VIDEO JA FOTOD! Kõlvart: Tondi kool on suure armastusega tehtud suur asi

Esmaspäeval avati pidulikult renoveeritud Tallinna Tondi Kooli uus õppehoone, millega luuakse erivajadustega õpilastele mitmekülgsed ja tänapäevased õpitingimused.

Pilt: Mats Õun
Haridus Tallinn Video

VIDEO JA FOTOD! Kõlvart: Tondi kool on suure armastusega tehtud suur asi

Erki Varma / Video: Dmitri Povilaitis

"Ema Teresa on öelnud, et siin maailmas ei ole alati võimalik teha suuri asju, kuid alati on võimalik teha väikseid asju suure armastusega. Mulle tundub, et täna me näeme, kuidas suur asi on tehtud suure armastusega," rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart esmaspäeval vastvalminud Tondi koolihoone avamisel.

 

 

Esmaspäeval avati pidulikult renoveeritud Tallinna Tondi Kooli uus õppehoone, millega luuakse erivajadustega õpilastele mitmekülgsed ja tänapäevased õpitingimused.

Kõlvart meenutas, kuidas ta aastaid tagasi abilinnapeana Tondi kooli külastas ja nägi, millises seisus see hoone oli ja milliseid emotsioone see nii õpetajates kui ka õpilastes tekitas.  "Ma pean tunnistama – oli päris piinlik."

Linnapea sõnul võttis palju aega, et tekiks unistus uuest koolimajast, seejärel eesmärk, plaanid ja projekt ning lõpuks ehitus ja tulemus. "Võib-olla on ka õige, et asjad just niimoodi arenesid. Unistus, pikk tee, pingutused ja siis tulemus – ehk on just see midagi, mida õpetajad siin majas iga päev lastele näitavad ja õpetavad," mõtiskles Kõlvart ja lisas, et uue koolimaja nimel tasus pingutada, kuna laste rõõm on kuhjaga seda väärt.

Kõlvart tõi eraldi välja kooli ehitusel sujunud suurepärast koostööd riigi ja linna vahel.  "Kahjuks peab tunnistama, et varem selliseid näiteid just palju ei olnud, kus koos oli võimalik midagi ära teha," nentis Kõlvart. "See koolimaja on väga hea ja ilus näide koostööst ja ma tänan ka ministrit selle toetuse eest."

Koolimaja ootas oma õiget aega

Haridus- ja teaduminister Mailis Reps tänas samuti linna meeldiva koostöö eest ning väljendas rõõmu, et selline haridustempel Tondile väga kenasse kohta jäi ja oma aja ära ootas. "Ühe kooli pikad otsingud, eneseleidmine ja segased ajad on saanud selle majaga punkti," rääkis Reps. "Võib-olla ootas see kool oma õiget aega, sest kui ta ei oleks olnud just 2016. aastal sellises seisus, nagu ta oli, siis ta poleks ka täna nii võimas, nagu ta nüüd tuli."

Ministri sõnul oli aeg just 2016. aastal küps riigi ja linna koostöös uue maja ehitamiseks. "Selleks ajaks toimus nii palju muutusi, kus riik jõudis oma mõtetega järgi, linnal tekkisid uued mõtted ja koolirahval omad unistused, mida julgeti välja öelda," selgitas Reps.

Kuigi ehitus võttis aega, on Tondil Repsi kinnitusel täna palju rohkem kui hariduskeskus. "See kool annab tuge, ta annab võimalusi nii paljudele segaduses olevatele lapsevanematele. Ta annab tuge nendele õpilastele, kes siia jõuavad, ja aitab neid oma arengus nii palju edasi," rääkis Reps. "Loodan, et see maja kogu oma uudsuses ja värskes lõhnas on ühe uue tee algus."

Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik avaldas lootust, et kuna uues koolimajas on muu hulgas ka ujula ja suurepärased võimalused spordi tegemiseks, siis sirgub koolist ka uusi tippsportlasi. "See suurepärane ujula, mis siin on, annab lootust, et siit koolist võib taas leida olümpiamedaleid," rääkis Terik. "Atlanta olümpial riputati hõbemedal  just selle kooli õpilase kaela ning usun, et paraolümpial medalite võitmine võib saada selle kooli õpilaste jaoks üsna tavaliseks asjaks."

Uus vorm nõuab ka uut sisu

Tondi kooli direktor Sirli Väinsar meenutas, kuidas ta neli aastat tagasi uue koolimaja esimese eskiisprojekti põhjal Kristiine linnaosas kooli arengukava kaitses. "Mäletan, et lubasin – Kristiine, ja Tallinn tervikuna, saab endale pärli. Täna me olemegi selles pärlis, mis tõsi küll valmis mitte esimese aga neljanda eskiisprojekti järgi," rääkis Väinsar. "Aga võin südamerahuga öelda – see on seda väärt."

Koolidirektori hinnangul on punase niidina kogu koolimaja ehitust läbinud lahendustele suunatud koostöö. Just seetõttu on tulemus tema sõnul nii hea, et kõik protsessi kaasatud inimesed elasid südames uue koolimaja valmimisele kaasa. "Meie ülesanne on nüüd see uhke vorm sisuga täita. See seab meile kohustuse teha oma tööd selles majas nii hästi, kui me vähegi suudame," nentis Väinsar.

Tallinna Tondi Kooli täieliku uuenduskuuri läbinud hoones asub 1. septembrist õppima 250 lihtsustatud, toimetuleku- või hooldusõppel olevat last. Kool pakub teenust ka Harjumaa erivajadustega õpilastele. Hoonesse on rajatud veel Tallinna Õppenõustamiskeskuse osakond mitmeotstarbeliste õppeklasside, eripedagoogide tööruumide ning auditooriumiga.

Hoone arhitektuurilahenduse autoriks on Kolm Pluss Üks OÜ. Ehitustöid, millega alustati jaanuaris 2019, teostas Fund Ehituse OÜ. Ehitustööd ja sisustamine läks maksma 13,19 miljonit eurot.

Laadimine...Laadimine...