VIDEO! Peaminister: maasikate päritolu kohta valetada ei tohi!

"Kindlasti tuleb Eesti toitu toetada ja ka mina toetan, Eesti tootjad on tublid," ütles peaminister Jüri Ratas. "Sealjuures peavad tarbijad olema informeeritud, et mis kaupa ja mis riigist nad ostavad. Öelda, et ma müün Eesti maasikat, kuigi selle päritolumaa ei ole Eesti, nii teha ei tohi ja selleks peab järelevalve olema veel tõhusam."

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Video Eesti

VIDEO! Peaminister: maasikate päritolu kohta valetada ei tohi!

Toimetaja: Sandra Lepik

"Kindlasti tuleb Eesti toitu toetada ja ka mina toetan, Eesti tootjad on tublid," ütles peaminister Jüri Ratas. "Sealjuures peavad tarbijad olema informeeritud, et mis kaupa ja mis riigist nad ostavad. Öelda, et ma müün Eesti maasikat, kuigi selle päritolumaa ei ole Eesti, nii teha ei tohi ja selleks peab järelevalve olema veel tõhusam."

Maalehes jätkus Eesti maasikate skandaal. Paljastati uus skeem, kuidas Riiast ostetakse turult maasikaid kokku ning need jõuavad kaubikutega meie turgudele Eesti maasika sildi all müüki. "VTA (Veterinaar- ja Toiduamet) juht ja meie inimesed olid juba asjast teadlikud, aga tänu sellele sai eile veel täiendavad kontrollid turgudele saadetud," rääkis maaeluminister Mart Järvik, et lähipäevadel selgub, kui palju neid konkreetseid pettuseid täiendavalt avastatakse.

"Nende pettuste taga olevad inimesed ei arvesta, et kontrollid on päris tihedalt turgudel kontrollimas. Trahvimäärad, mis vahelejääjaid ootavad, on korralikud," selgitas Järvik, et füüsilised isikud saavad trahvi ligi 1800 eurot, ettevõtted tuhande euro võrra rohkem.

Möödunut nädalat meenutades jagas Ratas suuri tänusõnu laulu- ja tantsupeo korraldajatele. "Minu meelest on tegu väga õnnestunud üritustega, väga tegusa ja meeldejääva juubeliga," rääkis Ratas. "See mõte, kuidas alustasime jaanitulega laulupeo sünnihällist Tartust ja liikusime edasi mööda Eestit, see liigutas meid kõiki."

Kliima puudutab igat elu valdkonda

Valitsustasandil moodustati kauaoodatud kliima- ja energiakomisjon. "Ma tõesti pidasin väga oluliseks, et selline komisjon valitsuse juurde loodaks. Minu meelest peaks see olema Eesti ühiskonna väga tugev prioriteet, sest see puudutab meid kõiki, meie kodusid ja ettevõtlust, keskkonda, haridust ja palju muud," selgitas Ratas. "Meie kõigi soov on kasvuhoonegaaside heitmeid vähendada ning tagada riigi energiavarustus. Tegelikult on nende lausete taga väga suured ümberkorraldused."

Antud teema puudutab praegu eriti Ida-Virumaad. "Seal tulevad esile ka sotsiaalsed majanduslikud küsimused. Tänase valitsuse soov on jätkata Ida-Virumaa toetamist," kinnitas Ratas. Tema sõnul ei vasta Eesti Energia 300 inimese koondamise jutt tõele – tegelikkuses on see number oluliselt väiksem. "Täna pingutame selle nimel, et koondamisohus olevate inimeste hulk oleks võimalikult väike. Samas peame arvestama, et põlevkivist elektrienergia tootmisel on väga suur jalajälg."

Valitsus toetab spordiürituste korraldamist

Eesti Korvpalliliit ja Eesti Võrkpalli Liit on rahvusvahelisele alaliidule avaldanud soovi korraldada Eestis, Tallinnas 2021. aastal Euroopa meistrivõistluste meeste finaalturniiri üks alagrupiturniiridest. "Me soovime toetada tõsiselt Eestis toimuvaid Euroopa tasemel spordivõistlusi," kinnitas Ratas, et valitsus andis selleks põhimõttelise heakskiidu.

"Eesti on valmis seda kokku toetama suurusjärgus 5,9 miljoni euroga, nii võrkpallile kui korvpallile. Mõlemad võistlused toovad esialgsete arvutuste põhjal üsna olulise osa Eesti toetusest majandusse tagasi, rääkimata sellest, et see võiks olla väga hea eeskuju tulevastele lastele," rääkis Ratas.

Taimekaitsevahendeid ei keelata 

"Need taimekaitsevahendid, mida ajakirjanduses nimetatakse tihti ainult mürkideks, on tegelikult taime jaoks nagu ravimid - nii nagu inimeste jaoks on ravim suures koguses mürk, on ka taimedel," kommenteeris Järvik taimekaitsevahenditest tekkinud kahtlustusi. "Õigesti kasutades ja piirnorme järgides ei ole need mingil juhul mürgina kvalifitseerivad."

See on ka põhjus, miks ministeerium ei toeta taimekaitsevahendite keelustamist. "Siis hakkavad levima erinevad taimehaigused, putukad ja närilised. Seda ei viida kunagi nulli, see on taime rohi."

Kriminaalmenetlust saab alustada rahapesu kokkuleppe tuvastamiseks

Valitsus kiitis heaks Euroopa Liidu finantshuvide kaitse direktiivi seaduse eelnõu. "Karistusseadustikku tekib uus koosseis, mis käsitleb Euroopa Liidu finantshuve. Lisatakse mitmed uued kuriteoliigid nagu näiteks maksukelmus, ravimite ebaseaduslik käitlemine, rahapesu kokkulepe ja paljud muud," selgitas justiitsminister Raivo Aeg.

"Eriti oluline on siin see, et see võimaldab edaspidi palju varem alustada tõhusat kriminaalmenetlust rahapesu kokkuleppe tuvastamiseks," selgitas Aeg, et hoolimata sellest, kas kuritegu jõuab lõppstaadiumisse või mitte, on see võimalik avastada varajases staadiumis. "Karistusseadustiku muudatused on olulised selleks, et Euroopa prokuratuur, mis peaks tööd alustama 2020. aastal, saaks alused ja eeldused, asumaks kuritegusid efektiivselt menetlema."  

Lisaks kiideti heaks alaealiste kaitse direktiiv, mis puudutab alaealisi kurjategijaid. "Direktiiv kohustab prokuratuuri väga individuaalselt hindama alaealise tegu, et tema kuritegelik elu muutuks ja alaealine pöörduks tagasi seaduskuulekale teele," ütles Aeg. "Lisaks kaasatakse kogu protsessi senisest aktiivsemalt ka lapsevanemaid või teisi lähedasi ja seaduslikke esindajaid ning lastekaitsetöötajaid."

Laadimine...Laadimine...