FOTOD JA VIDEO SAVISAARE 70. SÜNNIPÄEVALT: ka tänane päev on sündmustest tulvil!

Kuigi 90.ndatel aastatel oli Edgar Savisaare elus ja karjääris rohkem sündmusi kui praegu, ei heida ta selle üle meelt. "Ka tänane päev on sündmustest tulvil - näete, kui palju rahvast siin ringi liigub. Iga aeg on sündmustest tulvil, kui seda tahetakse näha ning mina niimoodi ka kindlasti näen." 

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO SAVISAARE 70. SÜNNIPÄEVALT: ka tänane päev on sündmustest tulvil! (4)

Video Dmitri Povilaitis, Lisa Gabriela Metsala

Kuigi 90.ndatel aastatel oli Edgar Savisaare elus ja karjääris rohkem sündmusi kui praegu, ei heida ta selle üle meelt. "Ka tänane päev on sündmustest tulvil - näete, kui palju rahvast siin ringi liigub. Iga aeg on sündmustest tulvil, kui seda tahetakse näha ning mina niimoodi ka kindlasti näen." 

Oma sünnipäeval rääkis Savisaar, et tema ei ole suur sünnipäeva pidaja. "Praegu ka - kedagi ei ole kutsutud, aga kõik kes tulevad, on teretulnud," rääkis Savisaar sellest, kuidas ta igal aastal oma sünnipäeva veedab. "Ikka on olnud see põhimõte, et kes tahavad, need tulevad," sõnas ta. 

57images

Kuigi 1990.ndatel aastatel oli Savisaare elus ja karjääris rohkem sündmusi kui praegu, ei heida ta selle üle meelt. "Ka tänane päev on sündmustest tulvil - näete, kui palju rahvast siin ringi liigub. Iga aeg on sündmustest tulvil, kui seda tahetakse näha ning mina niimoodi ka kindlasti näen," ütles ta.

Tänapäevast poliitikat kommenteerides rääkis Savisaar, et ta vaatab seda pigem kõrvalt. "Iga inimene peab omaette õppima nii head kui ka halba ning nägema poliitikat oma silmadega nii, nagu temale paistab," nentis Savisaar, et sageli tänased noored poliitikud seda ei näe. 

Sellest, kas ja mis peaks tänapäeva poliitikas midagi muutuma, peavad Eesti inimesed ja poliitikud ise aru saama. "Seda ei saa keegi neile ette kirjutada, ka mina mitte," märkis Savisaar. "Mina näeksin Eesti poliitikat hoopis teisiti, aga seda ei ole võimalik kellelegi ette heita, igaüks valib ise oma tee."

Vaatamata koroonaviirusest tingitud olukorrale on elu Eestis turvaline, hea ja stabiilne, kuid siiski peab arvestama võimalike tagasilöökidega. "Ükski aeg ei ole turvaline, alati võib millegi otsa komistada ja avastada midagi, millega seni tegeletud ei ole," ütles ta.

Kohtuasju kommenteerides rääkis Savisaar, et ilmselt ei vabanda tema ees keegi pika kohtuasja tekitamise eest. "Keegi ei taha tunnetada, kuidas need asjad on ja lõppude lõpuks ei ole mind keegi süüdi mõistnud. Iseasi on see, et mind ei ole keegi ka õigeks mõistnud," sõnas ta.

Praeguses kriisiperioodis tuleb olla ettevaatlik ning teineteist toetada ja hoida. "Tulebki olla ettevaatlik ning hoida nii ennast kui ka teisi inimesi. See ei ole ainult selle inimese asi, kes võib haigeks jääda, vaid ka tema sõprade, naabrite ja tuttavate asi," ütles ta.

Lõpetuseks ütles Savisaar, et tema usaldab praeguseid poliitikuid Eestit juhtima. "Eesti rahvas peab ise hakkama saama, mina olen oma töö teinud," märkis ta.

Kotka: Eesti poliitika oleks ilma temata palju vaesem

"Edgar Savisaar on väga karismaatiline inimene. Ma arvan, et kui ei oleks teda, ei oleks meil kindlasti taasiseseisvunud Eestit ning Eesti poliitika oleks olnud palju vaesem," hindas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Siret Kotka.

Savisaart eristab teistest suurtest poliitikutest Eestis see, et tal puudub tegude tegemisel sisemine hirm. "1988. kuni 1991.ndad aastad ei oleks tulnud Eestile, kui ei oleks Savisaar neid tegusid ja samme astunud ilma sisemise hirmuta," selgitas ta. 

"Neid inimesi, kes suudavad ilma hirmuta elada, neid on vähe ja need inimesed jätavad ajalukku jälje ja tema on seda kindlasti teinud, " tänas Kotka Savisaart nende tegude eest.

