Valimised

Ahto Lobjakas: presidendivalimised meenutavad Nõukogude Liitu

Ahto Lobjakas: presidendivalimised meenutavad Nõukogude Liitu (2)

"Sisuliselt ei toimu täna valimised (elections), vaid selektsioon (selection)," leiab poliitikavaatleja Ahto Lobjakas, kelle sõnul demokraatlikud valimised eeldavad vähemalt kahe kandidaadi olemasolu. "Vaid nii on võimalik valik - kahe või enama kandidaadi ausas ja õiglases konkurentsis. See, mis toimub praegu riigikogus, meenutab Nõukogude Liitu, kus ka toimusid ainult ühe kandidaadiga "valimised"."

Rein Toomla hääletamata jätnud valijameestest: kui sul ei ole teist või kolmandat eelistust, oled kehv poliitik!

Rein Toomla hääletamata jätnud valijameestest: kui sul ei ole teist või kolmandat eelistust, oled kehv poliitik!

"Iga valimise mõte on selles, et keegi siiski osutuks valituks, kas siis esimeses või teises voorus," ütles politoloog Rein Toomla ja lisas, et kõik presidendivalimised on jõudnud valimiskokku ning otsus tehtud üle noatera. "Ka Ilves osutus valituks 50,4%-ga ja see näitab, et seaduses on auk ehk seal on võimalus kandidaadi läbikukutamiseks olemas. Siiamaani on kogu aeg vedanud ja nüüd üks kord ei vedanud."

Madise: valijamees ei tohi tunda survet avaldada oma hääletussedel

Madise: valijamees ei tohi tunda survet avaldada oma hääletussedel

Õiguskantsler Ülle Madise rõhutas presidendivalimiste eel, et valimiskogu liige peab saama hääletada oma südametunnistuse järgi ja ta ei tohi tunda survet avaldada oma hääletussedel. Presidendivalimised on Põhiseaduse kohaselt salajased. Igaüks peab saama hääletada oma südametunnistuse järgi.

Janek Mäggi presidendivalimistest: olge valmis üllatuseks!

Janek Mäggi presidendivalimistest: olge valmis üllatuseks!

"Meie oleme läbi sõitnud peaaegu kõik Eesti maakonnad. See, mida peegeldab meedia, ja see, mis tegelikult toimub valijameeste mõtetes, need lahknevad märkimisväärselt," ütles meediaekspert ja Siim Kallase presidendikampaania nõustaja Janek Mäggi, kelle sõnul võivad viie kandidaadi vahel jaguneda hääled üsna võrdselt, seega on kõigil võimalik teise vooru pääseda.

Halduskohus jättis Tarandi kaebuse kõrvale

Halduskohus jättis Tarandi kaebuse kõrvale

Indrek Tarandi arvates ei toimunud presidendivalimiste voorud riigikogus salajaselt ning seega peaksid Mailis Reps ja Siim Kallas koguma kandideerimiseks valimiskogu liikmete toetushääli nagu teised kandidaadid.

Mart Helmel on 21 häält koos

Mart Helmel on 21 häält koos

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) presidendikandidaat Mart Helme esitab vabariigi valimiskomisjonile(VVK) 21 valimiskogu liikme toetusallkirja. "Valijamehed on öelnud, et minu toetamine, et see murraks Eestit tabanud stagnatsiooni."

JAKKO VÄLI: presidendivalimise trall meenutab kehva näidendit

JAKKO VÄLI: presidendivalimise trall meenutab kehva näidendit (5)

"Isesisev välispoliitika Eestil puudub ning ka siseriiklikult seab meie poliitladvik juba aastaid prioriteetideks need punktid, mis mõnest saatkonnast ette antakse," leiab kolumnist Jakko Väli oma arvamusloos. "Reformierakonna diktatuur saab varsti otsa ning Eesti murrab ennast Ansipi tekitatud ja Ilvese mahitatud stagnatsioonist välja."

