Taavi Aas: omavalitsused peavad saama senisest rohkem otsustamisõigust

"Loogiline oleks, et kohalike inimeste  muresid peaks saama lahendada kohalikul tasandil ja omavalitsusjuhid ei peaks saama rahandusministri käest kirja, kus palutakse põhjalikult kaaluda kulutuste tegemist, võimalusel nende vähendamist, ärajätmist või edasilükkamist – nii nagu juhtus see 2009.aastal," rääkis Tallinna abilinnapea Taavi Aas.

Pilt: Albert Truuväärt

Taavi Aas: omavalitsused peavad saama senisest rohkem otsustamisõigust (1)

"Loogiline oleks, et kohalike inimeste  muresid peaks saama lahendada kohalikul tasandil ja omavalitsusjuhid ei peaks saama rahandusministri käest kirja, kus palutakse põhjalikult kaaluda kulutuste tegemist, võimalusel nende vähendamist, ärajätmist või edasilükkamist – nii nagu juhtus see 2009.aastal," rääkis Tallinna abilinnapea Taavi Aas.

Täna alanud XIII Linnade ja Valdade Päevade avakõnes nentis Tallinna abilinnapea Taavi Aas, et viimase aasta sees on toimunud palju sündmusi nii Eestis kui mujal maailmas, mille realiseerumise tõenäosust sai aasta tagasi veel suhteliselt madalaks peetud. "Brexit on tänaseks reaalsuseks saamas ning eeloleval aastal valivad endale uued riigipead Euroopa kaks suurriiki – Saksamaa ja Prantsusmaa," tõi Aas näiteid.

38images

"Euroopa Liidu ja rahaliidu liikmena oleme me tihedalt seotud teiste liikmesriikidega ning peame valmis olema selleks, et nendes suurriikides toimuv võib ka meile mõju avaldada. Peame arvestama, et muutused on paratamatud ning tuleb leida paremaid viise nendega kohanemiseks."
Aas rõhutas ka järjepidavuse olulisust Eesti jaoks oluliste protsesside elluviimisel. "Kui eelmisel aastal sai rääkida haldusreformi käivitamisest, siis tänaseks on sellest saanud uus reaalsus ning ilmselt on viimast korda siin saalis koos nii suur arv inimesi, kes kannavad täna linna- või vallajuhi tiitlit. Aasta pärast peaks nende isikute arv olema väiksem, kuid loodetavasti on tekkivad ühendomavalitsused tugevamad ja suudavad pakkuda elanikkonnale senisest paremaid teenuseid," rääkis Aas.

"Eesti omavalitsused peavad muutuma tugevamateks ning lisaks sellele on kohalikule tasandile vaja senisest rohkem otsustamisõigust. Kuigi mõned probleemid tunduvad kaugelt vaadatuna tühised, võivad need kohalike elanike jaoks olla elulise tähtsusega," sõnas Aas. "Loogiline oleks, et kohalike inimeste muresid peaks saama lahendada kohalikul tasandil ja omavalitsusjuhid ei peaks saama rahandusministri käest kirja, kus palutakse põhjalikult kaaluda kulutuste tegemist, võimalusel nende vähendamist, ärajätmist või edasilükkamist – nii nagu juhtus see 2009.aastal."

Mainimata ei saa Aasa sõnul ka jätta asjaolu, et eeloleval aastal täidab Eesti olulist rolli Euroopa Liidu eesistuja riigina ning Tallinna linnal on suur au võõrustada külalisi teistest liikmesriikidest. "Mul on hea meel, et ürituste peamiseks toimimise kohaks on valitud meie omapärase arhitektuuriga Kultuurikatel. Lisaks meie kaunile vanalinnale ja kaasaegselt renoveeritud Kultuurikatla ruumidele saavad külalised tutvuda ka Tallinna linna algatusega pakkuda kodanikele tasuta ühistransporti," märkis Aas. "Meil on plaanis Tallinna linna algatust tutvustada ka väliskülalistele."

"Tallinnas on viimastel aastatel tehtud mitmeid suuri investeeringuid, käimas on Tallinna Lennujaama ja kesklinna vahelise trammiühenduse ehitus, plaanis on Reidi tee rajamine, mis peaks aitama sujuvamaks muuta linna läbivat liiklust," loetles Aas. "Aga juhuks kui Ülemiste vanake peaks tulema ja küsima – kas Tallinn on valmis? Siis minu poolt on vastus, et "Ei Tallinn ei ole veel valmis, aga meil on juba täna palju head nii oma elanikele kui külalistele pakkuda!"."

Linnade Liidu juhatuse esimehena tutvustas Aas ka plaani nimetada Linnade Liit tulevikus nimetada "Eesti Linnade ja Valdade Liiduks". "Selleks, et võimaldada suuremal hulgal omavalitsuste esindajatel osaleda otseselt otsustamise protsessis soovime tõsta juhatuse liikmete arvu seniselt seitsmelt kolmeteistkümnele. "Omavalitsuste hääl" on vaja muuta valjemaks, et kõik meie head mõtted jõuaksid kiiremini ka riigi tasandile," rõhutas Aas.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...