FOTOD ja VIDEO! Tallinn jõuab hübriidtranspordiga Euroopas kümne juhtiva linna hulka

Tallinn jõuab tänavu mais Euroopa kümne juhtiva hübriidtranspordiga linna hulka, sest hübriide on üle kümnendiku Tallinna Linnatranspordi ASi bussidest, ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas. Eile väljus Kopli lõpp-peatusest viimane päevinäinud Škoda troll nr 9, mis asendati kaasaegse hübriidbussiliiniga nr 72.

Pilt: Raepress

FOTOD ja VIDEO! Tallinn jõuab hübriidtranspordiga Euroopas kümne juhtiva linna hulka (1)

Tallinn jõuab tänavu mais Euroopa kümne juhtiva hübriidtranspordiga linna hulka, sest hübriide on üle kümnendiku Tallinna Linnatranspordi ASi bussidest, ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas. Eile väljus Kopli lõpp-peatusest viimane päevinäinud Škoda troll nr 9, mis asendati kaasaegse hübriidbussiliiniga nr 72.

"Alates sellest kuust sõidab Tallinna tänavail 44 uut Volvo hübriidbussi, millega oleme hübriidmasinate osakaalult Euroopa tipus," ütles Taavi Aas. "Hübriidmootoriga bussid säästavad võrreldes diiselbussidega paremini linnaõhku, võrreldes trollidega on nad aga võimekamad, paindlikumad ja lihtsamini hooldatavad."

Hübriidbussid asendavad ka eile kasutuselt võetud 9. trolliliini vanu trolle, mis pärast ligikaudu 30 teenistusaastat kaovad kasutuselt. "Ja sellega lõppeb lihtsalt Tallinnas vanade trollide ajastu."

"Kui arvestame lisaks hübriidbussidele ka tegevusse jäävaid uuemaid Solarise trolle, siis oleme elektrilist ühistransporti kasutavate linnade hulgas tublid tegijad ja saame säästa linnaõhku," rääkis Aas. "Sajaprotsendiliselt elektril põhineva ühistranspordi puhul on aga praeguse tehnoloogia juures mõttekam panustada pigem trammidele."

11images

Aas usub, et ühistranspordi tulevik on hübriidide päralt, sest nad eo pea olema pidevalt ühenduses kontaktliiniga ning saavad akusid laadida lõpp-peatuses, et sõita rohkem elektrijõuga.

Ka Tallinna Linnatranspordi juhatuse esimees Enno Tamm kinnitas, et hübriidbussid tagavad sujuvama liikluse. "Kui toimub elektrikatkestus, siis seisab ju korraga terve trolliliin."

Tallinn võib trollivabaks saada umbes 12 aasta pärast, ent see ei tähenda asendamist diiselbussidega. "Selleks ajaks on juba elektritransport päris kindlasti arenenud selle tasemeni, et need trolliliinid me vahetame välja juba täiselektriliste busside vastu," kinnitas Tamm. "Aga selline troll, mis ainult õhuliinist toidet ammutab, on selgelt tänaseks oma aja ära elanud. Seda enam ühelgi juhtumil enam ühistranspordimessil ükski tootja ei presenteeri. Selle asemele on tulnud erinevad hübriidtehnoloogilised lahendused ja need on kindlasti tulevikulahendused. Ja lisaks võib öelda, et täna Tallinn oma 44 diiselhübriidiga on Euroopa top kümnes."

Tamm selgitas, et trollibusse on üsna kallis üleval pidada. "Trolli veeremiühiku hind on juba kolmandiku võrra kallim kui näiteks diiselbussi veeremiühiku hind. Lisaks tuleb ju trollibussi puhul üleval pidada ka kontaktvõrku või siis kogu taristut koos alajaamadega." Kuna tellimusi tehastele trollibusside tootmiseks tuleb üha vähem, on selle hind tõusnud.

18. detsembril 1987. aastal alustasid liinil nr 9 Kopli-Mustamäe sõitu esimesed trollid. Sellest ajast peale on veetud miljoneid sõitjaid. Aeg on aga edasi läinud ning nagu mujal arenenud linnades, asendab ka Tallinnas järk-järgult trolle keskkonnasõbralik juhtmevaba ühistransport.

Eile väljus Kopli lõpp-peatusest viimane päevinäinud Škoda troll, mis sõitis kuni Ädala peatuseni, kus istuti ümber kaasaegsesse hübriidbussi. Trolliliin nr 9 lakkas olemast.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...