Savisaart Kaljuranna kandideerimine ei üllata: Reformi lõhe süvenes

Savisaart Kaljuranna kandideerimine ei üllata: Reformi lõhe süvenes

"Marina Kaljurand on poliitikas väga algaja ja teda on suhteliselt lihtne ära rääkida. Meie kandidaadile Mailis Repsile annab see hoogu juurde, sest kahe reformierakondlase kandideerimine on neile kõike muud kui hea," lausus Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, kellele välisminister Marina Kaljuranna kandideerimine presidendiks ei tulnud üllatusena. Vabaerakond aga ootab, et Kaljurand mõistaks hukka Reformierakonna "baasrumalused" nagu kobarseadus ja võimuerakondade domineerimine riigiettevõtete nõukogudes.

FOTOD! Riigikogu ei valinud presidenti, Reps: võitsid valijamehed

FOTOD! Riigikogu ei valinud presidenti, Reps: võitsid valijamehed

"Valijameeste kogu liikmetel ei lähe kindlasti meelest, et Kallas, Rõivas ja Reformierakond võitlesid väga veriselt selle nimel, et presidendivalimised ei läheks valimiskokku ja kohalike omavalitsuste juhid ei saaks nendel valimistel kaasa rääkida," ütles Reps, "meie võitlesime algusest peale aga just selle nimel, et valimised jõuaksid valijameeste kogussse ja meie võitsime. Seda ei unustata." Siim Kallas sai 42 häält, Mailis Reps 26 ning oma valiku jättis langetamata 30 rahvasaadikut.

FOTOD! Kolmandasse vooru pääsesid Kallas ja Reps

FOTOD! Kolmandasse vooru pääsesid Kallas ja Reps

Riigikogus pääsesid teisipäeval presidendivalimiste kolmandasse vooru Siim Kallas ja Mailis Reps. Kallas kogus 45 häält ja Reps 32 saadiku toetuse. Allar Jõksi häältesaak oli 21 ja kuna kolmandasse vooru pääsevad kaks edukaimat kandidaati, siis Jõks sinna ei saanud.

Artur Talvik Nestori tulemusest: tagatubade pingutused ei too tulemust!

Artur Talvik Nestori tulemusest: tagatubade pingutused ei too tulemust! (1)

"Reformierakonna ja sotside kokkuleppe nägi ette, et Eiki Nestor saab esimeses voorus 45 häält ja Siim Kallas teises voorus sama palju. Nestor sai aga vaid 40 häält. Hääletamistulemus tõestas, et ühiskonnas valitsevaid hoiakuid eiranud poliitdiilid on vähetulemuslikud ja võltsid, seda vaatamata tagatubade pingutustele," lausus Artur Talvik.

FOTOD! Samm valimiskogule lähemale: Riigikogu esimeses voorus presidenti ära ei valinud

FOTOD! Samm valimiskogule lähemale: Riigikogu esimeses voorus presidenti ära ei valinud

Tänasel presidendivalimiste esimeses voorus Riigikogus sai kinnitust  nende vaatlejate ennustus, et Riigikogus meile uut presidenti ei valita ja valimised liiguvad suure tõenäosusega valimiskogu poole. Mitte ükski täna riigikogule esitatud kandidaatidest, ei IRLi toetatud Allar Jõks, sotside Eiki Nestor ega keskerakondlane Mailis Reps ei pälvinud Riigikogu 68 saadiku toetust: Jõksi toetas 25, Nestorit 40 ja Repsi 26 saadikut. Täitmata sedeleid oli kaheksa.

REPS: Konkurendid püüavad Keskerakonna ühtsust enne valimisi lõhkuda

REPS: Konkurendid püüavad Keskerakonna ühtsust enne valimisi lõhkuda

Mailis Reps kinnitab, et ei soovi saada Keskerakonna esimeheks, vaid Eesti presidendiks. "Eesti Päevalehes avaldatud uudis püüab lihtsalt vett segada ning Keskerakonna ühtsust enne presidendivalimisi lõhkuda. Savisaare nime ümber mängimine ja intriigide ülespuhumine näitab, et tal on endiselt Eesti poliitikas suur mõju ning ma olen rõõmus, et ta on otsustanud mind toetada."

