VIDEO! Kõlvart: Tallinna koolid jäävad õppeaasta lõpuni distantsõppele, suvised üritused jäävad ära

"Pealinna korraldatavad suured rahvusvahelised üritused jäävad koroonaviiruse leviku tõttu ära mais, juunis ja juulis ja suure tõenäosusega ka augustis," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Kõik Tallinna koolid jäävad õppeaasta lõpuni distantsõppele, sest pole mõeldav, et iga kool hakkab ise õppekäsitluse osas otsustama." 

Pilt: Albert Truuväärt
Tervis Haridus Tallinn Video

VIDEO! Kõlvart: Tallinna koolid jäävad õppeaasta lõpuni distantsõppele, suvised üritused jäävad ära

Toimetaja: Toomas Raag / Video: Dmitri Povilaitis

"Pealinna korraldatavad suured rahvusvahelised üritused jäävad koroonaviiruse leviku tõttu ära mais, juunis ja juulis ja suure tõenäosusega ka augustis," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Kõik Tallinna koolid jäävad õppeaasta lõpuni distantsõppele, sest pole mõeldav, et iga kool hakkab ise õppekäsitluse osas otsustama." 

Kõlvart ütles, et eraettevõtjate korraldatavate ürituste osas ei saa linnavõim eriolukorrast lähtuvaid reegleid seada ning see on pigem riigi valitsuse otsus. "Eks saame lähiaja teada, milline on valitsuse nägemus, kuid Tallinna linnavõimu nägemuse järgi jäävad kõik linna üritused ära mais, juunis ja kindlasti ka juulis. Veidi on küsimärgi all augusti üritused, kuid suure tõenäosusega jäävad ka need ära," ütles Kõlvart. 

 

Tema sõnul on selleks lihtne põhjus - suured üritused vajavad juba praegu otsustamist ja linnavõim ei saa garanteerida, et suvel saab üritusi korraldada. "Ma arvan, et ka suurem osa eraettevõtlusest läheneb sellest arusaamisest, vähemalt meie spordiorganisatsioonid on seda juba tajunud, et olukord Eestis ja maailmas ei anna võimalusi suuri rahvusvahelisi üritusi korraldada, kuna neile ei oleks tulemas ka osalejaid," ütles Kõlvart. 

Küll aga on linnavõim paika pannud, et kui suvine olukord muutub paremaks, siis pakub linnavõim tallinlastele selliseid üritusi, mida on võimalik operatiivselt korraldada, ja seda tasuta. "Kindlasti tahame pakkuda linlastele võimaluse korral meelelahutust," lisas Kõlvart. 

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul tuli see otsus teha, kuna ei ole veel teada, millal koroonaepideemia Eestis ja kogu maailmas raugeb.

"Suurüritused tooksid Tallinnasse arvukalt külalisi kõikjalt ning sellised rahvakogunemised võivad vallandada uue haigestumiste laine. Seetõttu tuleb meil loobuda nii traditsioonilistest üritustest, nagu näiteks Tallinna päev, Vanalinnapäevad ja Merepäevad, kui ka paljudest teistest suvekuudeks kavandatud suurüritustest, muuhulgas rahvusvahelistest spordivõistlustest," ütles Belobrovtsev. "Usun, et kui me kõik koos pingutame – vältides praegu vahetuid kontakte ja pidades kinni kõigist eriolukorra reeglitest, siis toob sügis meile rikkalikku kultuuriprogrammi."

Linna valmisolek ürituste korraldamiseks säilib

"Tallinna päevaks 15. mail olid meil suured plaanid, mida kahjuks pole võimalik ellu viia, kuid midagi huvitavat püüame siiski pakkuda, näiteks traditsiooniline ülelinnaline etteütlus viiakse seekord läbi virtuaalselt," rääkis Belobrovtsev. "Samuti on linnal valmisolek korraldada suvel operatiivselt tasuta üritusi, mida olukord ja piirangud sel hetkel lubavad, sest soovime linlastele võimaldada meelelahutust ka keerulisel ajal."

Abilinnapea lisas, et linn ei saa teha otsuseid eraettevõtjate eest, kuid loodetavasti saavad kõik olukorra tõsidusest aru ning lähtuvad samadest põhimõtetest.

"Spordiorganisatsioonid on juba oma otsused teinud – mitmed rahvusvahelised spordiüritused jäävad ära või lükkuvad edasi. U17 Euroopa meistrivõistluste jalgpalliturniir jääb ära, augusti algusesse kavandatud IRONMAN Tallinn 2020 viiakse üle septembri esimesele nädalavahetusele. Edasi lükatakse ka 4. rahvusvahelised curlinguturniirid "White Nights Trophy 2020" ja "Tallinn One Day Mixed Doubles Challenge 2020", Baltic Futsal League (Balti Saalijalgpalli Liiga), rahvusvahelised võistlused Elegance Cup 2020 iluvõimlemises, 17. kurtide male maailmameistrivõistlused ning rahvusvaheliste võistluste Tallinn Indoor Cup 2020 castingus," märkis Belobrovtsev.

