Valimised kui erakondade laulupidu: kas kõik laulavad eri häälel või ühte viisi?

Tallinnas kohaliku omavalitsuse valimistel konkureerivate erakondade programmid on üksteisega mitmes küsimuses sarnased kui kaks tilka vett. Veelgi enam – lubadustena pakutakse välja ka töid, mis on juba ära tehtud või tegemisel.

Pilt: Scanpix

Valimised kui erakondade laulupidu: kas kõik laulavad eri häälel või ühte viisi?

Virkko Lepassalu

Tallinnas kohaliku omavalitsuse valimistel konkureerivate erakondade programmid on üksteisega mitmes küsimuses sarnased kui kaks tilka vett. Veelgi enam – lubadustena pakutakse välja ka töid, mis on juba ära tehtud või tegemisel.

Allolevas loos on ruumipuudusel käsitletud vaid suuremate poliitjõudude lubadusi ning mainitud põhilisemaid eluvaldkondi.

Lasteaedade tasuta toit – juba tehtud

Tänavu sügisest saavad kõik Tallinna lasteaialapsed tasuta toitu, kuus kuni 35 euro ulatuses. Seetõttu on veidi naljakas, et ka sotsid on lubanud oma valimisprogrammis ära teha sama asja. Kuid see on ka arusaadav, sest sotside ja Keskerakonna vaated ongi teatavasti väga lähedased.

Kõik erakonnad tahavad lasteaedu mugavamaks ja nüüdisaegsemaks muuta. Tallinnas on 121 lasteaeda. Viimase viie aasta jooksul on linn loonud 1586 uut lasteaiakohta ning andnud uute lasteaedade ehitamiseks ja vanade remondiks 15 miljonit eurot. Kokku on uuendatud ligi paarkümmend lasteaeda. Veel lubab Keskerakond ehitada Tallinnasse sada uut laste mänguväljakut ja teha korda olemasolevad. Samuti jätkata haridusasutustes, ka lasteaedades, tasuta koolitoidu pakkumist.

Reformierakond tahaks ka kaotada Tallinna lasteaedade kohatasu, kuid siin tõstatub näiteks küsimus – miks on selle erakonna juhitavas Tartus lasteaia kohatasu üks Eesti kõrgemaid ja miks nad seal sama ei luba?

Ka õpetajate palka lubavad ühes või teises sõnastuses tõsta pea kõik erakonnad.

Reformierakond lubab veel, et lasteaia- ja kooliõpetajate palgad peaksid olema võrdsed, mis on ka valitsuse tasandil niigi püstitatud eesmärk. Fakt on see, et Tallinnas ongi viimased kümme aastat lasteadnike ja kooliõpetajate palga alammäärad olnud võrdsed, erinevalt ülejäänud Eestist.

Kes hävitaks tasuta ühistranspordi?

Tasuta ühistranspordi kallale ei riski valimisplatvormis minna ükski partei. Varem on Reformierakond, nagu ka IRL, rääkinud linnale kuuluvate ettevõtete, sealhulgas Linnatranspordi AS-i erastamisest. Keskerakonna eesmärk pole aga mitte ainult tasuta ühistranspordi säilitamine, vaid see, et järk-järgult vahetada kõik liinibussid välja keskkonnasõbralike hübriid- või elektribusside vastu. Praegu sõidab iga viies linna buss elektri jõul ja Tallinn on 44 hübriidbussiga jõudnud kümne hübriidirohkema linna hulka. Sotsid lubavad rajada trammiliinid kesklinnast Järvele, Lasnamäele, Haaberstisse, Mustamäele ning reisisadama terminali. Sadamasse lubab trammiliini ka Keskerakond.

Reformierakond tahab samuti ehitada suure trammivõrgu, kuigi laias laastus võib kilomeetri uue trammitee hinnaks rehkendada miljon eurot, iga kilomeetri tagant vajamineva alajaama hinnaks tuleks samuti miljon.

