VIDEO! Ratas: eriolukorda pikendatakse minimaalselt kaks nädalat

"Kiirustamise hind võib olla ääretult karm," ütles peaminister Jüri Ratas. "Tuleb lähtuda põhimõttest, et eriolukord peaks kestma pigem nädal liiga kaua kui üks päev liiga vähe."

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Ratas: eriolukorda pikendatakse minimaalselt kaks nädalat (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"Kiirustamise hind võib olla ääretult karm," ütles peaminister Jüri Ratas. "Tuleb lähtuda põhimõttest, et eriolukord peaks kestma pigem nädal liiga kaua kui üks päev liiga vähe."

Ratase sõnul pikendab valitsus eriolukorda minimaalselt kahe nädala võrra.

 

Ratas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et valitsus otsustab sel nädalal, kui palju pikendada eriolukorda. Peaministri sõnul plaanib valitsus pikendada eriolukorda vähemalt kahe nädala võrra.

"Kiirustamise hind võib olla ääretult karm," ütles Ratas. Tema sõnul tuleb lähtuda põhimõttest, et eriolukord peaks kestma pigem nädal liiga kaua kui üks päev liiga vähe.

Ratas ütles, et peame oma igapäeva elu koroonaviiruselt tagasi võtma. "Kõigi piirangute leevendamise eelduseks ja kaasnevaks kohustuseks on käitumis- ja hügieenireeglite edaspidine järgimine," sõnas ta. Piirangute leevandamise oluline eesmärk on majanduse elavndamine. See tuleb teha järk-järgult ja tasakaalukalt. Vastasel juhul tuleb selle viiruse järellaine, mis võib veelgi jõulisemalt mõjuda kogu ühiskonnale."

Ratase sõnul on Eesti esimest korda eriolukorras ja juriidiliselt tuleb mõttetööd teha. "Kas kõiki piiranguid saab üldse kaotada või jäävad nad soovituslikuks," arutles ta. "Kõikide piirangute leevendamiseks pole vaja igat asja riigikogus otsustada."

Siseminister Mart Helme ütles, et valitsusel on väljumisplaan detailideni lahtikirjutatud, kuid pole seda veel avalikkusega jaganud. 

"Üritasime mõelda välja, kuidas aidata riigipoolsete meetmetega võimalikult palju Eesti ettevõtteid toetada. See pole Eesti kriis, vaid rahvusvaheline kriis. Seda ei tekitanud Eesti valitsus ja meil pole võimalik kõike ja kohe rahastada," ütles Helme. 

Helme ütles, et suurem osa piirangutest kõrvaldatakse enne eriolukorra lõppemist. 

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et esimesena avatakse vabaõhus olevad spordiplatsid ja muuseumid. "Need avanevad umbes kaubanduskeskustega samal ajal," sõnas ta. 

Helme taunis ajakirjanduse käitumist

Helme märkis, et kogu maailm on kriisis ja kindlasti ei saa valitsus Eestis kõiki siseriiklike kahjusid kinni maksta. "Mulle tundub, et ajakirjandus on süüdimatult positsioonil, et valitsus peab kõik kinni maksma ja kohe. Ja kui ei maksa, siis on halvasti, siis on halb valitsus," ütles Helme. 

Siseminister soovitas ajakirjanikel mõelda kriitiliselt ja "lülitada oma mõtteaparaat sisse". "Mõelge kriitiliselt ka selle üle, millest te eile targutasite. Et kuupäevi ei ole, et ei ole õiget kalendrit, kuidas kriisist väljuda. Aga kuidas me saaksimegi neid kuupäevi panna kirja," küsis Helme. "See pole võimalik, me oleme kogu aeg muutuvas olukorras."

"Ärge langege oma madalate ideoloogiliste instinktide küüsi," jätkas Helme, lisades, et Eestis on ühine vastutus ja ei vastuta vaid valitsus, vaid vastutab ka ajakirjandus. 

Helme sõnul teeb valitsus kõik, mis on nende võimuses, ja on põhimõtteliselt kokku leppinud, kuidas toimub eriolukorra lõppedes kriisist väljumine. "Aga meie ei tea, milline saab olema majandusolukord kolme kuu pärast, poole aasta pärast," lisas Helme. "Me ei saa mingitest ideoloogilistest instinktidest lähtuvalt astuda samme, mida tuleb kolme kuu pärast, kuue kuu pärast või 12 kuu pärast kibedalt kahetseda."

Helme sõnul on valitsusel olemas ka väga detailne väljumiskava, kus on ka kuupäevad olemas. "Aga kui me oleksime need kuupäevad avalikkuse ette toonud, oleksite te karjunud, et kell kukkus ja midagi ei juhtunud," möördus Helme taas ajakirjanike poole, lisades, et ta pole kunagi siidkinnastes ajakirjandusega ümber käinud ja ei tee seda ka nüüd. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...