Kas tulevikus hakkab Tallinna ja selle lähivaldade vahel sõita tramm?

"Aastas lisandub liiklusvoogu Tallinna ja Harjumaa vahel kuni 25000 autot, mis on tõsine kasv," märkis Tallinna linnapea Taavi Aas. "Seega on ühistranspordi areng ainuvõimalik."

Pilt: Dmitri Povilaitis

Kas tulevikus hakkab Tallinna ja selle lähivaldade vahel sõita tramm?

Oliver Õunmaa

"Aastas lisandub liiklusvoogu Tallinna ja Harjumaa vahel kuni 25000 autot, mis on tõsine kasv," märkis Tallinna linnapea Taavi Aas. "Seega on ühistranspordi areng ainuvõimalik."

Harjumaa omavalitsuste liit ja Tallinna transpordiamet sõlmisid lepingu uurimaks, kuivõrd on mõeldav trammiühendus Tallinna ja selle lähivaldade vahel.  Selle analüüsi tegijate leidmiseks tuli korraldada hange ning võitjat aitas välja valida majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson rääkis, et tramm on Tallinnas selleks, et jääda. "Oleme eurorahadega toetanud näiteks lennujaama viiva trammitee ehitust ja trammiliinide uuendamist," selgitas ta. "Peame liikuma säästlikuma transpordiviisi suunas, sest pool CO2 emissioonist tuleb Harjumaalt."

Pealinna regioon on seadnud endale eesmärgid, mille kohaselt tuleb piirkonna autoliiklust aastaks 2035 vähendada 10-20 protsenti. Sealjuures peab linnatranspordivõrgustik olema CO2-neutraalne ning linnakeskus autovaba. "Tuleb tagada, et elanikkonna ja liikuvuse kasvades ei kannataks linnakeskkond ega inimeste tervis. Seetõttu on sõiduautoga võimalikult konkurentsivõimelise ühistranspordi arendamine eriti oluline. Rööbastransport on inimeste seas populaarne ning me toetame selle arengut," märkis Simson.

Aasa sõnul liigub päevas Tallinna ja selle lähivaldade vahel 160 000 autot päevas. "Aastas lisandub liiklusvoogu Tallinna ja Harjumaa vahel 5000-25000 autot, mis on tõsine kasv," märkis Aas. "See liiklus toimub mõlemat pidi, ei ole vaid nii, et hommikul tullakse Tallinnasse tööle ja õhtul sõidetakse lähivalda koju. Maanteede ääres Harjumaa valdades asuvad paljud ettevõtted ja töökohad. Seega on ühistranspordi areng ainuvõimalik. Järgmine projekt on Tallinna sadamasse viiv tramm. Samas tuleb mõelda ka ülejärgmisele sammule, tuleb mõelda tulevikule."

Harjumaa omavalitsusliidu esindaja, Rae vallavanem Mark Võrklaev lootis, et tramm hakkab kunagi käima ka Rae valda. "Põhimõtteliselt valmistame sellele ette juba koridori. Ummikud on probleemiks, millele on vaja kiireid ja keskkonnasäästlikke alternatiive.  Ettevõtete toel liiguvad töökohtade ja Tallinna vahel 30 bussi. Tuleb leida teisi lahendusi."

Teostatavus- ja tasuvusanalüüsi lepingu hanke võitsid ühispakkujad Civitta Eesti AS, Hendrikson ja KO ning Stratum OÜ ja analüüsi kogumaksumus on ca 120 000 eurot. See viiakse ellu INTERREG Läänemere programmi projekt SUMBA (Jätkusuutlik linnaliikuvus ja pendelränne Läänemere linnades) kaasrahastusel, piloottegevusena Tallinnas ja Harjumaal. Programmi eesmärk on näidata kuidas muuta linna- ja perifeersed pendelränded säästvamaks, võimalikult tõhusaks ja kaasata liikuvuse paremaks korraldamiseks erinevaid transpordiliike.

Laadimine...Laadimine...