Armastatud rattateed ja linnaaiandus

Juba tänavu kevadel käivitas Tallinn linnaaianduse projekti ja leidis kuulutuse kaudu linlased, kes tahavad käed mulda panna.

Mõned istutuskastidega ühisaiad kortermajade vahele on juba rajatud ning järgmisel aastal on plaanis kogukonna linnaaia rajamine, aiandushuvilistele pakutakse välja võimalikud aedade asukohad. Siia lisandub lihaveiste toomine Paljassaare hoiualale. Kui Keskerakond lubab enda algatatud linnaaedade projekti laiendada, siis sama lubadusega soovivad valijate südameid võita rohelised – kaardistada ja planeerida tänapäevaseks linnapõllumajanduseks sobivad alad.

Üsna sarnasel positsioonil asuvad mitmed erakonnad, näiteks Keskerakond, sotsid, Reformierakond, rääkimata rohelistest, ka rattarendi ja jalgrattateede osas. Tallinna praegune linnavõim hakkas jalgrattarenti pakkuma 20. oktoobrist 2016. Ka rohelised lubavad rattarendi laial rindel ette võtta, Reformierakond aga lubab jalgrattastrateegiat ja rattarenti kõigis asumites. Teised erakonnad keskenduvad rohkem jalgrattateede juurderajamisele. Selle võrgustiku laiendamist lubavad nii Keskerakond kui sotsid. "Rajame kõigi koolide ja lasteaedade ümbrusesse turvalised ülekäigukohad ning jalg- ja jalgrattateed," lubavad sotsid. Keskerakonna juhitud Tallinnal sai rattastrateegia just valmis.

Nii sotsid, Keskerakond kui ka rohelised lubavad ehitada juurde parkimismaju. Samas on linnas juba olemas Lasnamäe Raadiku parkimismaja ja 400-kohalise parkimismaja on praegune linnavõim lubanud ehitada Mustamäele.

Pargid lähevad kõigile korda

Tallinn on seni parke väga hoogsas tempos korda teinud. Tänavu suvel näiteks korrastati Kopli kalmistuparki. Uuendatud Tammsaare park on linna kingitus riigi 100. sünnipäevaks. Keskerakonna üheks lubaduseks on kõikide Põhja-Tallinna parkide kordategemine. Keskerakonnale sarnaselt armastavad parke teisedki erakonnad. Reformierakond tahab toetada Tallinnasse rahvusvahelise moodsa kunsti ja skulptuuride pargi rajamist. IRL tahab, et parkides oleks piisavalt tualette, prügikaste jms, samuti lubatakse igasse linnaosasse rulaparki. Nii nagu Tallinn Euroopa viie rohelisema pealinna sekka jõudnuna on võtnud rohealad kaitse alla ja Tallinnas elab ligi 90% linlastest 300 m kaugusel rohealadest, siis sama – elanikest vähemalt 300 m kaugusel paiknevate rohealade – eesmärgi on püstitatud oma programmis ka sotsid.

EKRE aga tahab luua Põhjamaade suurimat meelelahutusparki.

Kui praegu on valitsus otsustanud linnahalli toetada 40 miljoni euroga ning Keskerakonna linnavalitsus tööga juba alustanud, siis linnahalli rekonstrueerimist lubavad sotsidki. Loomulikult soovivad kõik erakonnad mereäärt linlastele rohkem avada või teha jalutamise Harku järve ääres mugavamaks. Reformierakond lubab terviserada ja kergliiklusteed Meriväljalt Kakumäeni.

Linnahall ja superhaigla tuksuvad kõigi südames

Töö Tallinna superhaigla loomiseks on linnas käinud juba aastaid, aga täpselt sama lubadusega tulevad välja ka sotsid ja reformierakondlased, kes samuti tahavad haiglavõrku korrastada. 300 mln eurot maksev raviasutus koondaks endasse praegused Ida- ja Lääne Tallinna keskhaigla, mis asuvad oma aja ära elanud hoonetes üle linna laiali.

