VIDEO JA FOTOD! Mihhail Kõlvart: verd võiks annetada vähemalt neli korda aastas

"Vähemalt neli korda aastas võiks verd anda," ütles linnapea Mihhail Kõlvart Ülemiste doonorikeskuse pidulikul avamisel. Linnapea enda jaoks oli täna juba kolmas kord verd annetada.

Pilt: Mats Õun

VIDEO JA FOTOD! Mihhail Kõlvart: verd võiks annetada vähemalt neli korda aastas

Jaanika Valk / Video: Dmitri Povilaitis

"Vähemalt neli korda aastas võiks verd anda," ütles linnapea Mihhail Kõlvart Ülemiste doonorikeskuse pidulikul avamisel. Linnapea enda jaoks oli täna juba kolmas kord verd annetada.

"Sõna doonor on tulnud ladinakeelest ja tähendab andmist ning kinkimist. Suuremas plaanis kinkida elu, aga inimese puhul eraldi tähendab see arusaama, et ühiskond, riik, linn ongi üks terviksüsteem ja kui aitame kedagi, siis aitame iseennast," lisas Kõlvart.

46images

Lisaks linnapeale on aktiivne doonor ka sotsiaalminister Tanel Kiik. "Tervisevaldkonnas päästetakse elusid iga päev nii ennetustöös, plaanilises ravis kui ka heade inimeste poolt, kes verd loovutavad," ütles Kiik.

Sotsiaalministri sõnul on oluline tähelepanu all hoida ka teisi tervisevaldkonna teemasid, kui seda on koroonaepideemia. "Kriisist väljumise eelduseks on see, et tegeleme nii plaanilise- kui erakorralise raviga, koroonaviiruse tõkestamisega, ennetustööga, aga kindlasti on väärt eeskujuks ka veredoonorid," ütles minister Tanel Kiik, et ta tunnustab inimesi, kes on võtnud veredoonorluse oma elustiili osaks.

Ülemiste Tervisemaja on parema ligipääsetavusega

Verekeskus kolis kesklinnast Ülemiste Citysse parema ligipääsetavuse tõttu. "Lisaks Ädala tänava verekeskusele oli Regionaalhaigla avatud doonori verekogumise koht Foorumi keskuses kesklinnas juba rohkem kui kümme aastat. Kuigi keskus paiknes kesklinnas, siis kahjuks külastatavus langes ning otsisime uusi võimalusi," ütles verekeskuse juhataja Ave Lellep.

Lellepi sõnul lähtuti uue asukoha valimisel ennekõike doonori vajadustest ning olulist rolli mängis hea ligipääsetavus nii ühistranspordi kui autoga. "Ülemiste Tervisemaja kõrval on doonoritele kaks tundi parkimist tasuta ja kindlasti on seal ruumid suuremad ja avaramad. Ülemiste City on kiirelt arenev äripiirkond, kus töötab, õpib ja elab palju meie praeguseid doonoreid, aga loodetavasti ka tulevasi potentsiaalseid doonoreid," ütles keskuse juhataja.

Verekeskus soovitab doonoritel vere annetamiseks broneerida aeg verekeskuse kodulehel, kuid vastu võetakse ka üldjärjekorras. "Broneerimissüsteem on ennekõike hea selleks, et saaksime ohjata saabuvate doonorite voogu ja hajutada saabujaid, et ei tuleks liiga palju inimesi korraga ning jaguks erinevatele aegadele," ütles Lellep.

Kõige aktiivsemad on püsiannetajad

Lellepi sõnul on hetkel verekeskuse seis hea, kuid alati on vähem verevaru reesusnegatiivsete veregruppide osas. "Jälgime pidevalt oma igapäevast vereseisu ja teeme ennetavalt tööd selle nimel, et ühtegi veregrupi defitsiiti ei tekiks," ütles ta.

Lellep lisas, et verekeskusel on soov doonorite andmebaasi täiendada, sest selleks, et riigi verega varustus oleks väga heal tasemel peab doonoreid olema 4% elanikkonnast ning kahjuks ei ole me veel nii kõrge protsendini jõudnud.

Koroonaaeg verevarusid tühjaks ei teinud, annetajatel oli hoopis rohkem aega verd annetamas käia ning püsiannetajad ei jätnud ka kriisiajal tulemata. "Oleme näinud positiivset tulemust. Võib-olla on tegemist sellega, et inimestel on rohkem aega ja tavapärane elurütm on muutunud, aga võib ka olla, et keerulistes olukordades nagu kriisisituatsioon, tekib inimestel suurem soov anda oma panus ja annetada. Me ei saaks öelda, et doonorid ei julgeks tulla, eriti kui nende poole pöördume, siis on inimestel soov ja tahe olemas," lisas Lellep.

Eriolukorra algus oli keeruline, kuid ministeerium ja kriisikomisjon tõttasid appi ning luba doonoripäevade korraldamiseks oli olemas.

"Kevadel langes ka verevajadus seoses haiglate tegevuse ümberkorraldamisega. Pigem tabasime ühel hetkel, et meile helistasid doonorid, kes ise küsisid, kas keskus on avatud ning neil oli hea meel kui kuulsid, et võib kohale tulla," sõnas Lellep.

 

Laadimine...Laadimine...