FOTOD JA VIDEO AASTAVAHETUSPEOST! Kõlvart: Ootame uuelt aastalt ime saabumist, aga see on juba meie kõrval

"Kui me kanname endas viha ja vaenu, siis me ei saa olla vabad inimesed," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart äsja Vabaduse väljakul lõppenud aastavahetuse kontserdil, kus esinesid armastatud lauljad Liis Lemsalu ja Tanel Padar. 

Pilt: Mats Õun

FOTOD JA VIDEO AASTAVAHETUSPEOST! Kõlvart: Ootame uuelt aastalt ime saabumist, aga see on juba meie kõrval (7)

Toomas Raag

"Kui me kanname endas viha ja vaenu, siis me ei saa olla vabad inimesed," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart äsja Vabaduse väljakul lõppenud aastavahetuse kontserdil, kus esinesid armastatud lauljad Liis Lemsalu ja Tanel Padar. 

50images

Enne aastavahetuse saabumist lausus Kõlvart kontserti kuulama tulnud rahvale, et Tallinnas on keskajast saadik olnud vabaduse vaimu. "Linnaõhk teeb vabaks. Vabadus on selleks, et meid ühendada," lausus Kõlvart. "Lõppeval aastal oli kahjuks liiga palju sõnu ja tegusid, mis meid üksteisest lahutasid ja usaldust üksteise vastu murendasid." 

44images

Kõlvarti sõnul viib see meid vabadusest kaugemale. "Kui me kanname endas viha ja vaenu, siis me ei saa olla vabad inimesed, aga just vabad inimesed saavad ühineda suuremate eesmärkide nimel. Me kõik ootame uuelt aastal ime saabumist, aga ime on juba käes ja meie kõrval. Meie pere, sõbrad, lähedased, ja kõik inimesed, kelle jaoks on Tallinn kodulinn ja Eesti kodumaa."

Lõpetuseks soovis Kõlvart, et uuel aastal jagataks üksteisele südamesoojust. "Mida rohkem jagame, seda rohkem saame ka vastu. Toogu uus aasta rohkem üksteise mõistmist, üksmeelt ja vabadust!"

Peopaik turvaliseks

31. detsembri õhtul algas Tallinnas Vabaduse väljakul suurejooneline tasuta kontsert Liis Lemsalu ja Tanel Padariga, misjärel tuli uusaastatervituseks lavale vabariigi president, kõlas riigihümn ja keskööl sai kaasa elada tuleetendusele.

"Aastalõpupidu Vabaduse väljakul tähendab traditsiooniliselt suurejoonelist kontserti armastatud lauljatelt. Meil on väga hea meel, et presidendi aastalõpukõne otse rahva ees ja sellele järgnev hümni ühislaulmine on muutumas traditsiooniks," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Südaööl, kui aasta vahetus, said kõik vaadata traditsioonilist Tallinna ilutulestikku. Aastavahetuse taevavõlv värvus kirevaks pürotehnikafirma Pyrocom OÜ vaatemänguga. Pyrocomi müügijuht Anneli Uueküla lubas kõigi aegade ilusaimat vaatemängu.

"Harju mäelt üles lastavat ilutulestikku ei anna kuidagi võrrelda nendega, mida igaüks võib oma koduhoovis korraldada," selgitas Uueküla. "Meie professionaalne ilutulestik lastakse välja selleks mõeldud torudest, taeva poole lendavad tulekerad moodustavad lummavaid mustreid ja vahetavad värvi. Taevas on täis ilu ja üllatavaid efekte. Selle meistritöö paneb kokku oma ala virtuoos Sami Tammi, kes on neid saluute teinud mitmel poole maailmas juba 24 aastat."

Pidu ka Mustamäel

Mustamäe ja Nõmme elanikud ei pidanud uue aasta ühiseks vastuvõtmiseks tingimata kesklinna sõitma. Juba mitmendat aastat korraldas Mustamäe linnaosa valitsus Mustamäe kaubanduskeskuse ees Tammsaare tee 104a suure aastavahetuse tralli. Tänavu oli kavas kutsuda kohale üllatusesineja – kes just, selgub alles kohapeal. Muusika hakkab mängima pool tundi enne aastavahetust ja keskööl tuleb ka korralik ilutulestik.

"Mustamäe Linnaosa Valitsuse ja Mustamäe Keskuse ühiselt korraldatud aastavahetuspidu on saanud juba traditsiooni näo," ütles linnaosa vanem Lauri Laats, kes astub aastavahetuspeol ka ise lavale ja tervitab mustamäelasi kõnega, "tänavune aastalõputrall on neljas. Ja peab ütlema, et vaatamata erinevatele ilmaoludele, millega aastavahetused on meid seni kostitanud, on need peod olnud uskumatult populaarsed, rahvast tuleb kokku palju ja lusti on laialt."