Vahur Kersna: president peab olema eeskuju, ideaal

Vahur Kersna: president peab olema eeskuju, ideaal

"Meie sümbolil ei ole õigust olla ülbe, sarkastiline, väiklane, ebasiiras. Meile ei meeldi, kui ta kaamerate ees nätsu närib või lahmib veinist lehkavaid postitusi. Kui ta positsioneerib end lastepornokirjaniku, naisepeksja või loojuvate silmadega räppari kõrval. Me usume, et väärime enamat," leiab teleajakirjanik Vahur Kersna.

Mailis Reps: meil pole eesmärki, kuhu majandust arendada

Mailis Reps: meil pole eesmärki, kuhu majandust arendada

"Kuni me oleme kinni selles, et me ei tohi võtta laenu ega anda välja võlakirju, siis seni ei muutu midagi," rääkis Mailis Reps Delfi presidendidebatil. Samuti teeb talle muret küsimus, miks on Eestis nii palju kodakondsuseta inimesi, ka neid, kes on Eestis sündinud. Allar Jõks aga leiab, et Ida-Virumaale on vaja saada rohkem majandustegevust, et sealsed haritud inimesed ei lahkuks.

SUUR PRESIDENDIDEBATT! Millist presidenti vajab Eesti?

SUUR PRESIDENDIDEBATT! Millist presidenti vajab Eesti?

"President peab linna kõrval nägema maad, rikaste kõrval vaeseid, kaasama venelasi," leidis Mailis Reps. "Presidendi roll on konsensuse ehitamine ühiskonnas," ütles Siim Kallas. "Otsevalimise puhul jäävad ära vastikud tagatoa arutelud, pealegi on rahvas otsevalimisest huvitatud," lausus Allar Jõks. "Meil on kaks suurt probleemi - demograafia ja julgeoleks," ütles Mart Helme. "Tahaks inimeste hirmud maha võtta," lausus Eiki Nestor.

Edgar Savisaar: tugevad kandidaadid on Kallas ja Helme, Reps on parim

Edgar Savisaar: tugevad kandidaadid on Kallas ja Helme, Reps on parim (1)

Üldiselt on seekordne presidendivalimiste kampaania Savisaare hinnangul siini olnud suhteliselt igav. "See mäng on küllaltki läbinähtav. Kuskil kogutakse kokku 20 inimest, peetakse neile kõmisev kõne ja räägitakse, et mul on jälle 20 toetajat juures. Järgmisel päeval ütlevad need 20 inimest järgmisele kandidaadile, et nad toetavad teda ka," kirjeldas Savisaar praegust olukorda.

Reps: Reformierakond tahab presidendivalimised viia valijameeste ette

Reps: Reformierakond tahab presidendivalimised viia valijameeste ette

Keskerakonna presidendikandidaat Mailis Reps leiab, et Reformierakond on otsustanud viia presidendivalimised valijameeste kogusse ning jätkab oma mitme kandidaadi mänguga poliitilist ummikseisu. "Presidendi institutsioon on rahva jaoks väärikas ja tähtis, ning see eeldab erakondadelt otsusekindlat ja läbipaistvat lähenemist. Paraku on Reformierakonna puhul asi sellest kaugel."

Abilinnapead: Eesti vajab südamlikku ja tegusat presidenti

Abilinnapead: Eesti vajab südamlikku ja tegusat presidenti (2)

"President peab hoolima kõigi Eesti elanike muredest ja rõõmudest nii suuremates linnades kui ka väiksemates asulates. Eesti president peab vajadusel olema ka jõuline ning seisma meie inimeste huvide eest sisepoliitikas ja välismaal," teatasid ühisavalduses Tallinna abilinnapead, kelle hinnangul oleks Mailis Reps väärikas president ning tema presidendiks saamine tasakaalustada naiste ja meeste osakaalu juhtivatel kohtadel.

JAAN MÄNNIK: IRLi tuleb moderniseerida ja sotsiaalsemaks muuta

JAAN MÄNNIK: IRLi tuleb moderniseerida ja sotsiaalsemaks muuta

"Kurb on vaadata seda tohutut kaotust ja reitingute langust, mille juures aga keegi ei taha vastutust kanda," rääkis Rootsi taustaga tippjuht Jaan Männik, kes otsustas kandideerida IRLi esimeheks. "Erakonda tuleb koostöös IRLi liikmetega moderniseerida ja ma ei toeta seda, mis IRL täna on."

