FOTOD JA VIDEO! Konstantini, Jaani ja Juliusega liitusid Johan ja Jüri!

Täna tegid esimese sõidu Kadrioru liinil retrotrammid Johan ja Jüri, mis on saanud oma väljanägemise 1930-ndatel Dvigateli tehastes toodetud trammidelt ja nimed Eesti Vabariigi sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoneri ning Eestimaa Päästekomitee liikme Jüri Vilmsi järgi. "Nüüd, kus üks retrotrammidest Johani nime, on suur kohustus sõitma minna. Võib-olla võtan lapselapsed ja oma spordipoisid ka kaasa," rääkis retrotramme vastu võtma tulnud kahe olümpiapronksi omanik vasaraheites Jüri Tamm.

Pilt: Albert Truuväärt / Video: Dmitri Povilaitis

FOTOD JA VIDEO! Konstantini, Jaani ja Juliusega liitusid Johan ja Jüri!

Urmas Kaldmaa

Täna tegid esimese sõidu Kadrioru liinil retrotrammid Johan ja Jüri, mis on saanud oma väljanägemise 1930-ndatel Dvigateli tehastes toodetud trammidelt ja nimed Eesti Vabariigi sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoneri ning Eestimaa Päästekomitee liikme Jüri Vilmsi järgi. "Nüüd, kus üks retrotrammidest Johani nime, on suur kohustus sõitma minna. Võib-olla võtan lapselapsed ja oma spordipoisid ka kaasa," rääkis retrotramme vastu võtma tulnud kahe olümpiapronksi omanik vasaraheites Jüri Tamm.

17images

See on järg juba varem samal liinil sõitvatele retrotrammidele Konstantin (Päts), Jaan (Poska) ja Julius (Kuperjanov). Kuuenda ja viimasena jõuab liinile tramm diplomaadi Ernst Jaaksoni mälestuseks.

Linlased on retrotrammid hästi vastu võtnud

Tallinna linnapea Taavi Aasa sõnul on projekt Kadrioru liinile ajalooliste trammide toomiseks kulgenud plaanipäraselt. "Eesti Vabariigi 100. sünniaastapäeva eel saadame teele järjekorras neljanda ja viienda retrotrammi ning projekti viime juba lähiajal lõpule kuuenda trammi liinile saatmisega," lisas Aas.

Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm kinnitas, et esimese iseseisvusaja väärikate poliitikute ning ühiskonnategelaste nimed saanud retrotrammid on linlaste ja Tallinna külaliste poolt hästi vastu võetud. "TLT  eesmärk oli retrotrammidega põlistada Eesti iseseisvusvõitluse ajalugu ning avaldada austust neile, tänu kellele elame vabas Eestis," ütles Tamm.

Uusi retrotramme vastu võtma tulnud kahe olümpiapronksi omanik vasaraheites Jüri Tamm ütles, et tal on väga hea meel, et sel viisil tähtsustatakse meie ajalugu ja üks trammidest kannab nüüd Eesti olümpialiikumise omaaegse juhi Johan Laidoneri auks Johani nime. "Sõidan trammiga küll, aga retrotrammiga veel sõitnud ei ole," ütles Tamm. "Nüüd, kus üks retrotrammidest Johani nime, on suur kohustus sõitma minna. Võib-olla võtan lapselapsed ja oma spordipoisid ka kaasa."

Kõigi seni liinile saadetud kolme retrotrammi salongi on paigutatud neile nime andnud inimeste tutvustavad infokleebised. Sellised kleebised on ka sel neljapäeval liinile saadetud kahes trammis.

Johan Laidoner (1884–1953) oli Eesti sõjaväelane ja poliitik. Laidoneril on oluline roll ka Eesti olümpialoos. 1931. aastast alates juhtis ta Eesti Olümpiakomiteed, viies meie sportlased 1936. aasta Berliini olümpiamängudel ajaloolise seitsme medalivõiduni. 1940.aastal küüditasid okupatsioonivõimud Laidoneri Venemaale, kus ta 1953. aastal Vladimiri vanglas suri.

