võiks olla ka masseerijad. Käisin täna massaažis, teate kui hea on. Mu enesetunne on suurepärane. Ma olen tõesti selle poolt, et mitte ainult õpilased, vaid ka õpetajad saaks massaaži."

Eesti200 üks valimislubadustest on anda koolipidamise kohalikelt omavalitsustelt kogukonnale ja lapsevanematele. "Aga kohalik kogukond ongi ju omavalitsus. Lubage meelde tuletada, et omavalitsus ja kogukond on sünonüümid. Selline lubadus on nonsenss," tõdeb Leesi.

Raamatuid on ennegi põletatud

Vabaerakonna väitega, nagu peaks laste koolikottide raskuse tõttu olema õppematerjalid digitaalsed, mitte paberkandjal ehk raamatute kujul, pole Leesi üldse nõus. "Raamatute põletamine ja hävitamine - see ei ole üldse uus idee. Seda on elus tehtud palju ja palju. Savonarola tegi seda, Hitler on seda teinud, ka Nõukogude ajal olid paljud raamatud keelatud. Miks mitte. Mina leian küll, et see on natuke rumal. Raamatud kahjuks kaaluvad, jah, kuid meie koolis on asi lahendatud niimoodi, et ühed raamatud on kodus ja teised koolis."

Mammutasjad ei ole üldse head.

Vabaerakonna programmi punktiga, et tuleks piirata mammutkoole ja mammutklasse, on Leesi päri. "See on hea mõte. Mina ka ei leia, et need koolid peaks nii suured olema. Miks peaks olema 5-6 paralleeli? Mammutasjad ei ole üldse head, igasugused mammutettevõtmised - mammuthaiglad, mammutlasteaiad ei ole head, miski ei ole. Üle tuhande õpilasega koole ja üle kolme paralleelklassi ei tohiks kindlasti olla. See ei ole koolile hea. Oma perekonna tunnetus kaob ära."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...