Eelnevalt on ära jäänud seitse kaalukat spordivõistlust, seal hulgas Rahvusvahelise Jäähoki Föderatsiooni U18 jäähoki maailmameistrivõistlused (divisjon 2 grupp A) ning lauahoki maailmakarika etapp Tallinn Cup 2020.

Suure igakevadise rahvaspordisündmuse "Maijooks" korraldajad langetavad lõpliku otsuse pärast riigi järgmisi otsuseid avalikele üritustele seatavate piirangute kohta. Traditsiooniline Jüriöö ülestõusu aastapäeva tähistamine Tallinnas Jüriöö pargis jääb korraldajate teatel homme eriolukorra tõttu ära.

Pealinna koolid jäävad õppeaasta lõpuni distantsõppele

Kui haridus- ja teadusministeerium on välja öelnud, et mai keskpaigast alates võiks distansõpe lõppeda, siis Tallinna linnavõim otsustas teisipäeval, et pealinna koolides jätkub distantsõpe kooliaasta lõpuni. 

Kõlvarti sõnul on linnavõimu otsuse taga kaks peamist põhjust. "Esiteks ei saa me loota, et mai keskpaigaks epideemia lõpeb. Toetudes Terviseameti andmetele, on nakatunute arv Tallinnas väikeses kasvutrendis. Teiseks vajavad koolid selgust. Eriolukorras pole mõeldav, et iga kool hakkab ise õppekäsitluse osas otsustama," ütles Kõlvart, lisades, et linnavõimu otsus langetati tihedas koostöös koolijuhtidega. 

Õppeprotsessi läbiviimiseks on Kõlvarti sõnul paindlikus tagatud, kuid üldise õppekorralduse osas on vaja selgust. "Ja Tallinnas kõik koolid lähtuvad sellest, et õppeaasta lõpuni lapsed kooli ei tule ja jätkub distantsõpe. Eesmärk on kaitsta lapsi ja loomulikult õpetajaid, kellest suurem osa kuulub riskirühma," rõhutas Kõlvart.  

Tema sõnul vaatab linnavõim mai alguses olukorra tingimused veelkorra üle ja kui võimalused lubavad, siis mai keskpaigast rakendatake täiendavaid õppe vorme, näiteks järelaitamist ja konsultatsioone. Samas on selge, et kontakttunnid saavad toimuda vaid üks-ühele variandis.  

Gümnaasiumi sisseastumiseksamid toimuvad Kõlvarti sõnul mais ja juunis e-kanalite kaudu. "Kuidas see tehniliselt hakkab olema korraldatud, seda lahendust lähinädalatel linnavõim pakub," lisas Kõlvart.

Kõlvart: inimeste tänavatele naasmine on ohu märk

Kõlvart ütles, et inimesed on eriolukorra reeglitele vaatmata hakanud tänavatele naasma ning see on ohu märk. 

Kõlvarti sõnul tekitab praegune olukord muret, just see, mis väljas toimub. "Viimasel ajal on uudistes kõlanud peamiselt leevendused, mis võiksid eriolkorras lähiajal tulla. Ja selleks on ka põhjus, sest paljud  on pingutanud, et neid leevendusi saaks üldse arutama hakata," ütles Kõlvart, tänades nii eesliini töötajaid kui ka eriolukorra reegleid austanud inimesi. 

"Samas saame aru, et tõenäoliselt on jätkuvalt vajadus piiranguid pikendada, sest nakatunute arv jätkuvalt kasvab. Vaatamata sellele, et on näha ka positiivseid arenguid. Ja näeme, et inimesed lähtuvad eelkõige positiivsetest uudistest, sest loomulikult on inimesed kodus olemisest väsinud," rääkis Kõlvart. 

Tema sõnul ongi näha, et iga päev on tänavatel rohkem inimesi, kuid teisipäeval selgus, et on kahjuks ka negatiivseid tagajärgi, mida tuleb tunnistada. "Rohkem inimesi, eelkõige lapsi on sattunud traumapunktidesse, mis näitab inimeste välja naasmist. Ja Tallinnas on nakatunute arv kerges tõusutrendis ja see on väga suur ohu märk," ütles Kõlvart. 

"Mul on suur palve meie inimestele mitte unustada, et jätkuvalt kehtib eriolukord, meil on jätkuvalt epideemia ja jätkuvalt haigete inimeste arv kasvab," rõhutas Kõlvart.

Laadimine...Laadimine...