NÜGANEN: Minu järgmine film võib tulla vanast Tallinnast

"Ma pole kunagi mõelnud, et suure autasuga antakse märku, justkui peaksin oma kodinad kokku panema ja hakkama surnuaia poole vaatama, või et peaksin vähemalt pensile minema," ütles täna Tallinna vapimärgi saanud lavastaja Elmo Nüganen. "Uus film on tulemas, läbirääkimised käivad. Võib-olla on see seotud ajaloolise Tallinnaga, midagi "Apteeker Melchiori" kanti."

Pilt: Albert Truuväärt

NÜGANEN: Minu järgmine film võib tulla vanast Tallinnast (2)

Oliver Õunmaa

"Ma pole kunagi mõelnud, et suure autasuga antakse märku, justkui peaksin oma kodinad kokku panema ja hakkama surnuaia poole vaatama, või et peaksin vähemalt pensile minema," ütles täna Tallinna vapimärgi saanud lavastaja Elmo Nüganen. "Uus film on tulemas, läbirääkimised käivad. Võib-olla on see seotud ajaloolise Tallinnaga, midagi "Apteeker Melchiori" kanti."

"Selline linna tähelepanu on väga südantsoojendav, ootamatu, innustav ja meeldiv," lausus lavastaja kõrge tunnustuse kohta. "Ma poleks oma igapäevastele asjadele mõeldes selle pealegi tulnud, et vapimärgi võiksin saada. Linn ja Linnateater on praegu töises suhtes. Paljud asjad liiguvad meie vahel paremuse poole. Asume linnas, oleme ju linna teater, kus elanikud ei saa käia mitte ainult meelt lahutamas, vaid ka meelt kokku panemas. Me tunneme oma publiku toetust."

Uus lugu Hobuveskis

Linna tunnustus aga ei tähenda, et Nüganen loorberitele puhkama jääks. "Ikka võiks midagi veel ära teha," märkis ta. "Ma pole kunagi mõelnud, et suure autasuga antakse märku, justkui peaksin oma kodinad kokku panema ja hakkama surnuaia poole vaatama, või et peaksin vähemalt pensile minema. Uus film on tulemas, läbirääkimised käivad. Võib-olla on see seotud ajaloolise Tallinnaga, midagi "Apteeker Melchiori" kanti. Samuti on Linnateatri järgmise hooaja plaan valmis, augustis tutvustame seda lähemalt. Meil on plaanis tuua välja üks lugu ka peatselt remonditud Hobuveskis. Võimalik, et täieliku inspiratsiooni Hobuveskist saame alles siis, kui see valmis on. Võib-olla teine ja kolmas lugu lähtuvad juba Hobuveski uuest ruumist."

Psühholoogilist sõnateatrit on tänapäeva maailmas vähem kui varem. "Eks see ole selline moeasi," tähendas Nüganen. "Samas päris ära see ei kao, sest kuidas me kujutame ette inimest ilma tema sisemaailma ja psühholoogiata, see on mõeldamatu."

Klassikaline teater tuleb tagasi

Sarnaselt muudele eluvaldkondadele uudistab inimene ka teatris üht-teist põnevat ja pöördub peagi vana ja armsa juurde tagasi. Klassikaline teater, kus näitleja mängib ja vaataja elab laval toimuvale kaasa, teeb Nüganeni arvates comeback`i. "Kõike muud on juba nii palju," selgitas lavastaja.

"Teatri olemus on ju tegelikult osa saamine sellest, mis sünnib siin, hetkel ja praegu. Teater võib kasutada ka elemente, mis on omased filmile või virtuaalmaailmale, kuid selleks ei pea me ju teatrisse minema, vaid võime vaadata oma telefoni või arvutisse. Me ei pea piletisabas seisma ja raha maksma, et näha seda, mida näeme oma nutividinast. Teatri olemus on vahetu kokkupuude teiste inimestega ilma virtuaalsete vahendajateta. Mu vastas on reaalsed inimesed, kes päriselt kohapeal mõtlevad, räägivad, nutavad ja naeravad. Vaataja saab neist päriselt osa ja võib neid suisa katsuda. See teatri omapära ei saa ära kaduda."

Lõputu töö

Nüganen on kindel, et teater suudab ka tänapäevast paljunäinud inimest üllatada. "Hea teater ei puuduta alati tehnoloogilist arengut," nentis ta. "Võib-olla arvatakse, et tehnoloogiline areng on ainus edasiviiv jõud, progressi võti. Samas tuleb üks uuendus ja see tehniline lahendus juba vananeb, tuleb teine ja see lahendus kaotab oma uudsuse hoopis. Aga asi, mis ei vanane, on inimese hing. See püsib muutumatuna sajandeid, sõltumata maast. Hing puutub alati kokku inimeseks olemise raskustega, ega igapäevaselt elada ja hakkama saada polegi nii lihtne. Teater tegelebki niisuguste teemadega ja see võib alati üllatada, sest alati saab minna veel sügavamale inimhinge. Alati võib leida uusi inimeseks olemise saladusi, keerukusi, vastuoksusi. See töö võib olla lõpmatu."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...