FOTOD JA VIDEO! AVANEMINE MERELE! Kopli liinide rannapromenaadi ehivad mänguväljakud ja tegevustaskud

Täna avas Tallinna linn oma koostööpartneritega aadressil Sepa 35 Kopli liinide rannapromenaadi esimese etapi, mille ääres valminud mänguväljakuil juba lapsedki kiikumas.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! AVANEMINE MERELE! Kopli liinide rannapromenaadi ehivad mänguväljakud ja tegevustaskud

Kai Maran / Video: Dmitri Povilaitis

"Nagu näha, on lapsed jalgupidi vees või mängivad mänguväljakul – kõik on nii nagu peab! " rõõmustas Kopli liinide vastvalminud suure maja elanik Robert Treier. "Avame linna merele üha rohkem ja loome erilist linnaruumi, et igal pool oleks kõigil mõnus elada," rääkis linnapea Mihhail Kõlvart.

Täna avas Tallinna linn oma koostööpartneritega aadressil Sepa 35 Kopli liinide rannapromenaadi esimese etapi, mille ääres valminud mänguväljakuil juba lapsedki kiikumas.

42images

"Avame linna merele üha rohkem ja loome erilist linnaruumi, et igal pool oleks kõigil mõnus elada," rääkis linnapea Mihhail Kõlvart. "Et Tallinnas ei oleks varsti enam ühtegi sellist kohta, kus poleks õige jalutada ja kus ei tahaks jalutada."

Kopli liinide uue tervikliku elukeskkonna rajamisega alustati 2018. aastal - praeguseks on valminud kümme erineva suuruse ja arhitektuuriga maja, rajatud on uued sisehoovid ja taastatud ajaloolised munakivisillutisega teed.

"Aasta oli 2015, kui me läbirääkimisi pidama hakkasime," meenutas abilinnapea Eha Võrk.  "Meie õnneks leidus kaks osalejat ja meie suureks õnneks üks neist alt ära ei hüpanud, vaid tuli julgelt projektiga kaasa."

Rannapromenaad on rajatud linna maale, sealset inventari ja kogu ala hakkab tulevikus hooldama ja korras hoidma Põhja-Tallinna linnaosavalitsus.

"Kui palju eelnevaid töid on vaja selleks, et ükskord linti lõigata! " tõdes linnaosavanem Peeter Järvelaid. "Soovime Põhja-Tallinnasse rohelist, toredat ja innovaatilist keskkonda. Siin on näide sellest, milline see võiks olla."

Rannapromenaadi ala, kust ei puudu ka kibuvitsad, kivid ja kajakad, lisaks luigedki, on kujundanud maastikuarhitekt Kaie Kuldkepp.

"Jutt käib mitte ainult Kopli liinide või Põhja-Tallinna promenaadist, vaid see on ka osa kogu Tallinna suurest promenaadist, " ütles Järvelaid. "Mis annab võimaluse linlastele, eelkõige lastele igal pool mere äärde tulla."

Kopli liinide vastvalminud suure maja elanik Robert Treieri sõnul on paik tema väikelapsega perele ideaalne. 

Looduslikkus ja linnamugavused on ühendatud

"Nagu näha, on lapsed jalgupidi vees või mängivad mänguväljakul – kõik on nii nagu peab! " rõõmustas Treier. "Eriti veel, kui promenaadi lõppu tuleb laiendatud liivaribaga ala, kus päevitada ja liivas end mõnusalt tunda. Looduslikkus ja linnamugavused on ühendatud. Saab sõita rannani, merd nautida ja vettegi astuda. Kõige lähim pood on 12 minutilise jalutuskäigu kaugusel. Mõned kuud tagasi avati Maxima, kaugel pole Rimi ja Sõle tänava selverid. Siin elades on näha, et väga palju sõidab ringi ka kullerbusse."

