FOTOD JA VIDEO! HELSINGI LINNAPEA: Rohujuuretasandil oleme juba praegu kaksiklinn

Helsingi linnapea Jan Vapaavuori sõnul on Eesti ja Soome pealinnade vahelised suhted soojad ja tihedad. "On palju elanikke, kes meid juba praegu kaksiklinnana näevad. Palju inimesi Tallinnast käib Helsingis ja Soomes tööl ja vastupidi," ütleb ta ja tõi kahe linna näiteks arutelu ühise piletisüsteemi loomiseks.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

FOTOD JA VIDEO! HELSINGI LINNAPEA: Rohujuuretasandil oleme juba praegu kaksiklinn

Triin Oja

Helsingi linnapea Jan Vapaavuori sõnul on Eesti ja Soome pealinnade vahelised suhted soojad ja tihedad. "On palju elanikke, kes meid juba praegu kaksiklinnana näevad. Palju inimesi Tallinnast käib Helsingis ja Soomes tööl ja vastupidi," ütleb ta ja tõi kahe linna näiteks arutelu ühise piletisüsteemi loomiseks.

Pealinnal avanes võimalus Tallinn-Helsingi tunneli uuringu esitlusel vestelda ka Helsingi linnapea Jan Vapaavuoriga, kelle sõnul suhtutakse ka sealpool Soome lahte tunneli projekti suure põnevuse ja ootusega.

13images


Kuidas Helsingi ja Tallinn saaksid peale tunneli ehitamise veel jõud ühendada, et teistele suurtele metropolidele konkurentsi pakkuda?

See on üks põhiteemasid, mida me Tallinna linnapea Taavi Aasaga arutama hakkame. Seda on parem peale meie nõupidamist kommenteerida. Samas kogu koostöö ja sidemed, mis oleks lähedasemad, kui nad on praegu, aitaks meil jõude ühendada.

Mida kaks linna kaksiklinnana töötamiseks juba praegu teevad? Mida saaks teha, et garanteerida kõigile elanikele samad võimalused?

Kõige olulisem tõelise kaksiklinna juures on see, et inimesed liiguvad kahe linna vahel. On palju elanikke, kes meid juba praegu kaksiklinnana näevad. Palju inimesi Tallinnast käib Helsingis ja Soomes tööl ja vastupidi.

Muidugi on meil ka tihedad kultuurilised sidemed ja rohujuuretasandil igapäevane side inimeste vahel.
Muidugi on ka mitmeid lahendusi, mida saaksime koos rakendada, et teha kahe riigi vahel igapäevaselt-nädalaselt reisivate inimeste elu paremaks teha. Praegu käivad näiteks ühise piletisüsteemi arutelud.

Kas tunnel võiks tuua meie riikide majandust üksteisele lähemale? Kas Tallinn ja Eesti saaks sellest kasu ning kas see võiks tuua meid heaoluriigile lähemale?

Ma olen kindel, et tunnel looks linnade vahele praegusest palju lähedasemad sidemed ja see tooks kasu meie mõlema linnale.
Aga kas see toob kaasa ka linnade sarnasemaks muutumise, on praegu veel vara öelda. Teisalt näeme, et Eesti majandus kasvab palju kiiremini kui Soome oma ja Euroopa keskmine, seega läheneb Eesti majandus Soomele igal juhul.

Kas see võiks ka panna meie tööandjaid palku tõstma, et konkureerida Soomes makstavate palkadega?

Kui tunnel loob mõlemale linnale majanduslikku väärtust, ja ma olen kindel, et see ka juhtub, siis muidugi mõjutab see ka palgataset. See on kindlasti selle arenduse üks tulemusi.

Mida võiks Helsingi Tallinnalt õppida ja vastupidi - mida meie teilt õppida võiksime?

Ma usun, et meil on palju õppida Eestilt ja Tallinnalt, eriti teie e-valitsuselt. Te olete meist selles vallas palju ees. Arvan ka, et te suudate areneda kiiremas tempos, kui meie, seega on meil õppida ka teie dünaamilisemast suhtumisest.

Mida arvate tasuta ühistranspordist? Kas Helsingi võiks kunagi seda ka ise rakendada?

Oleme seda mudelit ka Soomes uurinud, ja senini on olnud tulemus, et Helsingis see ei töötaks. Samas tuletaksin meelde, et me subsideerime oma ühistransporti väga suurel määral ja maksumaksjad maksavad 50 protsenti kogu sõidukuludest. See pole küll tasuta, kuid see on tugevalt subsideeritud.

---------

 

Tallinna ja Helsingi linnapead arutasid pealinnade tihedamat koostööd

"Leppisime kokku sammud järgmisteks perioodideks, et edasi arendada kaksiklinna teemat, pakkuda linnaelanikele teenuseid kummaski linnas, et kahe linna vahel reisivate linlastel oleks mugavam,“ võttis Tallinna linnapea Taavi Aas Helsingi ja Tallinna linnapeade vahelise kohtumise kokku.

Tallinna linnapea Taavi Aas märkis, et täna on kahes mõttes tähtis päev - lisaks Tallinn-Helsingi tunneli uuringu avaldamisele kohtusid ka kaks linnapead oma ametisoleku ajal esimest korda.  "See on suur rõõm, et Helsingi linnapea külastas Tallinna," kinnitas ta. "Leppisime kokku sammud järgmisteks perioodideks, et edasi arendada kaksiklinna teemat, pakkuda linnaelanikele teenuseid kummaski linnas, et kahe linna vahel reisivate linlastel oleks mugavam."

Helsingi linnapea Jan Vapaavuori tänas Tallinna linna külalislahkuse eest. "Alati on lihtne Eesti ja Tallinna sõpradega suhelda, Tallinn on Helsingi lähedasem koostööpartner," ütles ta.

Hiliskevadeks planeeritud teisel kohtumisel kavatsevad linnapead arutada veelgi tihedamaid koostööplaane. "Kevadel võtame sektor sektorilt võimalused läbi, kuidas arendada ja laiendada meie koostööd, et kaksiklinna idee puhkeks tõeliselt õide," ütles Vapaavuori.

Varasemalt on Helsingi ja Tallinna linnapeadel olnud kena traditsioon kohtuda kaks korda aastas. "Kaks korda aastas tundub vähe!" ütles Vapaavuori ning kinnitas, et jääb hiliskevadist kohtumist ootama.

Laadimine...Laadimine...