VIDEO JA FOTOD! 110 aastat samas kohas tegutsenud Nõmme päästekomando avas uuendatud hoone

"See maja on eriline oma ajaloo poolest. Eriline ka selle poolest, et selle teeninduspiirkond on Eesti mõistes ikkagi väga suur," rääkis peaminister Jüri Ratas rekonstrueeritud Nõmme päästekomando hoone avamisel. "Nõmme komando teeninduspiirkonda jääb ligi 130 000 inimest – nii Tallinnas Nõmmel, Mustamäel, Kristiines kui ka Sakus."

Pilt: Albert Truuväärt
Video Pääste

VIDEO JA FOTOD! 110 aastat samas kohas tegutsenud Nõmme päästekomando avas uuendatud hoone

Erki Varma / Video: Dmitri Povilaitis

"See maja on eriline oma ajaloo poolest. Eriline ka selle poolest, et selle teeninduspiirkond on Eesti mõistes ikkagi väga suur," rääkis peaminister Jüri Ratas rekonstrueeritud Nõmme päästekomando hoone avamisel. "Nõmme komando teeninduspiirkonda jääb ligi 130 000 inimest – nii Tallinnas Nõmmel, Mustamäel, Kristiines kui ka Sakus."

Tallinnas avati põhjalikult rekonstrueeritud ajalooline Nõmme päästekomando. Tegemist on esimese omataolise komandoga Eestis, kus päästjate tervise kaitseks on eraldi must ja puhas tsoon, et puhtad ja saastunud riided ning varustus omavahel kokku ei puutuks. 

38images

"Mul on hea meel, et need 43 päästjat, kes kannavad siin Nõmme komandos hoolt ligi kümnendiku Eestimaa inimeste turvatunde eest, saavad endale lõpuks väärilised töötingimused. Oleme viimastel aastatel päästjate töötingimusi parandanud üle Eesti. Kindlasti jätkame seda tööd nii paikades, kus väljakutsete arv on väiksem, aga ka suuremates komandodes," kinnitas peaminister Jüri Ratas.

Kokkuvõttes tuleb peaministri kinnitusel Nõmme komando renoveerimise eest tänada kõiki inimesi, Eesti maksumaksjaid. "Valitsus koos riigikoguga teeb otsuseid, aga neid otsuseid me ei tee oma raha eest, vaid see on maksumaksjate raha. Otsus teha üle Eesti võimalikult palju komandosid korda, on hea otsus," leidis Ratas.

110 aastat traditsioone

Nõmme päästekomando on samas kohas Jaama tänaval tegutsenud 110 aastat. Tegemist on unikaalse komandoga Eestis, sest ühes majas asuvad kutselised päästjad ning Vabatahtliku Reservpäästerühma vabatahtlikud päästjad. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on väga sümboolne, et renoveeritud Nõmme päästekomando hoone avab uksed juubeliaastal. "110 aastat tagasi alustas Nõmme esimene tuletõrjeühing oma tegevust. Just tuletõrjeühendused mängisid erilist rolli meie riigi ajaloos – nii kultuurielus kui ka kodanikuühiskonna loomisel. Seda ka praegu," nentis Kõlvart.

"On äärmiselt oluline, et suudaksime ajaga kaasas käia ning päästekomandode elu-olu paremaks muuta. Meie päästjad on väärt maksimaalselt häid töötingimusi," ütles siseminister Mart Helme.

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu sõnul on tänavune aasta eriline, sest Tallinnas saavad korda kaks ajaloolist päästehoonet, Nõmme ja Lilleküla. "Päästjate jaoks on komando nende teine kodu. Tallinn on päästehoonete renoveerimisel seni olnud vaeslapse osas ja minu suur unistus on, et korda saaks ka unikaalne, juba 81-aastane tuletõrjehoone Raua tänaval, kus asub Eesti suurima koormusega Kesklinna päästekomando," sõnas Tammearu. 

Tammearu sõnul on nimekiri komandodest, mis lähiajal valitsuse otsusega korda saavad, pikk ja muljetavaldav. "Järgmine on Lilleküla, siis valmib Sillamäe ühishoone koos politseiga, järgneb Pärnu ühishoone, ehitusse lähevad kohe Kohtla-Järve, Kiviõli, lähemas plaanis on ka Jüri ja Türi komandod," loetles Tammearu. "Ootame põnevusega, et päästjad saaksid endale uued tingimused. See on kõigile kogukondadele väga tähtis."

Ajalooline laul tornitipust

Nõmme päästekomando ajalooline hoone ei ole arhitektuurimälestis, kuid päästekomando funktsionalistlik arhitektuur on linnaosale iseloomulik ja sobib keskkonda. Seetõttu säilitati võimalikult palju olemasolevat arhitektuurikeelt, hoone laienes vaid sisehoovi ning tänavapoolsed fassaadid säilitasid esialgse mahu. Hoone torn varustati helisüsteemiga, mis võimaldab taastada traditsiooni, mil pidupäevadel mängiti tornist muusikapala "Ärgake nii vahid hüüdvad".

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin sõnas, et Nõmme päästehoonet on kaua oodatud. "Uues päästehoones on parem sisekliima ning energiatõhusus, samuti on koostöös päästjatega hästi läbimõeldud ruumiplaan. Järk-järgult parandame päästjate töötingimusi üle Eesti. Valmis on saanud päästehooned lisaks Nõmmele veel Kihnus, Lihulas ja Vastseliinas ning järgmiseks valmib päästehoone Lillekülas," lisas Kusmin.

Nõmme päästekomando rekonstrueerimise projekti koostas ConArte OÜ ning hoone rekonstrueeris Ehitus5ECO OÜ. Hoone pindala on 1235,6 m2, mis jaguneb neljale maapealsele korrusele ja ühele maa-alusele korrusele. Investeeringu kogumaksumus oli koos käibemaksuga ligi 2,8 miljonit eurot.

Laadimine...Laadimine...