Sotsioloog Juhan Kivirähk: valitsusel puudub visioon

Sotsioloog Juhan Kivirähk: valitsusel puudub visioon

Sotsioloog Juhan Kivirähki sõnul arvavad valimised võitnud poliitikud, et neile koondub automaatselt kogu riiklik tarkus, millega hakatakse otsuseid tegema. Kivirähk usub, et läbirääkimiste laua taga tuleb leida parimad jätkusuutlikud lahendused. "Mitte öelda, et valija on loll ja kade ning et meil on mandaat ja teeme, mida tahame."

Ossinovski: muutuste asemel tajume reformierakondlikku stagnatsiooni

Ossinovski: muutuste asemel tajume reformierakondlikku stagnatsiooni (3)

"Me kõik tajume reformierakondliku valitsemise tagajärjel tekkinud stagnatsiooni ja poliitilise julguse kadumist, vajalike otsuste edasilükkamist ebapopulaarsuse kartuses või klikihuvi vastuseisu tõttu," märkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhiks kandideerida otsustanud endine haridus- ja teadusminister, praegune riigikogu liige Jevgeni Ossinovski parteikaaslastele saadetud avalikus kirjas.

IRL Noored nõuavad Jürgen Ligilt vabandamist

IRL Noored nõuavad Jürgen Ligilt vabandamist (1)

IRL Noored on seisukohal, et haridus- ja teadusminister Jürgen Ligil oleks kohane maksumaksjate ees vabandada seoses neljapäeval TV3 saates "Õhtu" väljaöelduga, justkui kütuseaktsiisi vastu protestijad peaksid häbenema. "Räägin mitte jõukatest, nagi Ligi eile ütles, vaid tavalistest Eesti inimestest. Ligi eilne väljaütlemine on neile solvav," sõnas Hanni.

Eesmaa, Simson ja Toobal õnnitlesid Sipilät valimisvõidu puhul

Eesmaa, Simson ja Toobal õnnitlesid Sipilät valimisvõidu puhul

"Meil on väga hea meel, et Keskusta valimised võitis. Erakonna tulevikku vaatav programm ja tugev valimiskampaania pälvisid Soome rahva usalduse ning andsid Keskustale suurepärase tulemuse," ütles Keskerakonna aseesimees Enn Eesmaa. "Õnnitlesime oma Soome partnereid ning soovisime neile palju jõudu valitsuse moodustamisel."

Rannamäe: minust on saanud Kadri Simsoni fänn!

Rannamäe: minust on saanud Kadri Simsoni fänn! (2)

ERR-i staažikas ajakirjanik Aarne Rannamäe oli analüütilises raadiossates "Rahva teenrid" positiivselt üllatunud Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni viimstest esinemistest ja nördinud kolmikliidu poliitikute pärast. "See kuidas Simson "Foorumis" käitus meeldis mulle väga."

Stalnuhhin: Reformi armastus narvakate vastu on kui kaktus

Stalnuhhin: Reformi armastus narvakate vastu on kui kaktus (2)

Keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin heitis riigikogu istungil Reformierakonnale ette, et viimane avas paar kuud enne riigikogu valimisi kontori Narvas Geneva kultuurikeskuses, kuid mõned nädalad pärast valimisi lõpetas üüri maksmise ja sulges kontori. "Reformierakonna armastus nende suhtes on nagu kaktus - see õitseb üks kord nelja aasta jooksul," ütles ta.

Sooäär: Helme takistas saadikuühenduse loomist

Sooäär: Helme takistas saadikuühenduse loomist (1)

"Riigikogus traditsioonilise perekonna kaitseks saadikuühendust asutada soovinud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikurühma juht Martin Helme lahkus koos dokumentidega asutamiskoosolekult, kui nägi, et ta ei pruugi selle ühenduse juhiks saada," Imre Sooäär suhtlusvõrgustikus. Lisatud Helme kommentaar!

Laadimine...Laadimine...