Valima minnes võta dokument kaasa ja jäta valijakaart koju

Et valimised oleks hääletajatele võimalikult mugavad, asuvad valimisjaoskonnad kaubanduskeskustes, koolides, kultuurikeskustes jm käidavamates kohtades.

Pilt: Scanpix

Valima minnes võta dokument kaasa ja jäta valijakaart koju

Oliver Õunmaa

Et valimised oleks hääletajatele võimalikult mugavad, asuvad valimisjaoskonnad kaubanduskeskustes, koolides, kultuurikeskustes jm käidavamates kohtades.

Valimisteks valmistumine algab valijatele ilmselt siis, kui nad saavad kätte oma valijakaardi. Sellel on oluline info inimese kui valija ja tema valimisjaoskonna kohta. "Valijakaardi peavad kas kodusele aadressile või meilile saama kõik, kel on õigus hääletada," ütles linnasekretär ja Tallinna valimiskomisjoni esimees Toomas Sepp. "Kui inimene on endale eelmisel korral juba valijakaardi meilile tellinud, siis seda uuesti tegema ei pea. Kui paberil valijakaarti pole postkasti tulnud, tasub vaadata oma eesti.ee-ga seotud meili."

Seekord saavad esimest korda hääletada ka 16-17-aastased noored, kes suure tõenäosusega teevad oma valiku internetis. "Alaealiste valimisõigus on tänavuste valimiste suurim eripära," mainis Sepp. "Kuigi noortel seisab ees esmakordne hääletamine, peaksid nad seda ikka ise tegema. Vabariigi valimiskomisjoni kodulehel valimised.ee on olemas video, kuidas näiteks e-hääletamine käib."

Inimesi ajab valimistel Sepa sõnul kõige rohkem segadusse küsimus, kus saab hääletada. Link valimisjaoskondade nimekirjale asub ka Tallinna valimiste infolehel. "Lisaks soovitan vaadata ka valimisjaoskondade kaarti, kus oma valimisjaoskond on nähtav," rääkis Sepp.

Kodust eemal viibides ja teises kohas eelhääletama minnes tuleb valida ikka oma kodupaiga kandidaatide vahel. "Inimene saab hääletada vaid oma ringkonna kandidaadi poolt, ükskõik, kus ta siis valima läheb," lausus Sepp.

Info valimiste kohta Tallinnas asub http://www.tallinn.ee/est/valimised/ või valimiste kohta üldiselt https://www.valimised.ee/et

 

Kus, millal ja milleks võib eelhääletada?

• Kui inimene ei saa valimispäeval oma jaoskonnas hääletada, võib ta osaleda eelvalimistel. Ka eelhääletusel teises kohas valides saab valida siiski vaid oma kodukoha kandidaatide seast.

• 5.-8. oktoobrini kella 12-20 saab eelhääletada valimisjaoskonnas nr 7, mis asub Rocca al Mare kaubanduskeskuses (Paldiski mnt 102); nr 14 Solarise keskuses (Estonia pst 9); nr 20, Kristiine keskuses (Endla 45); nr 32 Smuuli Maxima XX (Smuuli tee 9); nr 38 Lasnamäe Centrumis (Mustakivi tee 13); nr 44 Linnamäe Maximas XXX (Linnamäe tee 57); nr 52 Magistrali keskuses (Sõpruse pst 201); nr 59 Järve keskuses (Pärnu mnt 238); nr 79 (Tuulemaa 20).

• 9.-11. oktoobrini kella 12-20 on eelhääletamiseks avatud kõik jaoskonnad. 19 jaoskonda ootab sel ajal kõiki valijaid sõltumata nende elukohast. Peamiselt asuvad sellised jaoskonnad kaubanduskeskustes üle linna. Valimisjaoskonnas hääletades tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.

• e-hääletamine algab 5. oktoobril kell 9 ja lõpeb 11. oktoobril kell 18.

 

Valimispäeval saab hääletada oma jaoskonnas või kodus

• Valimispäeval saab kella 9-20 hääletada oma valimisjaoskonnas või erijuhtudel kodus. Kokku on avatud 87 valimisjaoskonda, oma jaoskonna aadressi saab vaadata valijakaardilt. Valimisjaoskonnas hääletades tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.

