UURING: Keskerakonna toetus üha kasvab

Kohalike valimiste massiivse kampaania abil kasvas toetus Keskerakonnale 29 protsendini, mida on kahe protsendipunkti võrra enam kui septembris, samas kui Vabaerakond jääb 3-protsendise toetusega alla juba ka Rohelistele.

Pilt: Scanpix

UURING: Keskerakonna toetus üha kasvab (3)

Kohalike valimiste massiivse kampaania abil kasvas toetus Keskerakonnale 29 protsendini, mida on kahe protsendipunkti võrra enam kui septembris, samas kui Vabaerakond jääb 3-protsendise toetusega alla juba ka Rohelistele.

Kohalike valimiste massiivse kampaania abil kasvas toetus Keskerakonnale 29 protsendini, samas kui Vabaerakond jääb 3-protsendise toetusega alla juba ka Rohelistele, vahendas BNS ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilise küsitluse tulemusi.

Kui pühapäeval toimuksid riigikogu valimised, annaks Keskerakonnale hääle 29 protsenti valijatest, mida on kahe protsendipunkti võrra enam kui septembris. Reformierakonna toetus kuu varasemaga võrreldes ei muutunud ja neile annaks hääle 25 protsenti isikliku valimiseelistusega kodanikest.

Naiste toetus on keskmisest suurem Keskerakonnale – parteid toetab 33 protsenti naisi ja 25 protsenti mehi – Reformierakonnale, mida toetab 27 protsenti naisi ja 24 protsenti mehi, ning Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (SDE), mida toetab 12 protsenti naisi ja 8 protsenti mehi. EKRE-t seevastu toetab meestest 16 protsenti ja naistest 9 protsenti.

Keskerakonna toetus on endiselt kõige suurem 65–74-aastaste ja vanemate kui 75-aastaste vastajate seas – vastavalt 34 ja 39 protsendiga. 50–64-aastaste seas on Keskerakonna toetus võrdne Reformierakonnaga, püsides 26–27 protsendi juures. 35–49-aastaste vanusegrupis on aga liider Reformierakond 26 protsendiga, samas kui Keskerakonda toetab neist 22 protsenti. Alla 25-aastastest toetab Keskerakonda 27 ja Reformierakonda 23 protsenti. 25–34-aastastest toetab Keskerakonda 30 ja Reformierakonda 22 protsenti.

Ka EKRE ja IRL-i reiting on sisuliselt sama suur kui septembris – oktoobris oli EKRE toetus 13 ja IRL-il 7 protsenti. Sotsiaaldemokraatide kaheprotsendine langus ja 10-protsendine kogutoetus jääb veamarginaali piiridesse. Kui aga võtta arvesse sotside toetuse kahanemist Tallinna küsitluses, võib oletada, et põhimõtteline vastasseis EKRE-ga pole neile reitingutes kasu toonud, kirjutab ERR.

Taas on valimiskünnisele lähenenud Eestimaa Rohelised, keda toetab 4 protsenti valijatest. Tähelepanuväärne on aga see, et kohalike omavalitsuste volikogude valimiste kampaanias mitteosalev Vabaerakond jääb oma kolme protsendi suuruse toetusega nüüd alla nii valimiskünnisest kui ka rohelistest.

Võrreldes valitsuskoalitsiooni ja riigikogu opositsioonierakondade summaarset toetust, on ülekaal endiselt valitsuserakondade poolel – neid toetab kokku 46 protsenti, opositsiooni jäävaid Reformierakonda, EKRE-t ja Vabaerakonda 41 protsenti valijaist.

Turu-uuringute AS küsitles 26. septembrist kuni 10. oktoobrini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1001 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kel olid poliitilised eelistused olemas. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Erakondlikku eelistust mitte väljendanud vastajate osakaal oli 37 protsenti. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga 3,1 protsenti.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...