FOTOD JA VIDEO! Kaitsja Oliver Nääs tahab teada, milline oleks Savisaart säästev kohtupidamine

Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs esitas kohtule taotluse, et ekspertidelt küsitaks, milline oleks Savisaart säästev kohtupidamine. Prokurör Steven Hristo Evestus jäi sellega nõusse. Kuna ekspert saab tulla kohtusse homme kl 10, jätkub protsess homme.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Kaitsja Oliver Nääs tahab teada, milline oleks Savisaart säästev kohtupidamine (5)

Virkko Lepassalu

Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs esitas kohtule taotluse, et ekspertidelt küsitaks, milline oleks Savisaart säästev kohtupidamine. Prokurör Steven Hristo Evestus jäi sellega nõusse. Kuna ekspert saab tulla kohtusse homme kl 10, jätkub protsess homme.

16images

Savisaare protsess algas formaalsustega: kinnitamaks, et nad räägivad ainult tõtt, andsid süüalused allkirja. Ilmselt polnud kohtumaja nii suureks meediahuviks valmistunud, sest vahepeal ütles kohtunik, et ilmselt ülemäärase interneti kasutuse tõttu on arvutivõrgu töös häireid, häireid olevat kohtuistungi helisalvestamisega, kuid seejärel sai tööga siiski edasi minna.

Järgnes küsimustering, kus kohtunik küsis kõikidelt süüalustelt, kas nad on süüdistusaktiga tutvunud ja kas nende ankeetandmetes on muudatusi. Kõik vastasid , et on tutvunud ja muudatusi ankeedis pole.

Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs esitas taotluse seoses kohtumeditsiinilise ekspertiisiga istungil. Tema sõnul jättis Savisaare osas sooritatud kohtumeditsiinile ekspertiis õhku küsimused, milliseid ravimeid võtma, milliseid arsti juhiseid järgima, mis on säästlik elustiil. Ehk siis mitu tundi kohtupidamist tagaks Savisaarele säästliku elustiili. "Meil on ees 100 istungit, 5-6 tundi päevas," toonitas Nääs. Ka nimetas kaitsja Nääs kohtumeditsiinilise ekspertiisi akti pealiskaudseks. Tema hinnangul võtaks ekspertide ülekuulamine vähe aega, kuid lisaks kindluse, et Savisaare tervise heaks on tehtud kõik, mis vaja.  

Prokurör Steven Hristo Evestus et tagamaks protsessi sujuvat kulgu, ta pooldab samuti nimetatud küsimustele vastamist ekspertide poolt. "Minul ei ole praegu sellist võimekust, et kaitsjatele vastu vaielda, ma olen nõus, et ekspertide arvamus jätab mõned küsimused õhku," lisas Evestus.

Kohtunik märkis, et kutse eksperdile tuleb saata mõistliku ajavahega.

Kohtunik Anne Rebane helistas seejärel otse kohtusaalist isiklikult kohtuekspert Marika Välile, kas tal on võimalik tulle homme või ülehomme istungile tulla: "Enne jätkata ei saa, kui selles küsimuses on pilt selge." Ekspert saab tulla homme kl 10, seega jätkub protsess homme.

Oliver Nääs esitas koos kolleeg Aivar Pilvega, kes kaitseb Alexander Kofkinit, taotluse mõistliku menetlusaja möödumise tõttu rahapesu süüdistus lõpetada. Nimetatud taotlust arutab kohus edasise protsessi jooksul.

Täna algab Harju maakohtus kohtuprotsess Edgar Savisaare ja tema kaaskohtualuste üle, mis on Eesti ajaloo ilmselt kõige enam avalikku huvi pälviv kohtuasi ja mille kestvuseks ennustatakse süüasja mahukuse tõttu vähemalt aastaid.

Esimesed reporterid hakkasid kogunema juba üle poole tunni enne Savisaare kohtuistungi algust, oodates vihmast ilma trotsides kohtumaja ukse ees kannatlikult Edgar Savisaare saabumist. Ajakirjanike hulga järgi otsustades  võis arvata, et tõenäoliselt on alanud protsessil esindatud kõik Eestis tegutsevad meediaväljaanded.

Umbes 15 minutit enne istungi algust jõudis kohale esimene kohtualune eelseisvalt kohtupidamiselt, Tallinna volikogu esimees Kalev Kallo. Ta märkis Pealinnale antud lühiusutluses, et ootab alanud kohtuprotsessilt ennekõike õiglust ja et ta ei tunne end talle esitatud süüdistuses süüdi. Kallo lisas, et mõistagi ei ole kohtu all olemine meeldiv, kuid ta kavatseb oma süütust tõestada. Kallo ei osanud ennustada, kui pikaks protsess ajaliselt venida võib. "Kuidas ma saaksingi ennustada, pole ju elu jooksul sellega kokku puutunud," sõnas ta.

Kohtusse oli tulnud ka Savisaare toetaja Lasnamäelt suure roosibuketiga. "Tulin kohtusse selleks, et toetada Edgarit, et ta võidaks ikkagi selle protsessi," selgitas Savisaare toetaja. Istungile tulnute hulgas võis märgata ka Riigikogu liiget, Savisaare lähimate kaasvõitlejate hulka kuuluvat Peeter Ernitsat, samuti oli kohal väsimatu Neeme Lall. "Edgar on ilma hinnaalanduseta mees, kes sobib tegelikult pingeritta Lennart Mere järele," ütles Lall.

Savisaar ise saabus umbes 5 minutit enne istungi algust ja samal ajal kui ta ratastoolis saali sõidutati, trügisid tema ümber üksteist kõrvale tõrjudes fotoreporterite ja kaamerameeste hordid. Istung ise algas täpselt kl 10.

Tallinna linnapead Edgar Savisaart süüdistatakse korduvas altkäemaksuga nõustumises ja selle vastuvõtmises, rahapesus, korduvas omastamises ja erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises. Peale tema on samas kriminaalasjas süüdistuse saanud ärimehed Alexander Kofkin, Vello Kunman, Aivar Tuulberg, Hillar Teder, Villu Reiljan ja Priit Kutser.  Samuti on süüdistus esitatud Keskerakonnale, keda esindab kohtus Enn Eesmaa.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...