FOTOD JA VIDEO! JUUBELIKINK: Lapsed võivad mängida enam kui sajal mänguväljakul

"Enne oli meil vaid üks liumägi, nüüd aga kõik, mida üks laps üldse ihaldada võib," kiitis Tallinna vanima, Kopli lasteaia direktor Marika Ärmpalu Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul linnalt kingituseks saadud mänguväljakut.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! JUUBELIKINK: Lapsed võivad mängida enam kui sajal mänguväljakul

Toimetaja: Moonika Tuul/Video: Dmitri Povilaitis

"Enne oli meil vaid üks liumägi, nüüd aga kõik, mida üks laps üldse ihaldada võib," kiitis Tallinna vanima, Kopli lasteaia direktor Marika Ärmpalu Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul linnalt kingituseks saadud mänguväljakut.

23images

"Meil on nüüd väga ilus ja vanast tüki maad suurem mängulinnak," kiitis Ärmpalu augusti lõpus valminud rajatist. "Seal on kõik, mida üks laps võib üldse ihaldada. 13 aastat tagasi rajatud endine  mängulinnak oli juba täielikult vananenud, meil oli ainult üks liumägi."


Mullu kuulutas linn tulevase Eesti juubeli puhul välja projekti "100 mänguväljakut Tallinna lasteaedadele", mis hakkab nüüd lõppema. Kopli lasteaed on oma mänguväljaku juba kätte saanud. "Kevadel andis linn viie variandi hulgast valida, millist atraktsiooni me täpselt tahame," rääkis direktor. "Vanemad koos õpetajatega valisid välja just mängulinnaku. Nüüd kontrollis komisjon  kõik üle, neile meie mängulinnak väga meeldis."


Kehale ja vaimule


Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi kinnitusel jätkub lastel uuel mänguväljakul tegevust palju rohkem, sest seal on muu hulgas mitmeid turnimispuid. "Olemas on kaks eri suurusega liumäge, mängulinnakus saab igal pool joosta ja turnida," lausus ta. "Lastel on seal palju põnevam kui oli vanas linnakus."


Tartu ülikooli liikumislabori juhataja Merike Kull hindab Tallinna kingitust lasteaedadele väga kõrgelt. "See projekt on kindlasti väga oluline ja õige," ütles Kull, "kingitus toetab laste loomulikku liikumisvajadust. Mänguväljakul liikumine, jooksmine ja turnimine mõjub hästi laste südame-veresoonkonna arengule, hoiab rühi korras, tugevdab immuunsüsteemi, arendab kehalisi võimeid ja oskusi. Tänu jooksmisele ja hüppamisele tugevneb kindlasti ka luustik. Kui lapsed ei ole ainult siseruumides, siis nad harjuvad temperatuurimuutustega ja karastuvad. Ka nakkushaiguste leviku seisukohalt on parem, kui nad viibivad õues mänguväljakul, mitte väikeses ruumis tihedalt koos. Lapsed õpivad mänguväljakutel kehalist kirjaoskust nagu tasakaalu hoidmist, eri viisidel edasiliikumist jne, mis on nende arengu seisukohalt väga oluline."


Olulised lasteaia enda soovid


Kulli sõnul peaksid 5-17-aastased saama õues liikuda vähemalt ühe tunni päevas – mida nooremad lapsed, seda rohkem. Lasteaiaealised vajavad kaks-kolm tundi aktiivset liikumist päevas.


Kulli sõnul tuleks mänguväljakute rajamisel arvestada sellega, et seal saaks tasakaalu ja liikumisoskust arendada, palli vastu seina visata ja seda põrgatada, samuti tõuke- või jalgrattaga sõita. "Lapsed peaksid saama siksakitades mäest üles ja alla joosta ning sealjuures õppima ka pidurdamisoskust," selgitas ta.


Tallinna haridusameti juhtivspetsialisti Andrus Parmu sõnullähtuti linna lasteaedadele mänguväljakuid kavandades just neist põhimõtetest, ning väljakud vastavad kõigile normidele.


Mängulinnaku või mingi muu atraktsiooni saavad kõik Tallinna lasteaiad. Kopli kui linna vanim lasteaed oli lihtsalt üks esimesi, kus mängulinnak valmis sai. Üldse kingib linn oma lasteaedadele 60 mänguväljakut, 38 tasakaalurada ning 28 lasteaiale kiiged, võrkpüramiidid või laste spordivahendid. Lasteaiad ise said valida, millist atraktsiooni nad soovivad, ja just niisugused olid 126 lasteaia soovid.


Tallinna haridusameti andmeil olid eelmise nädala seisuga atraktsioonid paigaldatud 13 lasteaias, ülejäänud peaksid saama oma linnaku septembrist novembrini.

Laadimine...Laadimine...