Terik: Eesti ajalugu ja tema persoon on tihedalt seotud

Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik rääkis, et Savisaare kirjeldamiseks ei ole ühte kindlat iseloomustust. "Kui vaadata Eesti ajalugu ja tema persooni, on need omavahel tihedalt seotud."

Teriku ja Savisaare tutvus ulatub 20 aasta tagusesse aega. "Rohkem hakkasime suhtlema 2000.ndate aastate alguses, kui Tallinnas otsustati taas õpilasmalev käivitada ja tema linnapeana oli tugevasti selle idee toetaja," rääkis Terik. "Hiljem kutsus ta mind poliitikasse ehk selles valdkonnas oleme palju suhelnud ning tegelikult ka tööväliselt." 

Saagim: ilma temata on meil ikka väga igav!

"Edgar Savisaar on inimene, kes on julgenud elada," rääkis Savisaare juubelipeol seltskonntäht Anu Saagim. "Hoolimata sellest, mida inimesed temast räägivad ja arvavad - teda on kiusatud, teda on kummardatud, teda on jumaldatud, teda on vihatud," kirjeldas Saagim. 

"Ta on inimene, kes on tekitanud peaaegu läbi terve oma elu ainult emotsioone ja see ongi kõige olulisem," lisas Saagim, sest kui inimesest ei räägitaks üldse, ei ole teda olemas. "On olnud ajad, kus ei ole möödunud päevagi ilma, et Edgari nime ei oleks mainitud. Kuna ta täna nii palju pildis enam ei ole, siis on meil ikka väga igav," muigas Saagim.

Lenk: ta tahtis valida kolmandat ehk oma teed

Keskerakonna liige Heimar Lenk rääkis, et tema on käinud pea kõikidel Savisaare sünnipäevadel. "Varem olid ju suured pidustused, kui ta oli Tallinna linnapea, aga nüüd on jäänud meil südamlik, sõbralik ja intiimsem seltskond," kinnitas Lenk. 

"Tema sünnipäevad on alati hästi ilusad ja soojad olnud ning siit on alati läbi käinud hästi kuulsad inimesed," kinnitas Lenk. "Kedagi pole sunnitud tulema, kõik on tulnud oma soovist tulla suure inimese juurde." 

"Ta on kordumatu, aga kahjuks peab sünnipäevadel tunnistama, et Eesti rahvas oma suuri inimesi ei suuda austada nende eluajal," nentis Lenk. "See aeg veel tuleb, kus me temast hakkame rääkima veel väga palju." 

"Me tahame, et ta kaua vastu peaks ja me kindlasti jääme ootama tema mälestusi ja kokkuvõtteid elust. Edgar oli mees, kes tahtis valida kolmandat teed, ei Moskvat ega Brüsselit, vaid oma teed, aga seda ei lastud tal teha."

Kivirähk: Savisaare roll Eesti poliitikas on olnud erakordne

Ettevõtja ja endine Tallinna linnapea Jüri Mõis ütles, et Savisaar on Eesti üks kolmest suurest nüüdisaja poliitikust Siim Kallase ja Mart Laari kõrval. "Mida rohkem, seda parem," vastas Mõis küsimusele, kas Eesti poliitika vajab tänasel päeval Savisaare-suguseid inimesi.

"Tänane poliitmaastik on kahjuks ühtlaselt hall. Kindlasti oleks siia vaja selliseid inimesi nagu oli Edgar Savisaar 40 aastaselt," täiendas sotsioloog Juhan Kivirähk.

"Edgar Savisaare roll Eesti ühiskonnas on olnud väga suur, võiks isegi öelda, et erakordne," lisas Kivirähk. "Muidugi ei olnud ta Eesti iseseisvuse ainus arhitekt, küll aga oli ta laulva revolutsiooni aegsete sündmuste peamine organisaator ja eestvedaja."

Kivirähk ütles, et Savisaare ja Keskerakonna üheks olulisemaks teeneks võib pidada tähelepanu venekeelse elanikkonna vastu, keda kõik ülejäänud Eesti erakonnad oma poliitikas pigem ignoreerivad.

"Samuti täiendava rahalise toetus sisseviimist pensionäridele," sõnas ta.

Mõis ütles, et Savisaare üks märgilisem saavutus Tallinnas oleks kindlasti tasuta ühistransport.

Kivirähk ütles, et praeguse Edgar Savisaare tagasitulekut poliitikasse vaja ei ole. "Soovin talle palju õnne juubeli puhul ja rahulikku pensionipõlve!," õnnitles ta juubilari.

 

Edgar Savisaar tähistas oma 70 aastast juubelit. Ta on Rahvarinde üks asutajaid, peaminister 1990–1992, Keskerakonna endine esimees. Ta on olnud Eesti siseminister ning majandus- ja kommunikatsiooniminister. Ta oli 2001–2004 ja 5. aprillist 2007 kuni 9. novembrini 2017 Tallinna linnapea.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...