Isegi kui kiirabi peab pidevalt kohtus käima Savisaare elu päästmas, ei takista see prokuröri sõnul kohtupidamist

Kuigi Edgar Savisaare ihuarst Peep Põdder leiab, et tervisenäitajaid arvestades ei tohiks Savisaar kohtus käia ja tänagi pidi kiirabi Savisaare otse kohtuistungilt kõrge vererõhu tõttu haiglasse viima, ei toeta prokurör Steven-Hristo Evestus vähemalt praeguse seisuga uue terviseekspertiisi korraldamist tema suhtes, olles endiselt veendunud, et pärast mõningast kosumist ja suvevaheaega on Savisaar ikkagi võimeline kohtuistungitel osalema.

Pilt: Albert Truuväärt

Isegi kui kiirabi peab pidevalt kohtus käima Savisaare elu päästmas, ei takista see prokuröri sõnul kohtupidamist (10)

Virkko Lepassalu/Dmitri Povilaitis

Kuigi Edgar Savisaare ihuarst Peep Põdder leiab, et tervisenäitajaid arvestades ei tohiks Savisaar kohtus käia ja tänagi pidi kiirabi Savisaare otse kohtuistungilt kõrge vererõhu tõttu haiglasse viima, ei toeta prokurör Steven-Hristo Evestus vähemalt praeguse seisuga uue terviseekspertiisi korraldamist tema suhtes, olles endiselt veendunud, et pärast mõningast kosumist ja suvevaheaega on Savisaar ikkagi võimeline kohtuistungitel osalema.

Korruptsioonisüüdistusega kohtu all oleva Edgar Savisaare sõber ja teda ravinud Jõgeva haigla peaarsti Peep Põdderi hinnangul võib kohtusaalist kiirabiga haiglasse viidud Savisaar jääda sinna paariks päevaks.

"Arvan, et paariks päevaks jääb Savisaar kindlasti haiglasse," ütles Põdder BNS-ile. Ta avaldas lootust, et haiglas saadakse Keskerakonna kauaaegse juhi süda taas normaalselt lööma. "Normaalne rahuliku oleku pulss on 70 lööki minutis +/- midagi, aga mitte 120," lisas ta. "Samuti on tema veresuhkur lubamatult kõrge."

Põdder märkis, et juba kolmapäeva hommikul oli Savisaare tervisenäitajad kehvad, kuid "Edgari enda seisukoht oli, et tema tahab hirmsasti võitlusesse minna". "Keeldus hommikul haiglasse minemast," rääkis Põdder. "Tema tahtis [prokurör Steven-Hristo] Evestusega niiöelda võitlema minna, aga me ei saa seda lubada, sest lõpuks on kes süüdi - arst süüdi, kohtunik süüdi."

"Olen seisukohal, et komisjoni juht suutis kohtule (eilsel istungil – toim) kõik kenasti ära põhjendada," ütles riigiprokurör Steven-Hristo Evestus täna kohtumajas improviseeritud väikesel pressikonverentsil, kommenteerides Savisaare sattumist kiirabiga haiglasse enne tänase istungi algust.

"Seetõttu minul igasugused kahtlused puuduvad, praeguse seisuga seisan kindlasti sellele vastu, et määrataks mingi täiendav või kordusekspertiis," ütles prokurör.

Evestuse sõnul on ta oma arvamuse Savisaare tervisest kujundanud eelmisel istungil ütlusi andnud kohtuekspert Marika Väli arvamuste põhjal. Seetõttu tuli talle üllatusena, et tänase istungi alguseks tuli kutsuda Savisaarele kiirabi.

Evestus toonitas eilsel istungil ekspert Väli poolt esile toodud kahtlusi, et Savisaar pole tõenäoliselt järginud talle arstide antud ravijuhiseid. "See võibki kujundada, arvestades tema kroonilisi haigusi, situatsiooni, kus kiirabi tuleb ja ta viiakse kontrolliks haiglasse," märkis Evestus. "Ma tahan juurde öelda ühe kindla seisukoha, et isegi kui sellised olukorrad hakkavad korduma, ei jää kohus pidamata," lisas prokurör. Ta viitas, et vajadusel võidakse Savisaart puudutavad episoodid kriminaalasjast eraldada ja luua kaks kohtuasja, kus teises on Savisaarega seostatud ettevõtjad. Praeguse seisuga jätkub kohtupidamine Savisaare jt asjas pärast suvevaheaega, 8. augustil. Pikemalt vaata Steven-Hristo Evestuse selgitusi tänase dramaatilise kohtupäeva kohta videost.

Parandamatu haigestumine lisati kriminaalmenetlust välistavate asjaolude nimekirja 2011. a septembrist. Sellest lähtudes on Eestis kohtu poolt lõpetatud üheksa menetlust, on Postimees tänavu aprillis kirjutanud.