"Olen vanaisa ja vaatan alati selle pilguga, kuidas lastelastele tundub. Siin on just see, mida laps vajab!" ütles Järvelaid. "Lapsed suure hooga kiiguvad ja vaid kaks sammu ning vanaisa-vanaema isa-ema pilgu all saab varbadki märjaks teha.  Mis saab olla lapsepõlves ilusam! Ja teine asi – laps pöörab ümber ja näeb koduaknaid! Siin on tõesti nagu väike oaas. On hea, et linn pole püüdnud ranna äärde veel üht maja planeerida, vaid koht on avatud lastele. Mida looduslikum ja loodust säilitavam, seda parem!"

Fund Ehitus juhatuse liige Toomas Lipre sõnul on juba ehitamisel ka rannapromenaadi teine etapp ja puhkevõimalused laienevad veelgi.

"Tänaseks on valminud üle 150 korteri ja Kopli liinide uued elanikud on saanud teretulnud puhkeala, " ütles Lipre. "Teises etapis tekivad võimalused ka tõsisemaks sportimiseks. Treeninguteks valmib ronimis- ja võimlemisala, korv- ja võrkpalliplatsid. Samuti piknikuala ja piirkondlik suplusala." 

Kõlvart: tulevikus võiks mereäärt pidi jalutada Piritalt Koplisse

"Kümne aasta pärast on siis tore valmisehitatud elurajoon," ütles Võrk. "Kui praegu on ülemine mereäärne kolonii pooleli, siis tulevikus on kõik need majad elu täis. Siis on siin ka lasteaed. Kui naiste ühiselamumaja on ajahambas hävinud , siis meeste oma tänaseni püsti. Sinna peaks tulema lastehoiu asutus. Üleval saab olema ka väike kaubanduskeksus. Ja ma väga loodan, et kümne a aasta pärast on ka Kopli tänava vana 1938. a ehitatud kultuurimajas uus elu. Kui Kopli poolsaar on taasavastatud ja korda tehtud, kus turvaline elada kõigil,  soovivad ka tänased kõurikuid selles looduslähedases kandis oma elu jätkata. "

Kõlvarti sõnul võiks tulevikus mereäärt pidi jalutada Piritalt Koplisse. 

"Tallinn on ilus merelinn , aga meil on vaja veel palju ära teha selleks, et seda oleks rohkem tunda, " ütles Kõlvart.  "Ees ootab suur töö – planeerimine, kokkulepped erasektoriga, investeeringud ja ehitus – see kõik võtab aega. Eesmärk on olemas ja ma näen, et oleme suutelised seda saavutama. "

Võrgu sõnul on piirkondade eduka arengu võti koostöö.

"Siin on pandud kokku ideed, teostajad ja õnnestunud kompromissid - linna ja erasektori tugev koostöö. Lahendati parkimisprobleem ja arendaja oli valmis võtma ka selle kulu, et ehitas promenaadi mitte ainult valitud seltskonna vaid kõigi linlaste jaoks. Linna eri ametid ja arendaja – kõik on teinud head koostööd. Head ideed on viidud ellu!"

2013. aastal otsustas Tallinna Linnavolikogu müüa avalikul pakkumisel ühtse müügiobjektina Tallinna linna omandis olevad 82 Kopli liinide kinnistut. Müügitingimused nägid muuhulgas tulevasele arendajale ette kohustuse esitada koos pakkumisega Kopli liinide arendamise visioon ning tagada kinnistute omandamisel ala infrastruktuuri väljaehitamine.

2014. aastal toimunud pakkumine nurjus pakkujate puudumise tõttu. 2015. aastal toimunud pakkumine osutus edukaks, mille järel kinnitas Tallinna Linnavalitsus Kopli liinide maa-ala müügi kombineeritud pakkumise tulemused ja otsustas sõlmida müügilepingu parima pakkumise teinud Fund Ehitus OÜ-ga. Ostja omandas Kopli liinide ala kinnistud hinnaga 1 900 100 eurot. 2015. aasta 28. oktoobril sõlmitud müügilepinguga võttis Fund Ehitus endale kohustuse ala vastavalt oma pakkumises esitatud linnaehituslikule visioonile hoonestada.

 

Laadimine...Laadimine...