Mitmesse linnaosasse, nagu Nõmmele, Haaberstisse ja Lasnamäele on laienenud munitsipaalperearstikeskus, mille teenindada on juba mitukümmend tuhat patsienti. Tallinna munitsipaalperearstikeskuse arstide vastuvõtule pääseb ka laupäeviti, samuti teevad nad koduvisiite. Sotsid lubavad, et toetavad munitsipaalperearstikeskuste laiendamist ja muutmist munitsipaaltervisekeskusteks.

Keskerakond lubab lisaks vähendada ravijärjekordi südamearstide juurde Tallinna haiglates, andes sinna raha juurde.

Kui Reformierakond lubab ühildada linna ja riigi tervishoiu IT süsteemid, siis kerkib taas küsimus – miks e-valimiste tuliseimad pooldajad riigis võimul olles tervishoius neid lubatud IT superlahendusi ei arendanud? Ühtne üleriigiline tervise IT-süsteem, kus patsiendid saaksid end registreerida, on ju vaja luua pigem üle kogu riigi, kuid see on valitsuse tasemel otsus. Seal Reformierakond praegu kaasa ei räägi.

Eakatele toetus ja huvitegevus

Tallinn hakkab ehitama eakate maja ning ka praegu on igas linnaosas olemas sotsiaalkeskused. Keskerakond lubab veel Eesti Vabariigi 100 aasta juubeliks tõsta eakate pensionilisa saja euroni. Samuti viia ellu puuetega inimestele suunatud Tallinna ligipääsetavuse programmi: see tähendab sobivaid kõnniteeääri, istepinke jne. Samuti arendatakse edasi Iru hooldekodu.

Reformierakond lubab luua põlvkondade majad igasse linnaossa, et elavdada põlvkondade läbikäimist. Nõmmel selline põlvkondade maja juba tegutseb.

Tallinnas juba praktiseeritavaid suundi on kopeerinud ka mõni muu erakond, näiteks rohelised räägivad samamoodi paremast ligipääsetavusest ehk näiteks madalatest äärekividest, bussidest jne, ning sotsid eakate pensionilisa tõstmisest saja euroni – täpselt nagu Keskerakond.

 

KURIOOSUMID: Öölinnapea, köisraudtee ja kahtlane lasketiir

Reformierakond plaanib panna ametisse öölinnapea, kes hoolitseb öise linnaelu mitmekülgsuse, turvalisuse, öötranspordi ja "muude pimeduse katte all toimuvate asjade eest".

Spetsialistid, kellega Pealinn konsulteeris, kehitasid õlgu: tegu oleks nagu ilmselge naljaga. Kuidas kavatseb öölinnapea linnas korda kindlustada, kas ta hakkaks koos politseiga patrullima, ja milliste õigusaktide alusel? Mis on salapärased "muud pimeduse katte all toimuvad asjad", on need prostitutsioon, kuritegevus vms?

Kui tavaliselt lubavad erakonnad spordirajatiste juurdeehitamist, siis IRL lubab, nagu neil tavaks, millegi kinnipanemist. Millega Tallinna Linnatranspordi AS-i lasketiir Raivo Aegi pahameele on pälvinud, jääb selgusetuks, sest tegu on litsentseeritud ja heas korras spordiasutusega, mida politsei käib nõuete järgimise osas pidevalt üle vaatamas. Seda ei kasuta pealegi ainult TLT laskespordihuvilised, vaid ka teised.

Sotsid tahavad aga köisraudteed all-linnast Toompeale.

Kurioosumite rubriiki kuulub ka IRL-i "isetäituv" lubadus teha valmis Haabersti ristmik, mida Tallinn juba niigi teostab. Töö on juba nii kaugel, et sõltumata sellest, kes on võimul, valmib see oktoobris 2018.

Laadimine...Laadimine...