 

Täna jätkuma pidanud kohtuistungi alguseks tuli Liivalaia kohtumajja ka Savisaare kauane sõber ning teda aastaid tervise asjus nõustanud ning Savisaarega ka raviarstina tegelenud Peep Põdder, kes oli kohale saabunud igaks juhuks, olemaks käepärast, kui kohtu all asuval Eesti poliitika legendil peaks halb hakkama.

Istungi alguses, veidi pärast kl 10 selgus, et see ettevaatusabinõu oli igati õigustatud, sest advokaat Oliver Nääs esines kohtus teadaandega Savisaare tervise järsust halvenemisest.

Nääsi sõnul oli Savisaare pulss enne istungit 118, vererõhk oli aga hommikul 165/98.

Ka kohtunik arvas, et kohtualune tuleks kiiresti haiglasse paigutada. Sealtsamast kohtusaalist helistas kohtunik kiirabisse. Kohtunik märkis, et ka raviarst Peep Põdderi arvates vajab Savisaar haiglasse paigutamist.

Põdder ütles BNS-ile, et tuli kohtusse Savisaare tervislikku seisundit jälgima, kuid mitte kohtuarsti teisipäevase soovituse peale.

Tema sõnul ei oleks tema, arvestades Savisaare hommikusi tervisenäitajaid, Savisaart kohtusse lubanudki. "Aga Savisaar ise väga tahtis tulla," lisas Põdder.

Kohtu eeskojas olid enne istungi algust võtnud koha sisse kaks pealtnäha teismelist tütarlast, kellest üks kandis plakatit "Ilusaid unenägusid, hr Savisaar".  Mõlemad neiud eitasid, et nad täidavad poliitilist tellimust ning väitsid, et neile ei ole keegi kõnealuse aktsiooni eest maksnud. Nad väitsid, et tulid ise mõttele tulla meelt avaldama. Ilmselt oli nende ülesastumine inspireeritud eilsest kohtuistungist, kus oli juttu Savisaarele vajalike puhkevõimaluste korraldamisest ning tema üldisest terviseseisundist.

Kella 10.20 ajal kohtumajja jõudnud kiirabibrigaad vaatas Savisaare üle ning leidis, et Savisaar pole võimeline istungil osalema. Seetõttu katkes ka kolmapäevane kohtuistung ning kohus jätkab protsessi pärast suvepausi augustis. 

Edgar Savisaare advokaat Oliver Nääs märkis Pealinnale pärast seda, kui Edgar Savisaar oli kohtuistungilt kiirabiga haiglasse viidud, et edaspidi peaks kohtusaalis kindlasti viibima arst.

"Tegelikult on ekspertiisiaktis selgesti öeldud, et kohtusaalis peab viibima arst," ütles Oliver Nääs. Tema sõnul on see kohtuniku otsus, kas ta tagab kohtualusele viivitamatu arstiabi või ei taga. "Ma ei taha ise siin Savisaare tervise kohta hinnanguid anda, sest ma ei ole arst. Aga ma loomulikult loodan, et tema tervis paraneb," lisas Nääs.

Eilsel kohtuistungil  küsitlesid osapooled kohtumeditsiini eksperti Marika Väli, kes eilsel istungil avaldas arvamust, et igaks juhuks võiks saalis  viibida esmaabiarst ja elustamisseade. Kohus pole neid vajalikuks pidanud, viidates asjaolule, et kiirabi jõuab mõne minutiga ning et Ida-Tallinna Keskhaigla asub kohtumaja läheduses.

Edgar Savisaar saabus täna küll kohtuistungile pea täpselt kella pealt 10ks ja vahetas kohtu fuajees mõtteid talle pöialt hoidma tulnud daamiga, ent enne, kui ta jõuti kohtusaali sõidutada, kaebas ta halba enesetunnet. Kell 10.20 jõudis kohtumajja kohtuniku välja kutsutud kiirabi, kes suundus kohtusaali tagaruumidesse patsient Edgar Savisaarega tegelema. Kohtunik Anne Rebane lahkus saalist juba enne, saamaks ilmselt selgust, kui tõsine on kohtualust kimbutav tervisehäda. Kell 10.30 teatas saali tagasi tulnud kohtunik, et Savisaar viiakse haiglasse, sest tema vererõhunäitajad on halvad. "Selles protsessi osas on süüdistatava osalemine igal juhul kohustuslik," märkis kohtunik Anne Rebane, kelle sõnul ei saa protsessiga ilma Savisaareta jätkata.

 Riigiprokuratuur on esitanud süüdistused korruptsioonikuritegudes kohtumäärusega ametist kõrvaldatud Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele, volikogu esimehele Kalev Kallole, endisele linnavalitsuse nõunikule Priit Kutserile, MTÜ-le Eesti Keskerakond ning viiele ettevõtjale: Alexander Kofkinile, Vello Kunmanile, Villu Reiljanile, Hillar Tederile ja Aivar Tuulbergile.

10 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...