VIDEO! Eesti tippkirurg Toomas Sulling: inimeste ellu jätmine oli nõuka ajal karistamist väärt tegu

Kas see oli tõesti kuritegu, et Johannes Hint ja Toomas Sulling lõid tingimused haigete opereerimiseks, kes muidu oleksid surnud või infarkti saanud? Nii küsib meie tuntuim ja hinnatuim südamearst Toomas Sulling oma äsja ilmunud raamatus "Südamega südamest".

Pilt: Dmitri Povilaitis

VIDEO! Eesti tippkirurg Toomas Sulling: inimeste ellu jätmine oli nõuka ajal karistamist väärt tegu (1)

Kas see oli tõesti kuritegu, et Johannes Hint ja Toomas Sulling lõid tingimused haigete opereerimiseks, kes muidu oleksid surnud või infarkti saanud? Nii küsib meie tuntuim ja hinnatuim südamearst Toomas Sulling oma äsja ilmunud raamatus "Südamega südamest".

Kaasaegse Eesti südamekirurgia rajaja Dr Toomas Sulling esitles oma raamatut "Südamega südamest". Raamatusse on kogutud südamekirurgi poole sajandi töö kogemus südame tervisest ja selle ravist. 

"Kui saaks ikka doktor Sullingu juurde!" Selliste õhkamiste läbi jõudis meditsiinidoktori professor Toomas Sullingu nimi selle raamatu keeletoimetajani, kes 1970. aastate lõpus, kui Toomas Sulling juba Tartus suuri tegusid tegi, oli Võrumaa koolilaps.

 

Meenutusi raamatust:

Toomas Sulling, kes käivitas esimesena Eestis keerulisi südameoperatsioone tegeva kliiniku, tunnistab oma raamatus, et 1980. aastate algus oli Tallinnas majanduslikus mõttes raske. "Me olime südamekeskuse töötajatega tõestanud, et saame ka Tallinnas koronaaroperatsiooni tegemisega hakkama, kuid plaaniline tegevus ei tulnud veel kõne alla. Mul tekkis mõte, et võiks sõlmida lepingu Desintegraatori tehase direktori Johannes Hindiga, kes omakorda otsis kasutusvõimalust oma imepreparaadile AU. Teoreetiliselt võis see sobida raskete haigete kiiremaks taastumiseks operatsiooni järel."

Leping sõlmiti Hindiga, et uurida, kuidas AU soodustab südamepoeratsiooni järgset paranemist.

"Lepingu täitmine jäi küll pooleli, aga esialgsed tulemused olid igati positiivsed. Koostööle tuli lõpp, kui teatud organid pidasid vajalikuks Hindiga arved õiendada. Talle esitati rida raskeid süüdistusi, teiste hulgas ka riigi raha raiskamine eriti suures ulatuses.

Hint, kes oli doktor Sullingu kliinikus ravil, oli šokeeritud, et seal polnud õdesid ega sanitare. Siibri ulatas haigele arst. Hint võttis Desintegraatori palgale 12 meditsiiniõde, kes tegelikult jäid tööle Sullingu juurde. Seda võimud andeks ei andnud. Koos Hindiga püüti raskes kuriteos süüdlaseks teha ka Sulling.

Kui raha omastamist Sullingu poolt kindlaks teha ei suudetud, siis läks käiku teine stsenaarium. "Mind kutsus enda juurde ministri asetäitja, kes soovitas mul  ennast süüdi tunnistada, lisades, et küll Arnold Rüütel annab sulle armu ja ongi kogu asi läbi," kirjutab Sulling. "Küsisin ministri asetäitja käest, milles ma pean ennast süüdi tunnistama. Huvitav oli see, et ta ei osanud vastata. Kas see oli kuritegu, kui Hint ja Sulling lõid tingimused haigete opereerimiseks, kes muidu oleks surnud või saanud infarkti? Keeldusin ennast süüdi tunnistamast ja ütlesin, et mingit kirja ma ei tee. Isegi ameerika Hääl kajastas seda meedikute protsessi. Mõne aja järel astus peauurija Erich Vallimäe mingil põhjusel selles asjas kõrvale ja tema asemele tuli uurija Vee. Tema hakkas asja teistmoodi kokku panema."

Sel ajal sattus ka Hint jälle haiglasse. "Ma ei mäleta, kust tuli info, et KGB tuleb talle järgmisel päeval järele. Organiseerisime kiiresti Hindi omavolilise põgenemise haiglast. Ta oli terve öö peidus tehnilises ruumis. Kui mehed talle järele tulid, oli plats puhas. Nad vandusid tulist kurja, kuid Hint oli juba Moskvas, kust ta lootis abi saada."

Nagu teame, arreteeriti Hint Eestisse tagasi tulles ometi ja ta surigi vanglas.

Meditsiini Jaak Joala

Toomas Sullingust räägiti siis peaaegu nagu Jaak Joalast. Ühine on neil ka see, et mõlema kuulsus ulatus üle kogu Nõukogude Liidu.

Toomas Sulling kirjutas Nõukogude Liidu esimese doktoritöö koronarograafia teemal. Sullingu ülikoolikaaslane ja kolleeg Jaak Maaroos ütleb, et kahtlemata on Toomas Sulling Eesti üks silmapaistvamaid ja tuntumaid arstiteadlasi-kirurge, kes tänu teadusuuringutele ja suurepärastele ravitulemustele on arvukatel rahvusvahelistel foorumitel pälvinud suure tunnustuse ning toonud tähelepanu ja kuulsust kogu Eesti meditsiinile.

Eesti südamekirurgia grand old man on ise oma vastilmunud raamatu kohta "Südamega südamest" öelnud järgmist: "Selle raamatu eesmärk on harida meie patsiente. Raamatu kirjutasin neile, kes hoolivad enda ja oma lähedaste südamest. See on raamat ka neist ja neile, kes ravivad südant, kui see ei taha enam töötada."

Dr Sulling on opereerinud poole sajandi jooksul 4000 südamehaiget. Tema teadusuuringud, suurepärased ravitulemused ja osalemine rahvusvahelistel foorumitel on toonud tuntust kogu Eesti meditsiinile.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...