Jüri Vilms (1889–1918) oli Eesti iseseisvumist ettevalmistava Eestimaa Päästekomitee liige, Maanõukogu abiesimees, Eesti Tööerakonna asutaja ja selle esindaja Vene asutavas kogus. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna lõpetanud Vilms töötas Päevalehe peatoimetajana ning käivitas ajalehe Vaba Maa väljaandmise. Päästekomitee liikmena on Jüri Vilmsil hindamatud teened Eesti Vabariigi väljakuulutamisel 24. veebruaril 1918. Jüri Vilmsi surmaaega ega -kohta ei teata tänini.

Ümber ehitatud vanadest trammidest

Retrotrammid on ümber ehitatud pikki aastaid tallinlasi teeninud Tšehhi päritolu vanadest KT-4 trammidest. "Neist jäävad alles vaid alusvankrid ja osaliselt ka põhjakonstruktsioon," kirjeldas Tamm vanast uueks ehitatud trammi. Renoveeritud tramm sarnaneb disainilt, väliskujult ja ka istmete paigutuse poolest 1930-ndate aastate trammiga. Istmed on tänapäevaselt mugavad, kuid need on paigutatud piki seina, nii et reisijad ei istu mitte sõidusuunas, vaid seljaga akna poole. Reisijate salong meenutab üldjoontes vanu aegu, kuid selle mõõtmed on suuremad kui 1930ndate aastate trammil. Retrotrammis on kaasaegsed kütte- ja konditsioneerseadmed, trammijuht istub oma tänapäevases kabiinis ega pea püsti seisma, nagu see kunagi 1930-ndatel aastatel oli. "Ohutusparameetrid tulevad samad mis kõige uuematel Hispaania trammidel, st. paigaldatakse videokaamerad, ukse sulgumise kontrollerid jne," lisas Tamm.

"Idee panna Tallinnas käima retrotramm sündis Tallinna Linnatranspordi inimeste peas," rääkis juhatuse esimees Tamm. "Selliseid transpordilahendusi võib leida ka teistes Euroopa linnades. Kadriorg on puhkamiskoht, kus käivad ka külalised ja turistid. Retrotramm rikastab linnapilti, teeb seda huvitavamaks ja ilusamaks ja tõmbab ühistranspordile tähelepanu."

Trammide uuendamine jätkub

Tallinna Linnatranspordi ASi nõukogu esimehe ja Tallinna linnapea Taavi Aasa sõnul sõlmiti ülemöödunud aasta oktoobris Ühinenud Depood AS-ga leping, mille kohaselt pidi firma Kadrioru liini jaoks ehitama kuus kaasaegset, kuid möödunud sajandi esimese poole  välisilme ja interjööriga trammi. Koostöös Inekon Group AS-iga disainiti trammi sise- ja väliskujundus. Samuti koostati tööjoonised, renoveeriti kere ja raamid, paigaldati uued interjöörielemendid, elektroonika, kaabeldus, aknad ning küttesüsteem. Retrotrammide projekteerimine ja ehitamine lähevad kokku maksma 4 452 000 eurot.

Retrotrammide Kadriorgu käima panemine on osa Tallinna tramminduse uuendamise ja renoveerimise kavast. Täielikult on uuendatud 3. ja 4. liini rööbastee ning Kopli trammitee, avatud trammiliiklus lennujaama ning kasutusele võetud 20 CAF Urbos trammi. Jätkub KT-4 ja KT-6 trammide põhjalik renoveerimine Tšehhi Vabariigis ning kohapeal oma jõududega. Pärast renoveerimist saavad 24 KT-4 ja 12 KT-6 sama hästi kui uut trammi jätkata linlaste teenindamist. Ettevalmistamisel on hange 8 uue trammi soetamiseks ning 20 trammi ostule optsiooni seadmiseks.

 

Laadimine...Laadimine...