Laats ütles enne aastavahetust, et ka tänavu ootavad peokülalisi säravad kingitused, soe jook Rimilt, muusikaline meelelahutus mitmete üllatusesinejatega, saab kuulda ja näha Eesti Vabariigi Presidendi kõne otseülekannet ning uus, 2020. aasta saabub Mustamäele uhke ilutulestiku mürtsudes.

President tõstis esile Eesti kooliõpilaste kõrget taset

President Kersti Kaljulaid tõstis oma aastalõpu kõnes esile Eesti kooliõpilaste kõrget taset, mille kinnituseks olid suurepärased tulemused PISA testis. 

"Ajast aega on seda Eestimaal halvaks tooniks peetud, kui muna end kanast targemaks peab. Aga midagi pole teha – aasta lõpuks tõestasid munad ühe rahvusvaheliselt lugupeetud mõõdikuga, mille nimetus teatud vildakat torni nimetab, et nad targad ja järjest targemad ongi. Peaaegu maailma kõige targemad ja seda sugugi mitte ülekantud tähenduses," rääkis Kaljulaid. 

"Need meie noored, kes on sündinud 21. sajandi Eestis, kasvanud rahvusvahelises keskkonnas – sest iga tänane väike inimene üleilmastub niipea, kui ta saab oma esimese internetikogemuse – ja kes vahetavad mõtteid eakaaslastega kogu maailmas, on lugupidamist väärivalt targad, julged ja söakad," rõhutas riigipea. 

Tema sõnu on Eesti noortel oskus olla maailmakodanikud, kes suudavad samas olla enesekindlalt eestlased, ning oskus olla rahvusvaheline ja samal ajal laulupeoline. 

"Aga ju vist on ajaloo kiire ja järjest kiirem kulg meid sinna viimaski, et ainult noored, kellel loomuomaselt on oskus – ja ka julgus – tulevikku usaldada, oodata ja mitte peljata, selles kiires tempos ennast mugavalt tunnevad," ütles Kaljulaid. "Pean tunnistama, et ei ma ise ega mu põlvkonnakaaslased ehk sama optimistlikud ei ole. Ja eks ole seegi ühiskonna tasakaalu jaoks tarvilik. Alalhoidlikkuse ja  tormakuse dialoogist saab sündida parim tulevik, kus kõigile on ruumi."

Presidendi sõnul pole muidugi vanad ja noored ainus võimalik viis ühiskonda kaheks jagada. "Oleme harjunud jagama ja sel baasil pigem vastanduma. Aga sel vastandite kirjeldamisel on ühiskonna jaoks olemas tõeline sisuline väärtus. Väärtus sünnib siis, kui oskame näha vastandeid niipidi, et need teineteist alati täiendavad. Kuulumine ühte või teise gruppi ei tee meist vastalisi. Erinevad huvid, erinev suhtumine olevikku või tulevikku on alati väärtus. Rahulik dialoog võib kesta kümnendeid, enne kui annab tulemuse – näiteks vene laste suure tungi eestikeelsetesse koolidesse Ida-Virumaal on elav tõestus sellest," rääkis Kaljulaid. 

Tema sõnul on rahulik dialoog tehnoloogiausku ja pigem rahvusvahelist väärtustava seltskonna ja traditsioonide hoidmisse enam panustava seltskonna vahel andnud praeguse Eesti. "Ühtede perspektiiv on teha meid järjest jõukamaks, teistel on oskus anda ja hoida meile alles  seda, mis teeb meid õnnelikuks – rohelist ja maitsvat ja kindakirjalist Eestit. Kumbki pool ei kujutaks Eestit ette teiseta," rääkis president. 

Tema sõnul tagab isegi kirglik arutelu Eesti metsastselle, et päriselt otsustades püsitakse pikas vaates tõenäoliselt kenasti keskteel – kumbki arvamus ei lase sõita kummastki servast päriselt kraavi. "Või vaidlused selle üle, kas tuulest saaks kujuneda Eesti uus põlevkivi. Või nuputamine, kuidas järjest kasvavate palkade tingimustes täita vabad töökohad, et majandus edasi kasvaks," rääkis president. 

"Selline ongi tegelikult see hea Eesti elu. Rahuajal, majanduslikult edenevad riigis, kus on ruumi mõelda nooruslikult idealistlikult ja vanaldasa tasakaalukalt, on tulevik alati nende lähenemiste summa. Küllap annab ajalugu meile ka järgmisel aastal ruumi riigina ja rahvana kasvada, kui oskame vastandites ja erisustes näha väärtust, olgu see kodus või kaugemal," lõpetas Kaljulaid. 

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...