FOTOD JA VIDEO! Põhja-Tallinnas sai nurgakivi tulevane kogukonnakeskus

Kolmapäeval sai Kari tänav 13 rohkem kui 20 000-ruutmeetrisel linna kinnistul nurgakivi neljakorruseline hoone, mille idatiivas asub tegutsema Põhja-Tallinna valitsus ja läänetiivas Kopli huvikool. Kunagise piirkonna elanikuna on linnapea Mihhail Kõlvartil uue hoone valmimisega oma isiklik suhe.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Põhja-Tallinnas sai nurgakivi tulevane kogukonnakeskus

Kai Maran / Video: Dmitri Povilaitis

Kolmapäeval sai Kari tänav 13 rohkem kui 20 000-ruutmeetrisel linna kinnistul nurgakivi neljakorruseline hoone, mille idatiivas asub tegutsema Põhja-Tallinna valitsus ja läänetiivas Kopli huvikool. Kunagise piirkonna elanikuna on linnapea Mihhail Kõlvartil uue hoone valmimisega oma isiklik suhe.

"Elasin palju aastaid Põhja-Tallinnas, õppisin siin ja siin õppisid minu sõbrad ja tuttavad," rääkis Kõlvart. "Mäletan, et arutasime teemat Kopli noortemaja direktoriga juba minu abilinnapeaks oleku ajal. "

37images

Kopli huvikooli direktor Jelena Zemenkova sõnul lubab valmiv hoone praegusele ligi 40 huviringile uusi lisaks luua.

"Praegused tingimused ei luba meil pakkuda näiteks tehnilisi huviringe," rääkis Zemenkova. "Meil pole veel loodusringe. Praegu tegutseme ühekorruselises majas, kus vaid neli kabinetti. Rendime ruume mitmes eri lasteaias ja ka koolihoones.  Nüüd saame võimaluse aasta pärast avada uued põnevad ringid nii lastele kui noortele."

Kui praegu töötab linnaosavalitsus kesklinna piiril ja huvikeskusel kasutada väike maja Sitsi asumis, siis uus maja asub logistiliselt keskses asukohas rannalähedaste Randla, Kari, Vihuri ja Puhangu tänavaga piiritletud kvartalis. 

Kultuuriasutused tõstavad Kopli mainet veelgi

"Tervitan sellist arengut igati!" rõõmustas Kopli elanik Robert Treier. "Kultuuriasutused aitavad Kopli mainet veelgi tõsta ja poolsaarel tõmbekeskuseks saada. Lastega perele sobib uus ruumikam huvikeskus hästi, ringide valik saab suurem. Ja see, et huvikeskus saab asuma linnaosavalitsusega ühes majas, on samuti pluss, sest halduskulud tulevad niiviisi väiksemad."

Praegu teenindab linnaosavalitsus elanikke mitmes eri hoones.

"Mugav see muidugi ei ole," tõdes Kõlvart. "Elanikud peavad saama kõiki teenuseid ühest kohast."

 

Kõige tähtsam on linnapea sõnul aga avaramate võimaluste loomine lastele. "Lapsed ootama ei pea!" kinnitas Kõlvart.

Kui praegu on 500 õpilasega huvikoolil Lina tänaval kasutada 548 m2, siis uues majas saab pinda olema mitu korda rohkem, 2233 m2. Linnapea sõnul pakub maja kaasaegseid tegevusvõimalusi veel paljudele.

"Suuremad ja kaasaegsemad ruumid annavad lastele arenguks märksa rohkem võimalusi. Veel saavad majas saavad ruumid eri organisatsioonid, nii korteriühistud kui MTÜ-d," lisas Kõlvart. "Mugav on see, et lapsed saavad käia seal, kus käivad nende vanemadki."

Sotsioloog Iris Pettai hinnangul aitavad eri põlvkondade vajadusi silmas pidavad hooned ületada üha süvenevat põlvkondade vahelist lõhet.

Ühendab põlvkondi

"Lõhe põlvkondade vahel on süvenemas mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas on see nii!" ütles Pettai.  "Seepärast on suund ehitada hooneid eri põlvkondade jaoks kindlasti samm õiges suunas, eriti kui hoone on targalt tehtud. Kõiki võimalusi tuleb kasutada, et kogukondi ühendada. Ühine maja annab mitte ainult virtuaalse, vaid ka reaalse suhtlusvõimaluse."

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul saab maja kõigiti energiasäästlik.

"Iga element järgib seda, et maja oleks energiasäästlik. Lisaks päikesepaneelidele katusel ka kõik ehitusmaterjalid," rääkis Võrk, kelle sõnul on säästlik ka ruumiprogramm. "Näiteks saalid on mitmete organisatsioonide käsutuses ja suuremail ruumidel on teisaldatavad seinad. Kogu maja ja ümbruskond on kantud säästva eluviisi ideest." 

"Korda saab tehtud kogu ala, on koht uisuväljaku, palliplatside ja mänguväljaku jaoks," lisas linnavaraameti juhataja Einike Uri. "Planeeritud ka skate-park. " 

Koht on veel välilavale, jalgrataste hoidlale ja parklale. 

"Maja ees saab olema jõulukuusk, mis kasvab," ütles linnaosavanem Peeter Järvelaid. "See tähendab, et Põhja-Tallinnas ei tooda metsast igal aastal uut puud. Juba selleks jõuludeks tahame koos lastega kuuse kasvama panna! Siis on lastel rõõm kuuse kasvamist jälgida!"

Nurgakivi kapslisse rulliti linnaosaleht ja Pealinn, viimase nõupidamise protokoll ja joonised ning muid ajastumärke, nt kaitsemask. Hoone keskosas avab uksed kohvik-söökla. Ehitustöid teeb RAMM Ehitus OÜ. Projekti kogumaksumus on 9 miljonit eurot. Hoone projekteeris Esplan OÜ. Varem asus kinnistul Ranniku gümnaasium.

 

Laadimine...Laadimine...