• Oma kodukoha valimisjaoskonna asupaiga leiab nimekirjana https://oigusaktid.tallinn.ee/?id=3001&aktid=129892&fd=1&leht=1&q_sort=elex_akt.akt_vkp või kaardilt, mis asub https://valimised.rahvastikuregister.ee/

• Kui inimene ei saa tervise, eakuse vm mõjuva põhjuse tõttu jaoskonnas hääletada, võib oma linnaosavalitsusele või jaoskonnakomisjonile saata kuni valimispäeval kella 14-ni kirjaliku taotluse hääletamiseks kodus, haiglas, hooldekodus vm, kus inimene pidevalt viibib. Taotluse võib saata oma jaoskonna komisjonile posti või e-posti teel. Kodus hääletamise taotlusel peab olema märgitud valija nimi, isikukood, aadress, telefoninumber ja kodus hääletamise põhjus.

• Kodus hääletamist võib taotleda ka telefonitsi, helistades valimispäeval kella 9-14 oma jaoskonna komisjoni.

 

Paljud valimisjaoskonnad asuvad uues paigas

• Kesklinnas kaob Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametis (Narva mnt 11d) paiknenud jaoskond, selle jaoskonna valijad jagunevad Tallinna ülikoolis (Narva mnt 25) ja 21. Koolis (Raua 5) paiknevate jaoskondade vahel.

• Paekaare gümnaasiumis (Punane 17) asunud jaoskond asub nüüd hoopis Lasnamäe gümnaasiumis (Pae 59). Linnamäe vene lütseumis (Linnamäe tee 10) asunud valimisjaoskond viiakse üle Linnamäe Maximasse (Linnamäe tee 57).

• 32. keskkoolis (Kiili 10) asunud jaoskond viiakse üle Mustamäe keskusesse (Tammsaare tee 104a). Mustamäe polikliinikus paiknenud jaoskond viiakse linnavolikogu valimisteks Mustamäe gümnaasiumisse (Keskuse 18) ning Akadeemia tee 34 munitsipaalmajas asunud jaoskonna valijad jagatakse tehnikaülikoolis (Ehitajate tee 5) ja Mustamäe gümnaasiumis (Keskuse 18) asuvate jaoskondade vahel.

• Pääsküla gümnaasiumis (Vikerkaare 10) asunud jaoskond asub nüüd Nõmme ujulas Vabaduse pst 156.

• Pirita vaba aja keskuses (Merivälja tee 3) asunud jaoskonna valijad saavad hääletada linnaosavalitsuses (Kloostri tee 6) ning endises linnaosavalitsuse hoones (Merivälja tee 24) hääletanud valijad saavad seda teha Padriku lasteaias (Padriku tee 10).

• Stroomi keskuses (Tuulemaa 20) asuvale jaoskonnale liidetakse Ehte humanitaargümnaasiumi Ranniku hoones (Kari 13) asunud jaoskonna valijad. Endise Tallinna transpordikooli (Tehnika 18) remondi tõttu viiakse sealne jaoskond ajutiselt üle tee Ülle kauplusesse (Tehnika 15).

 

Kus saab valida, kui aadressiks on märgitud vaid linnaosa?

Kui rahvastikuregistris on aadressiks märgitud vaid linnaosa, saab hääletada ainult valimispäeval oma linnaosa ühes jaoskonnas.

Haaberstis on selline jaoskond nr 6, mis asub linnaosavalitsuses (Ehitajate tee 109a); kesklinnas nr 16 linnavalitsuse hoones (Vabaduse väljak 7); Kristiines nr 21 Kristiine keskuses (Endla 45); Lasnamäel nr 30 linnaosavalitsuses (Pallasti 54); Mustamäel nr 54 Magistrali keskuses (Sõpruse pst 201); Nõmmel nr 62 Nõmme kultuurikeskuses (Turu plats 2); Pirital nr 75 Pirita vaba aja keskuses (Merivälja tee 3) ja Põhja-Tallinnas nr 85 linnosavalitsuses (Niine 2).

 

Valijakaart pidi olema käes 30. septembriks

• Valijale peab olema hiljemalt 15 päeva enne valimisi saadetud postkasti või e-posti aadressile valijakaart. Valijakaart tuleb e-meilile, kui inimese @eesti.ee aadress on suunatud tema e-posti aadressile.

• Valijakaart on mõeldud vaid teavitamiseks ja seda ei ole vaja valimisjaoskonda kaasa võtta. Valijakaardil on andmed hääletamise aja ja koha kohta ning jaoskonnakomisjoni telefoninumber. Valijakaardi kättesaamine kinnitab, et isik on kantud valijate nimekirja.

• Kui keegi ei ole 30. septembriks valijakaarti saanud või valijakaardile andmetes on vigu, tuleb pöörduda avaldusega oma linnaosa valitsusse selgituse saamiseks või vigade parandamiseks.

Laadimine...Laadimine...