VIDEO! Keskerakond hakkab suuri annetusi tähelepanelikumalt hindama

"Keskerakond on teinud käesolevast juhtumist omad järeldused ja edaspidi hakkavad suuremaid annetusi hindama erakonna finantskomisjoni liikmed, et kõrvaldada kõik vähegi võimalikud kahtlused nende läbipaistvuses," ütles Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb.

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO! Keskerakond hakkab suuri annetusi tähelepanelikumalt hindama

Toimetaja: Toomas Raag / Video: Dmitri Povilaitis

"Keskerakond on teinud käesolevast juhtumist omad järeldused ja edaspidi hakkavad suuremaid annetusi hindama erakonna finantskomisjoni liikmed, et kõrvaldada kõik vähegi võimalikud kahtlused nende läbipaistvuses," ütles Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb.

"Prokuratuuri otsus menetluse alustamiseks oli pärast avalikkuses tõstatunud küsimusi ootuspärane ning me teeme juhtumi kiireks lahendamiseks nendega igakülgset koostööd. Kahtluste uurimine ja erakondade rahastamise läbipaistvuse tagamine on nii Keskerakonna, kõigi teiste erakondade kui ka avalikkuse huvides," lausus Mihhail Korb.

"Kinnitan jätkuvalt, et Keskerakond võtab vastu ainult maailmavaatelistel eesmärkidel tehtud ja seaduslikke annetusi. Erakonna rahaasjad peavad olema selged ja läbipaistvad ning asjaajamine ei pea mitte ainult olema juriidiliselt korrektne, vaid sellena ka näima."

Keskerakonna esimees Jüri Ratas kinnitas, et nii tema kui ka erakonna teadmisel ei olnud suurannetuse juures midagi kriminaalset ning Keskerakond teeb uurimisega igakülgset koostööd. Ta lisas, et erakond oleks pidanud annetuse tausta kiiremini kontrollida. 

Ratas toonitas, et erakondade rahast peab olema läbipaistev. "Keskerakond on juhtumist oma järeldused teinud ning peab tegema veel rohkem, et kahtlused juba eos summutada," sõnas ta. 

Korb: annetus vastas seadusele

"On olemas kriteeriumid, millised peavad annetused olema. See peab olema tehtud Eesti kodaniku poolt ja tema kontolt. Kõik need asjad olid täidetud ja annetus vastas kõikidele seaduse normidele. Kas ma jätkan ametipositsioonil? Töötan nii kaua, kui mind usaldab juhatus. Minu tagasiastumine olukorrale selgust juurde ei anna. Aga selle üle arutatakse juhtkonnas, mis edasi saab. Kui on selgus, siis tulevad otsused," ütles Korb.

Keskerakonna aseesimees Mailis Reps ütles ERR-le, et kindlasti hakkab teemat arutama Keskerakonna juhatus.

"Kas Korb oleks pidanud kohe reageerima annetuste üle kandmisele, seda ma ei oska täna öelda. Aga kindlasti me juhatuses seda arutame. Ja kui prokuratuuris tuleb selgelt midagi esile, et büroo tegi midagi väga valesti, siis tuleb ka vastutus võtta," sõnas Reps.

Mihhail Korb tunnistas, et oli üllatunud, kui Keskerakond vähetuntud inimeselt 50 000 euro suuruse annetuse sai, kuid erakonna praktika oli siis, et annetuse puhul vaadatakse üle, kas see on tehtud seadusele vastavalt.

"Kui juhatuses hinnatakse, et isikuga kohe mitte ühendust võtta on piisav põhjus, et ma pean panema ameti maha, siis ma muidugi seda teen," sõnas Korb ja märkis, et edaspidi tulevad kõik Keskerakonna annetused, mis ületavad 3000 eurot, juhatuses arutusele.

Annetaja ajendis polnud kahtlust

Korb ja Reps rääkisid, et neil ei ole kahtlust, et tehtud annetus võis olla muudel ajenditel, kui see, mis annetaja väitis.

"Nüüd me teame küsime annetuse teinud inimese kohta maksuametilt, kas tal on selline sissetulek, et sellist annetust teha. Aga siis meil sellist praktikat ei olnud. Meil ei olnud põhjust kahelda, et inimesel seda raha pole ja see ei vasta tema sissetulekule," sõnas Korb.

Reps ütles, et ta on vestelnud annetajaga kolm korda ja on ei kahtle tema jutu õigsuses.

"27. mail oli meil pikk vestlus ja ta oli väga veenev. Ma väga selgelt sain aru, miks ta selle annetuse tegi. Nüüd juba peale kolme korda temaga suhtlemist ei ole mul kahtlust, et tal oleks mingi muu ajend, kui see, mis ta ütles," sõnas Reps.

Ta lisas, et annetus puudutab raha, mida annetaja sai oma eksmehelt tagasiulatuvalt, mida ta oleks pidanud saama 14 aasta jooksul. Ajakirjanduses ilmunud väidetele, nagu võiks olla annetuse taga hoopis annetaja eksmehe ärihuvid Tallinnas, vastas Reps, et see ei ole leidnud siiani mingit kinnitust.

Riigiprokuratuur teatas neljapäeval, et tuvastamaks Keskerakonnale annetatud 50 000 euro päritolu ja annetuse tegemise motiive, alustati erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kuriteoteates kajastatud info alusel kriminaalmenetlust.

Kriminaalmenetlus on alustatud uurimaks, kas Jana–Helen Juhaste on Keskerakonnale teadlikult teinud keelatud annetuse. Esialgsetel andmetel annab Juhastet puudutav teave, sealhulgas teave tema ametlike sissetulekute kohta – põhjuse raha päritolus kahelda. Vaid kriminaalmenetlusega saab selgitada, kas Juhaste annetas Keskerakonnale enda või kellegi teise raha ning milline on annetatud raha täpne päritolu.

Juhtiva riigiprokuröri Taavi Perni sõnul kellelegi kahtlustust esitatud ei ole. "Me kontrollime kriminaalmenetlusega, kas Jana-Helen Juhaste annetas teadlikult Keskerakonnale kellegi teise raha. Kui uurimisega selgub, et see nii oli, tuleb menetlejatel välja selgitada ka see, kas erakond oli teadlik raha tegelikust päritolust ning kas ka erakonda on alus kahtlustada kuriteos - keelatud annetuse vastuvõtmises," märkis ta.

Laadimine...Laadimine...