FOTOD JA VIDEO! UURING: Euroopa tublim prügisorteerija on tallinlane!

Euroopa Komisjoni viimasest uuringust selgub, et üks tublimaid prügi sorteerijaid on tallinlane. "Parimal juhul jäätmeid ei tekigi ja kõik võetakse materjalina kasutusse," ütles Tallinna Keskkonnaameti osakonnajuhataja Kristjan Mark. Laupäeval said suured ja väiksed keskkonnahuvilised lustida perepäeval "Prügist ressursiks".

Pilt: Svetlana Aleksejeva/Video: Svetlana Aleksejeva

FOTOD JA VIDEO! UURING: Euroopa tublim prügisorteerija on tallinlane!

Urmas Kaldmaa

Euroopa Komisjoni viimasest uuringust selgub, et üks tublimaid prügi sorteerijaid on tallinlane. "Parimal juhul jäätmeid ei tekigi ja kõik võetakse materjalina kasutusse," ütles Tallinna Keskkonnaameti osakonnajuhataja Kristjan Mark. Laupäeval said suured ja väiksed keskkonnahuvilised lustida perepäeval "Prügist ressursiks".

Euroopa Komisjoni viimasest uuringust võib välja lugeda, et terve Euroopa üks tublimaid prügi sorteerijaid, kes viib oma koduses majapidamises tekkinud jäätmed ilusasti liigiti erinevatesse kogumiskonteineritesse ära, on tallinlane.

29images

Hea disain on jäätmevaba

Nimelt asub Tallinn nimetatud uuringu kohaselt jäätmete liigiti kogumise tasemelt Sloveenia pealinna Ljubljana järel teisel kohal, jättes seejuures selja taha kolmandaks põhjanaabrite pealinna Helsingi. Tallinna Keskkonnaameti osakonnajuhataja Kristjan Marki sõnul annab aga meie pakendijäätmete kogumisvõrgu arendamisel veel palju ära teha.

Liigiti kogumine on mõnes mõttes ka põlvkondade vahetumise küsimus. Uuringu järgi sorteerivad prügi kõige paremini vanemad inimesed ja probleeme on just noorte osas (20-30 aastased).

Tallinnas võetakse materjalina ringlusse ligikaudu 45 protsenti jäätmetest, kuid erinevate jäätmeliikide kaupa on Marki sõnul täpseid andmeid raske välja tuua. Välja võib tuua siiski Klaasi ja paberi, mida kogutakse eraldi üle 70 protsendi.

"Taaskasutusele üleminek on märksõna kogu Euroopas," ütles Mark. "Parimal juhul jäätmeid ei tekigi ja kõik võetakse materjalina kasutusse. Oluline on ka toote disain, st. toode tehakse sellisena, et jäätmeid tekib võimalikult vähe. Aga kahtlen, kas me üldse ilma uue tooraine kasutusele võtmiseta kunagi hakkama saame."

Perepäeval saab näha, kuidas prügi uue elu saab

Sel laupäeval oodatakse kõiki huvilisi Energia Avastuskeskusesse (Põhja pst 29) jäätmeteemalisele perepäevale "Prügi ressursiks", mis on osa 18.-26. novembrini kestvast üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast. Tänavu on perepäeva teemaks "Korduskasuta - anna esemele uus elu".

"Kindlasti aitab perepäev saada lastel teadlikumaks jäätmeteemadest, tihendab eri põlvkondade vahelist suhtlemist ja kannab endas lugupidamist oma kodu ja Eestimaa looduse vastu", on abilinnapea Züleyxa Izmailova veendunud.

Perepäeval jagub tegevusi igas vanuses huvilistele. Avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer näitab külastajatele avatud töötubades, millest koosnevad elektri- ja nutiseadmed ning elektrilised mänguasjad.

Lühiettekannetega ohtlikest jäätmetest astuvad üles Ragn-Sellsi ja EES-Ringluse eksperdid. Töötube lastele ja ka täiskasvanutele juhendavad Eesti Pandipakendi asjatundjad ja käsitöömeister Tiiu Tagamets. Lastele õpetab sortimist Prügihunt ja vanade asjade uuesti kasutamist näitab Uuskasutuskeskuse meeskond.

Avastamist jätkub terveks päevaks

Avastuskeskuse planetaariumis saab vaadata jäätmeteemalisi filme ja Energia avastuskeskuse uut populaarteaduslikku lühifilmi "Helielu”. Huvilistele on vaatamiseks välja pandud Keskkonnaameti jäätmeteemaline näitus. Jäätmetega seonduvatele küsimustele vastavad spetsialistid Keskkonnaministeeriumist ja Tallinna Keskkonnaametist.

Avastuskeskuses toimub sel päeval ka väikesemõõdulise koduelektroonika ja patareide kogumine, lastel ja noortel on võimalus osa võtta mänguasjade vahetusest. Päeva jooksul toimub temaatiline viktoriin, kus on välja pandud ka auhinnad. Perepäeval loob prügitrummidega muusikalist meeleolu Reigo Ahven, kes juhendab ka trummide töötoas kõiki rütmihuvilisi. Ajutise kohviku paneb keskuses püsti "Korsten – Armastus & Hea Toit".

Perepäev algab kell 11 enne lõunat ja lõpeb kell 4. Avastuskeskuse sissepääsupilet on perepäeval tavapärasest soodsam. Alates 7. eluaastast maksab sissepääs 3 eurot, väiksemad lapsed pääsevad sisse tasuta.

Jäätmeteemalisest nädalast ajendatult toimub mitmes Tallinna koolis ja lasteaias taas- ja korduskasutusele suunavaid üritusi. Lisaks toimub jäätmeteemaline infopäev ja õppereis nii Rohelise Kooli programmiga liitunud haridusasutuste kui Rohelise Kontori koordinaatoritele.

Laadimine...Laadimine...