MARGUS KASTERPALU: Vabariigi sünnile eelnenud sündmustikust saaks mitu seriaali

Eesti Vabariik 100 suurürituste juhi Margus Kasterpalu sõnul pakkus vabariigi sünnipäeva ettevalmistamine nii temale kui mitmetele ajaloolastele suurt avastamisrõõmu. Ajaloos kaevates saadi teada palju üllatavat vabariigi sünniloost: muuhulgas üldsusele vähe teada asjaolu, et iseseisvus pidi peaaegu 21. veebruaril hoopis Haapsalus välja kuulutatama. Arvestades paljude väiksemate kohtade suurt rolli iseseisvumisel, jaotuvad juubeliüritused üle Eesti laiali.

Pilt: Dmitri Povilaitis

MARGUS KASTERPALU: Vabariigi sünnile eelnenud sündmustikust saaks mitu seriaali (1)

Video: Dmitri Povilaitis/ tekst: Virkko Lepassalu

Eesti Vabariik 100 suurürituste juhi Margus Kasterpalu sõnul pakkus vabariigi sünnipäeva ettevalmistamine nii temale kui mitmetele ajaloolastele suurt avastamisrõõmu. Ajaloos kaevates saadi teada palju üllatavat vabariigi sünniloost: muuhulgas üldsusele vähe teada asjaolu, et iseseisvus pidi peaaegu 21. veebruaril hoopis Haapsalus välja kuulutatama. Arvestades paljude väiksemate kohtade suurt rolli iseseisvumisel, jaotuvad juubeliüritused üle Eesti laiali.

"Hämmastav, kui vähe ma Eesti riigi sünniloost enne teadsin," ütles Kasterpalu Pealinnale, nimetades vabariigi sünniloo asjaoludes kaevamist ääretult põnevaks ning silmaringi laiendavaks tööks. "Vabariigi sünnile eelnes põnev sündmustik, millest saaks teha mitu seriaali," ütles Kasterpalu. Suurem osa nendest huvitavatest asjaoludest, mis Kasterpalul koos ajaloolastest abilistega on õnnestunud 100 aasta taguste sündmuste kohta välja uurida, jõuab nüüd erinevate aastapäevasündmuste kaudu ka rahvani.

Selgitati välja päästekomitee konspiratiivkorteri asukoht

Kasterpalu ütles tänasel pressiüritusel, et ürituste seeria hakkab pihta 19. veebruaril. Ürituste korraldajatel on ajaloo sügavates soppides õnnestunud välja selgitada vabariigi päästekomitee ehk vabariigi loojate salakorteri kunagine asukoht Tartu maanteel. Mõistagi pole seda maja enam alles, aga see sümboolne paik väärib siiski meenutamist ja sealt liigutakse  rongkäigus Eesti Panka, kus esitletakse 2-eurost käibemünti Eesti Vabariik 100.

Teisipäev, 20. veebruar on plaanide kohaselt Haapsalu päev - muuhulgas meenutades asjaolu, et Eesti Vabariigi loojad kaalusid ilmasõja vaenutsevate poolte ehk Nõukogude Venemaa ja Saksamaa vahel Eesti neutraliteedi väljakuulutamist just Haapsalus, millest omakorda võinuks areneda iseseisvuse väljakuulutus. Kuid erinevatel asjaoludel, näiteks Haapsalu oodatust kiirem langemine edasi tunginud Saksa vägede kätte nihkus see mõni päev edasi.  Seega kuulutati iseseisvuse manifest välja 21. veebruaril mitte Haapsalus, nagu alguses kavandati, vaid 23. veebruaril Pärnus, kus said Saksa okupatsioonivägede saabumise eel võimule rahvuslikud jõud. Päev hiljem jagas Päästekomitee oma esimesed korraldused välja Tallinnas.

Kolmapäeval 21. veebruaril aga peab president Kersti Kaljulaid Narvas kõne linnarahvale ja annab seal üle teenetemärgid. Õhtul leiab aset pidulik vastuvõtt, kuhu kutsutakse Ida-Virumaa omavalitsuste esindajad.

22. veebruaril sõidab vabariigi valitsus Viljandisse väljasõiduistungile, kus presenteeritakse ühtlasi juubelimarki, mis trükitud hõbelehele. "14st Eesti riigivanemast 9 on pärit Viljandimaalt või selle ümbrusest, sellepärast olemegi Viljandi kandis," märkis Kasterpalu. 23. veebruaril jõuab aga sündmustejada Pärnusse – meenutades, et just seal loeti esimest korda ette iseseisvuse manifest. "Seal avatakse monument Päästekomitee liikmetele ja Hugo Kuusnerile, kes Eesti iseseisvuse manifesti esimest korda rahvale ette luges," rääkis Kasterpalu.  Samal päeval kl 10 pannakse Tallinnas Metsakalmistul endiste riigipeade haudadele pärjad.

24. veebruar: kõige traditsioonilisemad üritused

24. veebruari sündmused kulgevad aga pigem mööda traditsioonilist rada: pidulik lipuheiskamine Toompeal kl 7.33, kus lisaks Riigikogu esimehele Eiki Nestorile peab kõne Reaalkooli abiturient Mathias Kübar. Tseremooniale peaks järgnema kõigi osalejate rahvatants, et sooja saada.  Edasi tuleb traditsiooniline kaitseväe paraad Tallinnas, jumalateenistus Paides Püha Risti kirikus, presidendi vastuvõtt Tartus. Päev hiljem, 25. veebruaril peetakse pidulik aktus Ajutise Valitsuse esimese koosolemise auks Tallinna Reaalkoolis.

Tallinna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa sõnul püütakse ühistransporti paraadi ja selle peaproovi ajal kinni hoida nii vähe kui võimalik. Kasutatakse sama liilklusskeemi, mis eelmiselgi  aastapäeval, et korraldatakse Vabaduse väljakust ümbersõidu võimalused. Paraadi ja peaproovi ajaks jäävad näiteks lahti Pärnu mnt ja Viru ring ning Kaarli pst ja Vabaduse väljak ajutiselt sulgetakse. Liiklus Vabaduse väljakul sulgub ka paraadi peaproovi ajaks, 23. veebruari õhtul kl 19-24. Droonide lennutamine Vabaduse väljakul on paraadi ja selle peaproovi ajal keelatud.

Kuula pikemalt videost, mis pakkus vabariigi juubeli ettevalmistamisel Margus Kasterpalule avastamisrõõmu, ja millisest Eesti paigast on pärit kõige rohkem Eesti riigijuhte.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...