VIDEO! Laulupeo korraldajad ühest suust: kõik on suureks peonädalaks valmis!

"Selle nädala alguses on selline liblikad kõhus tunne, aga vaadates enda ümber paljusid asjalikult toimetavaid kolleege, kes teavad täpselt, kuhu suunas joosta, siis sel hetkel täidab ka rahu südame," rääkis laulupeo kunstiline juht Peeter Perens.

Pilt: Scanpix
Video Eesti

VIDEO! Laulupeo korraldajad ühest suust: kõik on suureks peonädalaks valmis! (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Selle nädala alguses on selline liblikad kõhus tunne, aga vaadates enda ümber paljusid asjalikult toimetavaid kolleege, kes teavad täpselt, kuhu suunas joosta, siis sel hetkel täidab ka rahu südame," rääkis laulupeo kunstiline juht Peeter Perens.

 

Tänavu kasutatakse laulu- ja tantsupeost rääkides mõistet "roheline laulupidu".

"See tähendab, et koostöös Selveri ja Põltsamaa Felixiga oleme sel korral suutnud kinkida kõikidele oma peol osalejatele üle 45 000 korduvkasutatava veepudeli," ütles Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA teabejuht Sten Weidebaum.  

Rohelisema looduse huvides on väljakutele üles pandud ka eraldi pakendi sorteerimise konteinerid ja joogivee punktid. "Lõpuks need laulu- ja tantsupeo paelad, mis teil kaelas on, on ka ökoloogilised," kinnitas Weidebaum.  

Laulu- ja tantsupeole on toodetud kokku  16,2 km käepaelu, 12 000 pätsi leivatooteid ja 180 000 portsu suppi. Peole on oodata ligikaudu 44 500 osalejat, kes kokku esitavad  lauluväljakul 64 pala ja tantsuväljakul 28 tantsu. Kõige noorem osaleja on 5-aastane ning kõige vanem 90-aastane.

"Kui tulete laulu- ja tantsupeole, siis jätke koju viha ja vihmavarjud ning võtke kaasa hoopis rõõmus meel ja vihmakeebid," kutsus Weidebaum.

Laulupeol kõlab ka Läti rahvalaul

Laupäeval toimub laulupeo avakontsert, millega teevad laulupeokorraldajad sügava kummarduse kõikidele koolmeistritele. "See on muusikalises mõttes Eesti klassikalise muusika kontsert," tutvustas Perens. Teisel päeval ehk pühapäeval toimub laulupeo põhikontsert ehk traditsiooniline repertuaar.

Ühtlasi võib laulupeol kuulda ka ühte Läti rahvalaulu. "See ei ole lihtsalt üks Läti rahvalaul, vaid selle on seadnud Jānis Cimze, kes on Läti koolmeister. Ta elas 19. sajandil ning ta on pidanud õpetajate seminare ka Valgas, tänu millele on meil palju häid kooliõpetajaid," rääkis Perens.  

Rongkäik tuleb võimsam kui kunagi varem

 "Tänaseks on kõik 10 500 tantsijat väljakul kohal ja harjutamas," kinnitas tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste.

"Meie kutsume kontsertidel rändama mõtetes ilusale Eestimaale," kutsus Rajaste. "Et  see mõte, et meie siin ja täna oleme saanud selle maa, ei hajuks."

"Tuleb läbi aegade kõige kõigem rongkäik - kõige arvukam, kõige laiem, kõige pikem ja kõige kõrgem," tõdes rongkäigu korraldusjuht Jaanus Väljamäe, lisades, et kõik omavalitsused teevad veel viimaseid lihve atribuutika vallas, nägemaks välja kõige vingemad.

15images

Parkimise korraldajad: tulge jala või jalgrattaga!

"Kuna laulu- ja tantsuväljaku ümbruses on parkimiskohti piiratud koguses ning rongkäigu ajal sõidukeid liikuma ei lubata, tasuks isiklik auto peole tulles võimalikult kaugele jätta," soovitab Heilika Hain.

Tantsupeole tulijate jaoks on tasuline parkimisvõimalus nii Keskturu, Bussijaama kui Veerenni piirkondades asuvatel linnatänavatel ja eraparklates. Laulupeole tulijatele on avatud Lasnamäe nõlval Smuuli tee ja Neemiku ning Valge tänava vahetus läheduses olevad pealtvaatajate parklad.

Parkimine on lubatud Pirita tee ääres paiknevates parkimiskohtades, mille liikluskorraldust pole seoses peoga muudetud. Samuti saab parkida Pirita tee läheduses asuvates tasulistes parklates. Linnatänaval parkides tuleb aga Haini sõnul meeles pidada, et Tallinna kesklinna tsoonis kehtib tasuta parkimine laupäeval alates kella 15st ja pühapäeviti terve päev.

Lauluväljaku juures on avatud uued suured valvega jalgrattaparklad: üks merevärava juures ja Oru värava juures ning Lasnamäe värava juures.

Vetsus käimiseks münte koguma ei pea

 "Tuleb tunnistada, et lauluväljak on laulupeoks valmis," rääkis SA Tallinna Lauluväljaku juhataja Urmo Saareoja, et värvitud on ära kõik sissepääsuväravad ning korda on saadud ka olmetingimused. Seekordsel peonädalal on kõik tualetid osalistele tasuta, vähendamaks peavalu müntide üle.

 "Kõige suurem ja tänuväärsem on linna ja riigi koostööl valminud uus laulukaar," lisas Saareoja, kinnitades, et lauluväljak on tõepoolest peonädalaks valmis. 

47 koolimaja valmistub külaliste vastuvõtuks

Mujalt Eestist Tallinna saabunud laulupeolisi majutavad Tallinna koolimajad, kokku 46 tükki. Harjumaa peolised saavad ööbida Viimsi koolimajas. Koolides on toitlustus hommikuti ja õhtuti ning kõik muud tingimused, et peolised end koduselt tunneksid.

Ööbimise korraldajad ütlesid, et kuna ilmad on natuke jahedamaks läinud, saatis ta esmaspäeval välja teate, et koolimajad oleksid korralikult köetud, nii et tantsijad saaksid pärast väsitavaid päevi sooja ulualuse ning vajadusel oleks neil kusagil riideid kuivatada.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...