FOTOD JA VIDEO! Tulevikuautod vallutasid Kadrioru

"Tulevikutransport on meie kõigi tulevik. Me eemaldume järk-järgult sisepõlemismootorist ja selle asemele tuleb uus tehnoloogia. See riik, kes saab katsetada ja arendada seda tehnoloogiat, ehitab üles tulevikumajanduse," rääkis Tallinna abilinnapea Andrei Novikov Kadriorus toimunud tulevikuautode näitusel.

Pilt: Mats Õun

FOTOD JA VIDEO! Tulevikuautod vallutasid Kadrioru

Erki Varma / Video: Dmitri Povilaitis

"Tulevikutransport on meie kõigi tulevik. Me eemaldume järk-järgult sisepõlemismootorist ja selle asemele tuleb uus tehnoloogia. See riik, kes saab katsetada ja arendada seda tehnoloogiat, ehitab üles tulevikumajanduse," rääkis Tallinna abilinnapea Andrei Novikov Kadriorus toimunud tulevikuautode näitusel.

 

 

"Tuleviku majandus on pisut teistsugune. See põhineb teadmistel ja tehnoloogiatel ning see riik, kes arendab erinevaid tehnoloogiaid, saab oma riigile pakkuda õitsengut ning just teadmistel põhinevat tulevikuväärtust," nentis Novikov. 

55images

Abilinnapea sõnul suundub maailm üha enam innovaatiliste ja keskkonnasõbralike transpordivahendite kasutamise suunas. "Nii on ka Tallinn sarnaselt teiste suurlinnadega liikumas ökonoomsete, keskkonnasõbralike ja nutikate transpordilahenduste poole. Tänavu suvel testime näiteks linnaliikluses elektribussi ning tekkinud on isejuhtivate busside võrgustik – Tallinnas tiirutab neli bussi, üks Kadriorus ja kolm Ülemistes," märkis Novikov, kelle sõnul mujal maailmas isejuhtivaid sõidukeid tänavaliikluses naljalt ei kohta.

Roheline mõtteviis on moderniseerimise alus

"Isejuhtiva bussi projekt loob linnale teadmist ja kompetentsi, et tulevikus saaksime rakendada ühistransporti veelgi keskkonnasõbralikumalt ja nutikamalt, mis toetab ka Tallinna kui 2022. aasta Euroopa Rohelise Pealinna finalisti eesmärke. Keskkonnasõbralikule ühistranspordile üleminekul on suur osa ka näiteks Tallinna bussipargi uuendamisel järgneva nelja aasta jooksul. Sel nädalal lisandusid esimesed keskkonnasõbralikud surugaasibussid linnaliiklusesse ning aasta lõpuks jõuab Tallinna liiklusesse sada uut gaasibussi, lähiaastatel aga 350 biokütust kasutavat uut bussi."

Kadriorus oli esmakordselt väljas ka elektribuss, mis peagi hakkab Tallinnas liinidel inimesi teenindama. "Täna näete seda esmakordselt, see alles saabus. Ja kui ARKis on registreerimine tehtud, näeb seda meie tänavatel," rääkis Novikov. "See näitus aitab kindlasti kaasa mõistmisele, et me oleme rohelised mitte ainult selles osas, et hoiame ühte või teist puud või me teame, kuidas sorteerida prügi. Roheline mõtteviis on moderniseerimise alus ja selle üks oluline osa on kindlasti transport," resümeeris Novikov.

Kadrioru kunstimuuseumi alumises aias toimunud väljanäitusel oli huvilistel võimalik tutvuda paljude erinevate innovatiivsete transpordivahenditega alates isejuhtivatest sõidukitest lõpetades teiste põnevate olemasolevate tehnoloogiliste lahendustega, mis aitavad parandada liikuvust keerukas linnakeskkonnas. Näitusel osalevad Navya, Bolt, Iseauto, Volkswagen, Audi,  ja mitmed teised tuleviku transpordi esirinnas tegutsevad ettevõtted. Uhkete tulevikumasinate kõrval pakkusid silmailu ka nostalgiahõngulised sõidukid, mis on TalTech projekti Retro EV raames ümberehitatud tänapäevasteks keskkonnasõbralikeks masinateks.

Bambusest ja rotangist neljarattaline elektrimopeed

Üks enim tähelepanu äratanud eksponaate oli Eestis valminud neljarattaline elektrimopeed Rotango, millega huvilised ka kohapeal proovisõitu said teha. "See esimene sõitev prototüüp on valmistatud küll metalltorudest, kuid meil on plaan valmistada sõiduki kere orgaanilistest materjalidest nagu bambus ja rotang," selgitas sõiduki üks autoreid Riho Kangur.

Kangur oli veendunud, et just selliste pisikeste elektrisõidukite päralt on tulevik, kuna neid mahub linnaliiklusesse tavaautodest oluliselt rohkem ning linnas liikumiseks ei ole võimsaid mootoreid ja suuri raudkaste vaja. "Sellel sõidukil on küljes kohveraku, mille saab kontorisse, kohvikusse või koju jõudes auto küljest lihtsalt kaasa haarata ja laadima panna," selgitas Kangur. Sõltuvalt omaniku soovist saab masina ehitada erineva võimsuse ja kiirusega, lähiajal on Kanguri sõnul plaanis masinale Hollandis ka tüübikinnitus hankida.

Kolmapäevane näitus Kadriorus oli osa Tallinna Transpordiameti, Helsingi Metropolia Ametikõrgkooli ja TalTechiga koostöös Tallinnas toimuvast suurejoonelisest kahepäevasest üritusest "Autonoomse transpordi tulevik Läänemere regioonis".

Neljapäeval PROTO Avastustehases toimuv konverents koondab arutlema nii poliitika kujundajad ja otsustajad kui ka uudsete tehnoloogiatega tegeleva autotööstuse esindajad üle Euroopa. Konverentsil keskendutakse Läänemere piirkonnas aset leidvatele arengutele isejuhtivate sõidukite osas ning vaadeldakse olukorda nii probleemide kui lahenduste vaatenurgast. Samuti jagatakse Eesti edulugu isejuhtivate sõidukite tänavale toomisel. 

Tallinnas on isejuhtivaid sõidukeid avalikult katsetatud juba mitmel korral. Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisel sõidutas isejuhtiv buss EasyMile osalejaid Kultuurikatla ja Mere puiestee vahel. 2019. suvel algas projekti Sohjoa Baltic piloot Kadrioru pargis, milles Navya isejuhtiv buss liikus Weizenbergi tänavat mööda KUMUni. 

Üritust korraldab projekti Sohjoa Baltic konsortsium ning seda rahastab Euroopa Regionaalarengu Fondi Läänemere piirkonna programm. Sohjoa Baltic uurib, tutvustab ja pilotiseerib isejuhtivaid elektrilisi minibusse kui osa ühistranspordist.

Laadimine...Laadimine...